Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Brudna strona miasta

Brudna strona miasta
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Tysiące butelek, setki rozmaitych papierków i worków foliowych... Czasami spośród zielonej, wiosennej trawy wygląda figlarnie opona samochodowa, stara kanapa albo obtłuczony sedes. Tak wygląda Radom po zimie. Pogoda zachęca do spacerów, ale góry śmieci u wielu budzą obrzydzenie i złość. - Dlaczego nikt tego nie sprząta? - pytamy sami siebie ze złością.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/smieci-na-terenie-radomia-zdjecia/71989

Pięć ton gabarytów

W Radomiu stoją 933 kosze na śmieci. Jednak radomianie odpadki wyrzucają nie tylko do nich. Świadczą o tym liczby. - W 2020 roku sprzątnięto z miasta ponad 756,5 tony śmieci. W tym m.in. ponad 281 ton odpadów zmieszanych, także szkła, 393 tony odpadów bio i ponad 5 ton wielkogabarytowych, cztery tony opon, ponad 14,7 tony żelaza i metalu, a także pół tony zużytych urządzeń – wylicza Marcin Gutkowski, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/smieci-na-terenie-radomia-cz2-zdjecia/72016

A ZUK odpowiada za utrzymanie czystości tylko w 10 parkach, na 15 skwerach, dziewięciu rondach i dziewięciu placach oraz na ponad 20 innych terenach zielonych. Ekipy ZUK-u sprzątają również ponad 20 ulic i placów w centrum miasta (poza Strefą Płatnego Parkowania Niestrzeżonego).

 

Na zasadach interwencyjnych

Sprzątanie miejskich przystanków i pasów drogowych z kolei należy do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. – Faktycznie MZDiK odpowiada za to, aby pas drogowy był czysty. Także za czystość koszy i wiat. Natomiast za sprzątnięcie śmieci poza pasem odpowiedzialny jest właściciel działki, na której one się znajdują - twierdzi Dawid Puton, rzecznik MZDiK. - Weźmy choćby przystanki przy ul. Okulickiego – rondo i Polna... Często słyszymy od pasażerów, że za wiatami jest pełno śmieci. Tymczasem to są prywatne działki i MZDiK nie ma możliwości ich uprzątnięcia. Właściciel zaśmieconego terenu musi je sprzątnąć na własny koszt.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/smieci-na-terenie-radomia-cz3-zdjecia/72047

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Jak twierdzi rzecznik, wszystkie tereny, za które odpowiada MZDiK, są w tej chwili sprzątnięte. - Działamy na zasadach interwencyjnych. Sprzątamy w momencie, gdy dostajemy informację, że gdzieś zalegają nieczystości. Sprawdzamy, czy ten teren jest w pasie drogowym, a jeśli tak, to wysyłamy jednostkę, która ma śmieci uprzątnąć – tłumaczy Dawid Puton.

 

Pouczenia i wnioski do sądu

To, czy właściciele działek – także prywatni i spółdzielnie mieszkaniowe – wywiązują się z nałożonego przepisami obowiązku utrzymania czystości, sprawdzają strażnicy miejscy.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/smieci-na-terenie-radomia-cz4-zdjecia/72076

- Zauważyliśmy znaczne pogorszenie się stanu czystości w mieście. W 2019 roku było na tyle dobrze, że nasze interwencje kończyły się na pouczeniach. Teraz zauważyliśmy, że terenów nieposprzątanych jest dużo, dużo duży więcej niż dotychczas - mówi Grzegorz Sambor, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu. - Zastanawiamy się, czy może to być spowodowane pandemią. Być może ludzie nie sprawdzają stanu terenów, które do nich należą, bo boją się wychodzić z domu.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/smieci-na-terenie-radomia-cz5-zdjecia/72118

W tym roku straż miejska po raz kolejny prowadzi Akcję „Wiosna” polegającą na kontrolowaniu stanu czystości na terenie miasta. O tym, że ten stan zadowalający nie jest, świadczy to, że od Wielkanocy zostało wszczętych już 126 postępowań, z czego 77 w stosunku do osób prywatnych. 25 dotyczy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Natomiast do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Lokalowej Urzędu Miejskiego strażnicy skierowali 24 pisma o zaśmieceniu.

- Mamy kilka osób pouczonych, mamy skierowane dwa wnioski do sądu i nałożone mandaty na ponad 1000 zł. I cały czas działamy – zapewnia Grzegorz Sambor. - Dodatkowo skierowaliśmy kilka pism do wydziału ochrony środowiska w celu wydania decyzji administracyjnej w sprawie pewnych bardzo zanieczyszczonych terenów. Nie mają one właściciela, a żadne postępowanie spadkowe go nie ustaliło, więc to tzw. teren niczyj. Jednak, żeby zachować porządek, staramy się poprzez odpowiednie wydziały urzędu miejskiego doprowadzić do uprzątnięcia takich posesji.

 

To, co odśnieżamy, sprzątamy też latem

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

- O to, co - jako prywatni właściciele - odśnieżamy zimą, musimy dbać też przez resztę roku, jeśli pojawiają się tam śmieci – mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/smieci-na-terenie-radomia-cz6-zdjecia/72163

Strażnicy przypominają, że do obowiązków właściciela należy m.in. usuwanie piachu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, wyznaczenie oraz odpowiednie przygotowanie we własnym zakresie i na własny koszt punktu gromadzenia odpadów z uwzględnieniem selektywnego zbierania odpadów czy selektywne gromadzenie odpadów zielonych powstających na terenie nieruchomości. Za niedopełnienie tych obowiązków strażnicy mogą nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł.

- Funkcjonariusze, którzy jadą w teren, są zadaniowani poszczególnymi ulicami, kontrolują miejsca, gdzie tych śmieci jest najwięcej i dyscyplinują właścicieli posesji, jednocześnie nakazując uprzątnięcie terenu. To zazwyczaj jest dość krótki termin – zaznacza Grzegorz Sambor. - Później kontrolujemy, czy właściciel wywiązał się z zadania.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/smieci-na-terenie-radomia-cz7-zdjecia/72210

W niektórych przypadkach bardzo trudno ustalić właściciela posesji. Straż miejska sprawdza wtedy, czy np. prowadzono postępowanie spadkowe. - Staramy się wszelkimi sposobami dotrzeć do właścicieli i zmusić ich do posprzątania. Nie są to proste postępowania, ale chcielibyśmy, żeby były jak najbardziej skuteczne – mówi Sambor.

 

 

 

Milena Majewska, Zdjęcia: cozadzien.pl/Joanna Szczepaniak, Piotr Nowakowski, Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~123 185.194.224.*** 2021-04-22 07:22
  Niestety od dłuższego czasu jest pełno śmieci w krzakach, gdzieś na uboczach i nikogo to nie interesowało - i się nazbierało. Dobrze, że chociaż teraz coś idzie w kierunku uporządkowania.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Merxe 31.0.25.*** 2021-04-22 07:17
  Ludzie, czy wy możecie się opanować z tymi politycznymi komentarzami? Jak ktoś nasra na środku Żeromskiego to nie jest wina tej czy tamtej partii politycznej tylko debila, który nasrał! W każdym artykule albo ktoś rzuca błotem na lewo albo na prawo... Zwolennik jednej partii narzeka na drugą bo sobie chce ulżyć w komentarzach? Zgadnij co, jesteś przyczyną tego samego problemu! Ktoś śmieci nie tam gdzie nie trzeba? Takie rzeczy wynosi się z domu! Politycy biorą się ze społeczeństwa, a to ludzie najpierw muszą się poprawić, a nie w drugą stronę!
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Krótka piłka 86.137.13.*** 2021-04-21 18:21
  Ja jako osoba nie paląca, zwracając uwagę osobie z papierochem w ustach na przystanku autobusowym, zostałam mile zaskoczona i przeproszona za niesubordynację. Osoba ta opuściła przystanek, jednak kończąc palić, zamiast wrzucić zgaszaony papieros do kosza, rzuciła go obok. Nie powiem, nic przyjemnego jest w niedopałkach leżących na chodnikach. Co do śmieci, rzeczywiście to świństwo wywozić je do lasu. Sama sortuję, a odpady kompostuję. Nie są to tanie sprawy, ale czemu mam nie zrobić tego dla środowiska? Pewnie nie jestem jedyna, a więcej takich osób daje już jakiś efekt. Dbajmy o swoje środowisko. Oddychamy wszystkim wkoło.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 79.184.175.*** 2021-04-21 21:29
   kup sobie słownik - elektoracie pisu
   • 90%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 89.64.88.*** 2021-04-21 20:44
  Czy to Witkowski, czy to Kosztowniak, albo ZUK czy MZDiK, nie będą chodzić za mieszkańcami żeby za nimi sprzątać. Najpierw ludzie powinni się nauczyć dbać o wszystko wokół. Ciekaw jestem czy ci co tak śmiecą w domu też mają taki obrzydliwy bałagan. Brudasy!
  • 90%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 62.122.119.*** 2021-04-21 19:34
  Na zdjęciu: Typowe mieszkanie zwolennika Prawa i Sprawiedliwości
  • 73%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~HTP 92.234.54.*** 2021-04-21 18:59
  Jest syf i śmieci wszechobecne bo Radom to PiS a prezes to pierwszy brudas kraju.
  • 60%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~HTP 92.234.54.*** 2021-04-21 18:57
  Zebrali antysemitów, komuchów, złodziei i zwykłych chamów, umyli, przebrali w garnitury, skropili wodą brzozową i nazwali to PiS. Mnie nie oszukali, niech się wstydzi, kto na nich głosował. ***** PiS i ich deformy łącznie z ustawą śmieciową.
  • 56%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 82.139.5.*** 2021-04-21 15:01
  Wizytowka PO, Witkowskiego i Frysztaka
  • 58%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 62.122.119.*** 2021-04-21 15:05
   wizytówka radnych pis
   • 52%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~sdf 46.204.16.*** 2021-04-21 15:07
   To raczej wina 500+ i dodatkowej kasy na alkohol, bo patrząc na zdjęcia najwięcej jest butelek.
   • 68%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 89.64.88.*** 2021-04-21 18:34
   I to głównie małpek...
   • 80%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~RADOM to PIS ✈ 37.47.17.*** 2021-04-21 17:33
  kielczanie to brudasy.
  • 80%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 79.184.157.*** 2021-04-21 16:11
  Radomianie to brudasy
  • 64%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~A N O N I M 88.156.215.*** 2021-04-21 16:38
   Jeżeli ,,Radomianie to brudasy'', to ciekawe co powiesz np. O Warszawiakach, którzy przez podwyżki wody i śmieci Trzaskowskiego już niedługo przestaną się myć, spuszczać wodę w klozecie i chorować na różne choroby... Tam, to dopiero BĘDĄ BRUDASY. Nawet nie do porównania. Ale to jest w większości ich wina. Bo takiego sobie prezydenta wybrali i takiego mają.
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Ola 88.156.215.*** 2021-04-21 16:42
   Taaak ,,Radomianie to brudasy''. Warszawiacy to dopiero niedługo będą czyściochy pierwsza klasa normalnie. Chyba, że się będą myli w Wiśle. To wtedy orginalne ,,zapachy''za darmo
   • 56%
   • |
   • oceń:
   • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy