Radio Rekord Radom 28 lat z Wami Radio Rekord Radom 28 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Bez wotum i absolutorium

Bez wotum i absolutorium
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Dotychczas rady gmin głosowały nad sprawozdaniem z wykonania budżetu za poprzedni rok i udzielały - lub nie – absolutorium prezydentowi, burmistrzowi czy wójtowi. Znowelizowana ustawa o samorządzie wprowadziła od tego roku nowe instrumenty – raport o stanie gminy, przygotowywany przez władzę wykonawczą i głosowanie nad wotum zaufania dla prezydenta. Autorzy projektu argumentowali, że nowa instytucja pozwoli odpolitycznić dyskusje nad sprawozdaniem z wykonania budżetu i udzieleniem włodarzowi gminy absolutorium. Absolutorium ma służyć wyłącznie kontroli wykonywania budżetu przez prezydenta, burmistrza czy wójta, a zwykle służyło politycznej ocenie jego pracy. Teraz takie dyskusje radni mieli toczyć przy okazji raportu o stanie miasta.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/xxi-sesja-rady-miejskiej-w-radomiu-zdjecia/57153

Podczas poniedziałkowej sesji liczący ponad 200 stron raport przedstawił Rafał Górski. W dokumencie można przeczytać m.in. o realizacji uchwał podjętych w ubiegłym roku, o tym, w jaki sposób realizowane były programy i strategie przyjęte przez radnych, np. Plan Rozwoju Podstawowego Układu Drogowego Miasta Radomia na lata 2011-2020, wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2016-2020, Karta Rodziny Osoby z Niepełnosprawnością czy strategia marki Radom. W raporcie uwzględniono również sytuację finansową miasta.

Zaufanie od mieszkańców

W debacie nad dokumentem może uczestniczyć każdy radomianin, ale na tej części sesji nikogo z mieszkańców nie było. Żadnych wad w dokumencie, jak można się było spodziewać, nie widziała Koalicja Obywatelska. Natomiast radni Prawa i Sprawiedliwości krytykowali wszystko.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

- Jeżeli dzisiejsza dyskusja nad raportem o stanie miasta będzie miała charakter merytoryczny ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości, to na pewno ten projekt uchwały powinien zostać przyjęty. Ale obawiam się, że merytoryczne argumenty dla części radnych nie mają dzisiaj żadnego znaczenia – zauważyła Marta Michalska-Wilk, przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. - Ale, panie prezydencie, w 2014 roku po raz pierwszy zdobył pan zaufanie radomian, którzy zdecydowali, że został pan gospodarzem miasta. Radomianie to zaufanie w stosunku do pana potwierdzili w roku 2018, podczas kolejnych wyborów samorządowych, kiedy zwyciężył pan, zdobywając blisko 54 proc. głosów. I bez względu na to, co zrobią dziś radni Prawa i Sprawiedliwości, proszę o tym zaufaniu pamiętać. Bo to jest najważniejsze zaufanie. Ono pochodzi od mieszkańców Radomia.

https://www.cozadzien.pl/radom/sesja-absolutoryjna-ogladaj-na-zywo/57139

Zaufajcie, współpracujmy

Szefowa klubu KO podkreśliła, że rok 2018 był w Radomiu „czasem inwestycji drogowych”: przebudowa drogi krajowej nr 9 i 12, budowa trasy N-S, Radomski Program Drogowy, utwardzonych kolejnych 45 ulic. - Rok 2018 to nareszcie, po wielu latach inwestycje w bezpieczeństwo – zarówno nasze, jak i naszych dzieci. To przebudowa niebezpiecznych skrzyżowań: Wernera i Szarych Szeregów, Mieszka I i Królowej Jadwigi. To rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego, które przez lata wołało o pomstę do nieba, a teraz odkrywa swoje piękno, stając się powoli centralnym punktem naszego miasta – wyliczała Michalska-Wilk. - To przebudowa pl. Jagiellońskiego, nowe przedszkole przy ul. Kilińskiego, nowy żłobek przy ul. Michałowskiej. To rozbudowa szkół, nowe sale gimnastyczne i boiska, place zabaw dla dzieciaków, siłownie zewnętrzne, ale także park na Michałowie czy rewitalizacja parku na Obozisku. To także inwestycje w zdrowie mieszkańców, np. budowa Centrum Rehabilitacji. W 2018 roku odbyło się w naszym mieście ponad 1030 wydarzeń artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych i sportowych. Może najwyższy czas, aby dziś w Radomiu zaczęła się współpraca dla dobra naszego miasta i mieszkańców. O to do państwa, głównie radnych PiS, dzisiaj apeluję. Jeśli prezydentowi zaufało ponad 46,5 tys. ludzi, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście do nich dołączyli. A jeżeli nie, to przynajmniej pozwólcie pracować prezydentowi, którego wybrali radomianie. Zaufajcie, współpracujmy, ale przede wszystkim nie walczmy.

To, co jest wygodne dla pana prezydenta

Dariusz Wójcik, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że ze strony radnych PiS dyskusja nad raportem o stanie miasta będzie wyłącznie merytoryczna. - Co to jest raport o stanie miasta? Co powinien zawierać? Powinien zawierać kompleksową informację na temat stanu miasta, całego miasta – nie tylko tego, co jest wygodne dla pana prezydenta i jego urzędników. W przestrzeni publicznej znajdują się dwa wzory raportów o stanie miasta. Ten przygotowany przez Fundację Batorego jest bardzo szczegółowy i dobrze byłoby, żebyśmy kiedyś według tego klucza przygotowali swój. Żeby ludzie mieli pełną wiedzę. Drugi to raport Związku Miast Polskich, na którym – jak mniemam – pracował pan prezydent. I ani z jednym ani z drugim wzorem nasz raport nie może się równać – stwierdził Wójcik. - Nasz jest wybiórczym, słabym, częściowym dokumentem, przygotowanym na potrzeby kampanii wyborczej, która za chwilę się odbędzie. Ustawodawca zdecydował, żeby połączyć procedurę rozpatrywania raportu z procedurą udzielenie panu prezydentowi absolutorium. Rok 2018 był rokiem wyborczym i to był rok, w którym mieszkańcy Radomia byli wielokrotnie wprowadzani przez zaplecze pana prezydenta w błąd. Ta sławetna hala widowiskowo-sportowa i i to sławetne Centrum Sportu... Byliśmy zapraszani na zawody sportowe, siatkarskie, bokserskie... Pamiętamy wizytę na budowie, gdzie byliśmy przekonywani, że ta hala za dwa tygodnie będzie oddana do użytku. A każdy w duchu się śmiał, że nie ma takiej możliwości. Myślę, że to niedopowiedzenie i ta polityka Pr-owa pomogła panu prezydentowi wygrać wybory. Bo mieszkańcy nie do końca wiedzieli, w jakim stanie tak naprawdę są inwestycje miejskie.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Nie ma żadnej wizji

Przewodniczący klubu PiS skupił się nad kilkoma kwestiami w raporcie. - Polityka zdrowotna... Mamy program naprawczy dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego i już wiemy, że nic z tego nie zostało zrobione. Nadal nie wiemy, jak zapobiegać trudnej sytuacji RSS i jak ten szpital rozwijać– mówił Wójcik. - To radni PiS wprowadzili do budżetu budowę Centrum Rehabilitacji. A polityka mieszkaniowa sprowadza się tak naprawdę do administrowania. A ja chciałbym się dowiedzieć, jakie mamy perspektywy budownictwa mieszkaniowego – zarówno komunalnego, jak i socjalnego. Przez pięć lat nie udało nam się wybudować nawet jednego takiego lokalu. A budownictwo komercyjne RTBS Administrator? Też nie ma żadnej wizji. W raporcie brak informacji na temat spółki Radkom. Nie wiemy np. na ile wystarczy składowisko. Kolejna sprawa to MOSiR – spółka, w której panuje taki bałagan inwestycyjny, jakiego jeszcze nigdy nie było. Nie ma także kierunków rozwoju Radpecu, a jak są, to nie ma źródła finansowania. Jest to częściowy raport o stanie miasta, nie kompleksowy. Nie widzę możliwości, żebyśmy udzielili panu prezydentowi wotum zaufania. Chociażby z powodu samych tych inwestycji i procesu ich prowadzenia.

W głosowaniu za udzieleniem prezydentowi wotum zaufania było 11 radnych (KO i Kazimierz Woźniak), przeciw opowiedziało się 16 radnych PiS.

Budżet negatywnie

Kolejnym punktem porządku obrad poniedziałkowej sesji było sprawozdanie z wykonania budżetu za ubiegły rok. W 2018 roku dochody miasta wyniosły 1 mld 203 mln zł i były wyższe od planowanych o 63 mln zł. Wydatki natomiast to 1 mld 239 mln. Deficyt został zmniejszony z planowanych ponad 42 mln zł do niespełna 36 mln. Realizację budżetu pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa, która sprawuje merytoryczny nadzór nad finansami gminy. Radni byli jednak innego zdania i w głosowaniu – podobnie jak przed rokiem – odrzucili sprawozdanie z wykonania budżetu. Zagłosowali również przeciw udzieleniu prezydentowi absolutorium za ubiegły rok.

nika Fot. Piotr Nowakowski

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.

Ze względu na sytuację na Ukrainie i emocje, jakie pojawiają się przy tej okazji, zdecydowaliśmy w najbliższym czasie wyciszyć komentarze na naszej stronie. Zachęcamy do dyskusji w mediach społecznościowych. Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy