W czwartek, 26 listopada wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował, że w dwóch miastach Radomiu i Płocku rozpoczną działanie banki tlenowe, czyli miejsca, gdzie będą przechowywane rezerwy tlenu sprężonego w butlach. Powodem takiej decyzji jest zwiększona liczba pacjentów potrzebujących tlenoterapii.
- Wiemy, że głównym lekiem stosowanym w chorobie COVID-19 jest tlen. W związku z tym tlenu w niektórych szpitalach zużywa się 30 razy więcej niż dotychczas. To oczywiście wygenerowało pewne dodatkowe obciążenie dla całej gospodarki tlenem. Jednocześnie, ponieważ nadal jeszcze niewielka liczba szpitali dostarcza tlen z butli ze sprężonym gazem. A także ponieważ zużycie i konieczność wymiany tych butli jest zdecydowanie większe niż normalnie, postanowiliśmy, że na terenie Mazowsza powstanie bank, rezerwa, jeśli chodzi o butle tlenowe. Będą to dwie lokalizacje w Płocku i w Radomiu – mówił podczas konferencji Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
https://www.cozadzien.pl/radom/dyspozytornie-karetek-na-razie-zostaja/68821
Jak poinformował wojewoda, wciąż na Mazowszu są szpitale, które przy tlenoterapii wykorzystują metodę zaopatrywania pacjentów w tlen z butli. Takie butle trzeba wymieniać bardzo często, dlatego pojawił się pomysł stworzenia rezerw.
- Wszędzie tam, gdzie wystąpiłaby sytuacja kryzysowa - dzisiaj nie mamy takiego sygnału - ale gdyby się coś takiego wydarzyło, to wówczas butle z tych dwóch baz będą w ciągu kilku godzin dostarczone do szpitali przez straż pożarną- wyjaśnia wojewoda.
W obu miejscach ma się znajdować po 100 butli z tlenem.
Katarzyna Skowron fot. archiwum cozadzien.pl