
W gimnazjach i liceach nie brakuje uczniów, którzy chcą zrobić coś dla swojej społeczności. Miejscem, gdzie mogą wspólnie wymieniać się pomysłami i organizować wydarzenia są sesje Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia. - Lista podjętych przez młodzież inicjatyw jest imponująca. Mam nadzieję, że czas poświęcony pracy w Parlamencie Młodzieży Miasta Radomia będzie w przyszłości owocował podejmowaniem coraz większych i poważniejszych wyzwań – mówił prezydent Radosław Witkowski.
Dla młodych osób to bardzo dobry start, być może i początek przyszłej kariery. Doskonale o tym wie radna i kandydatka na posła Marta Michalska-Wilk, a kiedyś przewodnicząca młodzieżowego parlamentu. – Warto zaangażować się w pracę Parlamentu Młodzieży, bo to doświadczenie, które rzeczywiście procentuje w przyszłości. To ciężka praca, ale też wspaniała przygoda, która jednocześnie pomaga podjąć właściwe decyzje dotyczące własnej przyszłości – twierdzi radna.
Kończąca się kadencja obfitowała w różne wydarzenia. Jak mówi marszałek Piotr Nawrot to taka pokazuje aktywność osób młodych w mieście. – Dzięki Parlamentowi młodzi ludzie wiedzą, że mają możliwość rozmawiania z władzami miasta i że mają wpływ na decyzje, które ich dotyczą. W ten sposób buduje się społeczeństwo obywatelskie – mówił na konferencji.
Przypomnijmy, że Parlament Młodzieży Miasta Radomia został założony w 1994 roku dzięki inicjatywie młodzieży, podczas spotkania przedstawicieli szkół średnich Radomia. Kilka miesięcy później utworzenie parlamentu zostało usankcjonowane uchwałą Rady Miasta Radomia. Zrzesza on reprezentantów wszystkich radomskich szkół średnich i gimnazjów. Celem młodzieżowego parlamentu jest reprezentowanie radomskich uczniów w kontaktach z władzami miasta, koordynowanie działań samorządów szkolnych oraz szeroko pojęta edukacja obywatelska.
W ciągu 20 lat Parlament Młodzieży Miasta Radomia zorganizował wiele akcji prospołecznych, kulturalnych i sportowych promujących Radom, m.in.: trzy edycje Turnieju Męskich Reprezentacji Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Marszałka Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia, Turniej Szachowy o „Szachy” Jana Kochanowskiego oraz I Turniej Szachowy Szkół Ponadgimnazjalnych, trzy edycje Forum Samorządów Uczniowskich, konferencję projektu „Samorząd- włącz się !”, dwie edycje konkursu „Co za TALENT”, warsztaty pisania wniosków do budżetu obywatelskiego, kilka debat oraz konferencję "Empatia-co to takiego?"
Parlament Młodzieży Miasta Radomia jako jedyny w Polsce został nagrodzony tytułem „ Super Samorząd 2013”, a podczas Gali XX-lecia został wyróżnieni tytułem „Pro Masovia”, za wybitne osiągnięcia na rzecz województwa mazowieckiego.
KS, WW fot. UM