Z każdym kolejnym dniem liczba strajkujących spada. Z informacji, które w środę, 17 kwietnia otrzymał zespół monitorujący wynika, że strajk kontynuowany jest w 65 placówkach, a początkowo było ich 79. W środę od strajku odstąpił Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Staromiejskiej. Wcześniej strajk przerwały także przedszkola nr: 25, 23, 2, 3, 17 i 6 oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3.
W placówkach, które kontynuują strajk, statystyki wyglądają następująco (dane ze środy z godz. 14.)
Przedszkola: strajkuje – 71 proc. nauczycieli i 1 proc. pracowników administracji i obsługi.
Szkoły podstawowe: strajkuje – 62 proc. nauczycieli i 2 proc. pracowników administracji i obsługi.
Szkoły zawodowe: Strajkuje – 62 proc. nauczycieli i 4 proc. pracowników administracji i obsługi.
Licea Ogólnokształcące i Zespoły Szkół: strajkuje – 60 proc. nauczycieli i 9 proc. pracowników administracji i obsługi.
Ponadto jak informuje urząd miejski egzaminy ósmoklasisty przebiegły bez zakłóceń. We wszystkich szkołach podstawowych dyrektorzy skompletowali składy szkolnych zespołów nadzorujących.
Ponadto jak możemy przeczyć na stronie ZNP, zgodnie z uchwałą Prezydium Zarządu Głównego ZNP strajk w czasie przerwy świątecznej w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych ma być kontynuowany.
"Oznacza to, że w czasie przerwy świątecznej, czyli dniach wolnych od zajęć dydaktycznych, strajkujący pracownicy również przychodzą na teren szkoły (placówki, przedszkola) i podpisują listę strajkową, jeśli wyrażają wolę kontynuowania udziału w strajku.Osoby, które w tym dniu są zobligowane do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych (pełnienia tzw. dyżurów) strajkują, przebywając w szkole (przedszkolu, placówce) w godzinach wyznaczonego dyżuru. Osoby zwolnione z obowiązku prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w dniach przerwy świątecznej podpisują listę strajkową w godzinach rannych" - czytamy na stronie ZNP.
W czwartek, 18 kwietnia ma zostać zwołane kolejne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, rozmowy mają rozpocząć się o godz. 10.
Strajk nauczycieli w powiecie radomskim zakończony
W placówkach oświatowych podległych Starostwu Powiatowemu strajk się zakończył. Jak przyznaje starosta radomski Waldemar Trelka, w powiecie strajkuje już tylko trzech nauczycieli. - Jeszcze ponad tydzień temu na 270 nauczycieli strajkowało 250. Myślę, że przez ten czas pojawiło się dużo refleksji i zdrowego rozsądku. Dlatego dziś mam informacje, że w powiecie radomskim strajkuje trzy osoby, mają do tego prawo. Natomiast chcę powiedzieć, że wszystkie rady pedagogiczne odbyły się, a to oznacza, że matury nie są zagrożone i odbędą się - przyznaje starosta.
Aktualizacja!
W czwartek, 18 kwietnia strajk kontynuowany był w 63 placówkach. Od strajku odstąpiły: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii i II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej.
W placówkach, które kontynuują strajk w czwartek protestowało: w przedszkolach – 92 proc. nauczycieli i 21 proc. pracowników administracji i obsługi; w szkołach podstawowych - 72 proc. nauczycieli i 2 proc. pracowników administracji i obsługi; szkołach zawodowych – 64 proc. nauczycieli i 4 proc. pracowników administracji i obsługi; w liceach ogólnokształcących i zespołach szkół – 52 proc. nauczycieli i 27 proc. pracowników administracji i obsługi.