Osoby z tzw. grupy zero, czyli najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Są to pracownicy: szpitali, sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujących prywatną praktykę leczniczą), stacji sanitarno-epidemiologicznych, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, farmaceuci, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. - Po otrzymaniu pierwszych transportów szczepionki w naszych szpitalach, rozpoczęliśmy szczepienie osób z tak zwanej grupy zero, czyli personelu medycznego. Mam nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy uda się zaszczepić 70-80 proc. populacji, aby uzyskać tymczasową odporność. Staramy się, aby proces szczepień przebiegał sprawnie – podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
– Personel pracujący w naszych placówkach jest już szczepiony. Lekarze, pielęgniarki, jak i personel medyczny otrzymali już pierwszą dawkę. Warto podkreślić, że chęć zaszczepienia zadeklarowało około 80 proc. pracowników. To jest dobry przykład dla tych mieszkańców Mazowsza, którzy mają wątpliwości –przyznaje Elżbieta Lanc, członek zarządu woj. mazowieckiego
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu akcja szczepień medyków ruszyła 30 grudnia. - Do placówki dostarczonych zostało 255 dawek szczepionki – podkreśla Aneta Kuśta, kierownik Biura Zarządu i jednocześnie pełnomocnik ds. praw pacjenta w szpitalu. – Do szczepień zgłosiło się 617 pracowników oraz 700 osób, również z grupy zero, spoza naszej placówki. Jako pierwsza zaszczepiła się dr n.med. Małgorzata Stolarek Kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii oraz zespół lekarski i pielęgniarski tego oddziału – poinformowała Aneta Kuśta.
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny zaszczepił 130 osób (stan na 5 stycznia).
kos, czd fot. archiwum cozadzien.pl