Program obchodów:
godz. 17.45 – Zbiórka uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych na parkingu przy ul. Limanowskiego
godz. 17.55 – Przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik Anioła Ciszy na Cmentarz Rzymskokatolicki
godz. 18.00 – złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu, odegranie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem zamordowanych przez NKWD, zwanym „Katyńskim”.
Trochę historii:
W czasie gdy WP prowadziło walkę z niemieckim Wehrmachtem, 17 września 1939 r. wschodnią granicę Rzeczypospolitej na całej długości przekroczyła Armia Czerwona. Władze Związku Sowieckiego złamały kilka porozumień zawartych z rządem polskim, przede wszystkim układ o nieagresji z 1934 r., obowiązujący do 1945 r. Napaść na Polskę i pogwałcenie zawartych porozumień tłumaczyły rzekomym rozpadem państwa polskiego i nieistnieniem jego władz. Prezydent RP Ignacy Mościcki potępił w orędziu te działania, nie zdecydował się jednak ogłosić stanu wojny między Polską z Związkiem Sowieckim. Naczelny wódz Edward Śmigły-Rydz rozkazał polskim oddziałom unikać walki z Armią Czerwoną i przebijać się do granicy węgierskiej i rumuńskiej.
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia prezydent i rząd, a następnie naczelne dowództwo, podjęły decyzję o ewakuacji do Rumunii. O ile w odniesieniu do władz cywilnych było to uzasadnione dążeniem do utrzymania ciągłości prawnej państwa polskiego w celu kontynuowania walki na uchodźstwie, to postępowanie naczelnego wodza marszałka Śmigłego-Rydza, porzucającego walczące wojska, wzbudziło powszechny sprzeciw i oburzenie w społeczeństwie polskim. Po przekroczeniu granicy zarówno władze cywilne, jak i wojskowe, wbrew wcześniejszym ustaleniom o przepuszczeniu ich na Zachód, zostały internowane w Rumunii.
Walkę z Armią Czerwoną podjęły niektóre jednostki Korpusu Ochrony Pogranicza. Przez trzy dni bohatersko broniło się Grodno, gdzie żołnierzy wspierała polska młodzież. Do końca września Sowieci zajęli wschodnie województwa RP. Na zajmowanych terenach dokonywali zbrodni, głównie na wojskowych.
W czasie gdy wojska polskie stawiały jeszcze opór agresorom, 28 września 1939 r. w Moskwie Niemcy i ZSRS zawarły traktat o przyjaźni i granicach, na mocy którego dokonały podziału ziem Polski i zobowiązały się do współpracy w zwalczaniu polskich działań niepodległościowych.