Sześciolatki obowiązkowo idą do szkoły

Sześciolatki obowiązkowo idą do szkoły
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=1225]

Od nowego roku szkolnego sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku obowiązkowo pójdą do I klasy. W tym przejściowym okresie wprowadzania nowej ustawy spotkają się w klasach z siedmiolatkami. W radomskich szkołach dyrektorzy zazwyczaj dzielą I klasy na te dla 6 i 7-latków. Jednak niektóre oddziały będą mieszane. Na przykład w Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 na cztery klasy pierwsze jedna będzie składała się w większości z sześciolatków.

- Mamy ponad 70 siedmiolatków i 21 sześciolatków zapisanych do klasy I. Powstaną cztery oddziały, w jednym będą uczyły się wszystkie sześciolatki i czworo siedmiolatków. Oddział musi liczyć 25 uczniów, bo do tego zobowiązują nas przepisy – wyjaśniła Barbara Zielińska, dyrektor PSP 28.

Dyrektor zapewnia, że od strony technicznej szkoła jest przygotowana na przyjęcie maluchów w I klasie. Jedna z sal została odremontowana i odpowiednio wyposażona. - Są ławki w dwóch rozmiarach, dla mniejszych i większych dzieci, kącik zabaw. Dzięki środkom własnym i pomocy Rady Rodziców zakupiliśmy sprzęt audiowizualny. Pozostałe sale również zostały odświeżone – dodała Barbara Zielińska.

Czy dyrektor nie obawia się, że sześciolatki nie poradzą sobie w szkole?

- W zeszłym roku mieliśmy już sześciolatki w I klasach i świetnie sobie radziły. Ale też były to dzieci, które rodzice wysłali do szkoły bardzo świadomie, znając ich możliwości - stwierdziła.

Najprawdopodobniej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 13 wszystkie klasy I będą mieszane. W tej placówce sytuacja jest odmienna, bowiem na trzy powstające oddziały, będą dwie klasy integracyjne.

- W klasach integracyjnych liczba uczniów nie może przekraczać 20 osób. Jeszcze zastanawiamy się nad podziałem, ale raczej w każdej klasie znajdą się 6 i 7-latki – powiedział Tadeusz Ozimek, dyrektor PSP 13. - Czy maluchy sobie poradzą? Na razie się nie martwię, będziemy podczas roku szkolnego bacznie je obserwować.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 powstanie aż 9 nowych klas I, więcej niż w ubiegłych latach. - W minionych latach tworzyliśmy 5-6 I klas, teraz będzie ich więcej. Zmniejszyła się natomiast ilość zerówek, dlatego te sale posłużą teraz pierwszoklasistom. Zostaną specjalnie przystosowane – powiedziała wicedyrektorka szkoły Małgorzata Machnio. - Jeszcze pracujemy nad podziałem dzieci w klasach, ale w miarę możliwości będziemy je umieszczać w oddziałach według wieku.

- Przepisy sugerują, by łączyć dzieci w klasy zgodnie z ich wiekiem, oczywiście w miarę możliwości. Klasy mieszane są dopuszczalne. Wkrótce poznamy dokładne dane, ile w Radomiu powstanie w tym roku klas pierwszych i ilu sześciolatków podejmie w nich naukę - mówi Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji UM.

Aleksandra Jabłonka/ fot. M.S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/5_edukacja/tn_dsc_7361.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96