W programie pobytu znalazły się między innymi wykład na temat powstania Związku Zawodowego Solidarność, wygłoszony przez dr Marka Wierzbickiego z IPN, zwiedzanie Państwowego Muzeum Oświęcim – Brzezinka, Warszawy oraz wizyta w WSNSiT w Radomiu. Nie zabrakło również gier integracyjnych, nauki języka polskiego, polskich piosenek czy wyjścia do kina. Dla uczniów ze „Słowackiego” był to również doskonały trening umiejętności językowych i możliwość nawiązania nowych znajomości.
Przyjazd do Polski to jeden z elementów seminarium, w którym uczestniczą uczniowie z Leutkirch przygotowując prace o Polsce pod kierunkiem Jürgena Badera, nauczyciela języka niemieckiego, historii i polityki w Gewerbliche Schule Leutkirch.
[gallery id=527 los=1 ]
Wśród tematów znalazły się między innymi: „Jan Paweł II jako inicjator walki o demokrację w Polsce”, „Znaczenie polskich legend i podań w życiu współczesnego Polaka”, „Gospodarka Polski”, „Znaczenie wymiany młodzieży z Polski i z Niemiec”, „Czy możliwe jest pojednanie Niemców i Polaków?”
W styczniu tego roku Jürgen Bader odwiedził IX LO i poprowadził dla uczniów lekcje o Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, prezentował film: „Historia pewnego pocałunku” oraz przybliżył założenia współpracy obu szkół.
We wrześniu tego roku planowany jest wyjazd uczniów ze „Słowackiego” do Leutkirch.
red. A.J.