W Radomiu rusza unikatowy międzynarodowy projekt. W ramach programu „Green Job” poszukiwanych jest 30 młodych bezrobotnych.
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Radomiu koordynuje prace nad powstaniem programu nauczania nowego przedmiotu - operator odpadami i recyklingu.
- Chcemy, aby powstał nowy zawód związany z tzw. zieloną gospodarką, o której w Polsce nadal jeszcze niewiele wiemy. Mamy nadzieję, że nasza praca doprowadzi do powstania nowego, rejestrowanego kierunku i pozwoli na opracowanie metod nauczania go w szkołach – mówi Barbara Pikiewicz, specjalista ds. promocji Centrum Kształcenia Zawodowego w Radomiu.
W projekcie uczestniczy dwóch partnerów francuskich: stowarzyszenie oświatowe, skupiające szkoły zawodowe oraz organizacja zrzeszająca firmy zajmujące się recyklingiem. Głównymi partnerami projektu ze strony polskiej są: Zakład Doskonalenia Zawodowego, Powiatowy Urząd Pracy oraz Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu.
- Każda z tych jednostek ma do zrealizowania własne zadania, w zależności od etapu na którym się znajdujemy, my koordynujemy cały ten projekt. Wiemy, że jest zainteresowanie radomskich firm tym projektem. Radkom, Sita, Almax potrzebują fachowców i razem z nami uczestniczą w pracach nad utworzeniem tego kierunku w szkołach. Wiemy również, że jest zainteresowanie ze strony Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Samochodowych nauczaniem tego kierunku u siebie – wyjaśnia Barbara Pikiewicz.
W projekcie mogą uczestniczyć osoby do 24 roku życia, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie pracy. 30 osób (15 kobiet i 15 mężczyzn) zakwalifikowanych do projektu weźmie udział w kursie kwalifikacyjnym, przygotowującym do pracy w zawodzie „operator odpadami i recyklingu”; trzymiesięcznym stażu, pozwalającym nabyć umiejętności praktyczne w zawodzie „operator odpadami i recyklingu”; tygodniowej wizycie studyjnej we Francji.
Dodatkowo uczestnicy mają zagwarantowane zakwaterowanie, dojazdy, wyżywienie, badania lekarskie, dodatek szkoleniowy. Formularz rekrutacyjny można pobrać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu (w pok. 206) oraz ze strony internetowej projektu www.green.radom.zdz.kielce.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 października 2012.
- Chcemy zainteresować młodych bezrobotnych tym nowym kierunkiem, który będzie rodził się na naszych oczach. Zależy nam również na przekonaniu wszystkich, że jest to zawód wymagający profesjonalizmu i wiedzy – mówi Barbara Pikiewicz.
- Na podstawie doświadczeń tej trzydziestki Instytut Technologii Eksploatacji opracuje zagadnienia teoretyczne, związane z utworzeniem nowego kierunku nauczania. - W ramach projektu „Green - Job” instytut opracuje program modułowy, pakiety edukacyjne i wspomagający nauczanie e-podręcznik – wyjaśnia dr Krzysztof Symela.
Projekt zakończy się w marcu 2014 roku, finansowany jest ze środków unijnych. - W skali kraju jest to nowatorskie przedsięwzięcie. Wiemy, że zawód "operator opadami i recyklingu" jest bardzo perspektywiczny i daje szansę młodym ludziom na dobry zawód, dlatego zależy nam, aby można było nauczyć się go w naszych szkołach – mówi Barbara Pikiewicz. - Robimy to z pomocą i dla instytucji lokalnych, ale wiemy, że z naszych doświadczeń skorzystają szkoły w całym kraju – dodaje.
Aleksandra Jabłonka (a.jablonka@cozadzien.pl)/ fot. Michał Sołśnia