Tunezja

Tunezja
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Ten afrykański zakątek kusi to nie tylko ciekawą kulturą, egzotycznymi obyczajami i historią sięgającą tysięcy lat. Co roku kraj odwiedza przeszło 6 mln turystów. Tunezja jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych, dających gwarancję wymarzonej pogody. Wycieczki w ten rejon świata  wybieramy nie tylko ze względu na przewidywalność pięknej pogody (średnia temperatura 15 st.C.), ale także na różnorodność atrakcji. Tunezja prezentuje duży wachlarz możliwości, od leżakowania na pięknych, rozległych plażach, przez ciekawe sporty wodne, a na atrakcjach historii starożytnej kończąc.
Tunezja znajduje się w dwóch strefach klimatycznych. Bliskie położenie morza w części północnej kraju sprawia, że w regionie tym częściej występują opady, a temperatura jest umiarkowana. Im dalej w głąb terenu, tym klimat staje się bardziej suchy, a teren piaszczysty. Ze względu na zróżnicowaną aurę, przed zaplanowaniem wycieczki warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy spędzić urlop. Amatorzy brązowej opalenizny powinny wybierać letnie miesiące, gdy temperatura przekracza 30 st. Celsjusza. Tym, którzy wolą aktywnie spędzać czas proponowana jest wczesna wiosna, gdy po zimowym okresie przyroda dopiero zaczyna rozkwitać. Saharę najlepiej odwiedzić późną jesienią.

MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ:

Stolicą Tunezji jest Tunis - połączenie tradycji i nowoczesności. Mieszanka wielu kultur nadaje miejscu specyficzny klimat. Mix Afryki, Arabii i Europy w jednym miejscu. Wąskie uliczki, pełne kamienic o charakterystycznej architekturze, stragany i lokalne wyroby nęcą turystów. Mimo że Tunis nie jest typową miejscowością turystyczną, doskonale nadaje się na wypoczynek. W stolicy znajduje się największa medina w kraju.

Kartagina to starożytne miasto, które znajduje się opodal dzisiejszego Tunisu. Dawne fenickie miasto założone przed trzema tysiącami lat, niegdyś zagrażające Imperium rzymskiemu, przyciąga turystów z powodu swojej burzliwej i tragicznej historii. Kartagina jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Duch historii jest widoczny w każdym zakątku.

Hammamet był początkowo małą wioską rybacką, która w ciągu 100 lat przeistoczyła się w resort wypoczynkowy przystosowany dla potrzeb całej rodziny. Miejscowość ta przyciąga jednymi z najpiękniejszych plaż, charakteryzujących się bursztynowym piaskiem. Piękne ogrody sprawiają, że jest to jedno z najbardziej lubianych miejsc przez wczasowiczów. Dzięki hotelom o różnym standardzie na wypoczynek mogą sobie pozwolić osoby o różnej zasobności portfela. Hammamet jest jednym z najczystszych miast Tunezji.

Warto odwiedzić też Monastir. To portowe miasto leży 165 km od Tunisu. Jego główną atrakcją turystyczną jest Ribat, który w przeszłości pełnił funkcję muzułmańskiego klasztoru, a także twierdzy broniącej wybrzeża. Koniecznie trzeba zajrzeć do Mauzoleum Bourgriby, które jest miejscem spoczynku pierwszego prezydenta Tunezji.

Trzecim co do wielkości miastem jest Sousse - Perła Tunezji. Jako ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny przyciąga turystów dużą ilością dyskotek i pubów. Ale nie tylko nocne życie przyciąga tu turystów. Będąc tu nie można pominąć Muzeum Archeologicznego, w którym znajduje się jedna z największych kolekcja mozaik. Ciekawą atrakcją jest Ribat - ufortyfikowany klasztor muzułmański.

Wycieczki do wykupienia na miejscu:

Sahara  - 2 dni (cena: 170 DT) - 1 TND = 1000 milimów;1 EUR = 1,600 TND

Pierwszego dnia wczesnym rankiem, tuż po śniadaniu planowany jest wyjazd w kierunku miasta El Djem, w którym turyści mogą podziwiać amfiteatr rzymski. Wycieczkę tego dnia obejmuje zwiedzanie jednego z największych terenów gajów oliwnych na świecie, który swoja powierzchnia sięga aż do kolejnego miasta Sfax. Dla tych, którzy lepiej chcą poczuć tunezyjski klimat frajdą będzie przejażdżka na wielbłądzie po Saharze - atrakcja ta jest dodatkowo płatna (20 Dt). Wieczorem kolacja oraz nocleg. Drugiego dnia jadąc w kierunku Chott El turyści będą mieli okazję podziwiać uroki największego słonego jeziora w Tunezji. Jeśli dopisze pogoda piękne widoki zostaną spotęgowane przez wschód słońca. Kolejnym punktem programu wycieczki będzie jazda samochodami terenowymi, którymi turyści udadzą się do miasteczka Gwiezdnych Wojen. Na trasie będzie można podziwiać "szyję wielbłąda" - znaną skałę. Jazda po wydmach, które są wpisane w słynny rajd Paryż - Dakar z pewnością nie jednego uczestnika przyprawi o szybsze tętno. Wyjątkowe doznania wizualne zapewni zwiedzanie Chebiki - największych gajów oliwnych, które znajdują się w oazach górskich. Ich istnienie zawdzięczamy znajdującym się tam źródłom słodkiej wody. W drodze do Kairouan przewidziany jest obiad. Wielki Meczet oraz sklep z tradycyjnie wyrabianiami dywanami będą dopełnieniem dwudniowej wycieczki. Powrót do hotelu.

Tunis - Kartagina - Sidi Bou Said  1 dzień (65 DT)

Mimo iz wycieczka ogranicza się do jednego dnia, zapewnia wile atrakcji, które na długie lata zostaną w pamięci nawet najbardziej wybrednego turysty. W programie uwzględniono zwiedzanie stolicy Tunezji Tunisu oraz przedmieść. W Muzeum Bordo będzie można zachwycić się kolekcja mozaik, która uważana jest do najlepszej w Afryce. Na Medinie (Tunis) zaplanowany jest czas wolny, który każdy turysta będzie mógł spożytkować czas na zwiedzanie uroczych zakątków miasta oraz zakupić wyjątkowe suweniry na największym bazarze Tunezji. Kolejnym punktem wycieczki jest Kartagina, w której zobaczymy ruiny Term Antonina z II wieku, które w swojej epoce były trzecimi pod względem wielkości termami w świecie rzymskim. Istną wisienką na torcie będzie Sidi Bou Said, uznawany za perłę tunezyjskiego wybrzeża. Podczas wizyty w Kartaginie  Ostatnim punktem programu jest wizyta w malowniczym Sidi Bou Said - określanym mianem "perły tunezyjskiego wybrzeża". Podczas spaceru po miasteczku oczom naszym ukażą się imponujące widoki na port i zatokę Tunisu oraz charakterystyczne białe domki z niebieskimi okiennicami i drzwiami. Powrót do hotelu późnym popołudniem.

WIECZÓR FOLKLORYSTYCZNY

cena: około 45 DT

Aby poznać tunezyjską kulturę, kuchnię czy zwyczaje należy skorzystać z tej propozycji. W mini skansenie będzie można zobaczyć jak powstają dywany, ceramika, wspaniałe tunezyjskie hafty czy tradycyjny berberyjski chleb "Tabouna". Podczas kolacji skosztujemy tunezyjskich specjałów - szorby, brików, kuskusu oraz lokalnych trunków. Przez cały wieczór towarzyszyć nam będzie zespół tunezyjskich artystów, który zaprezentuje tańce ludowe, pokaz strojów ślubnych, taniec z dzbanami na głowie oraz oczywiście taniec orientalny - czyli taniec brzucha.Biuro Podróży "Lazur Travel"
ul. Witolda 6/8 lok. 11
26-600 Radom
tel.: (48) 363-22-85
www.lazur-travel.pl
www.urlopik24.pl

.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy