Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.
Tomasz Szwed, a właściwie Tomasz Grzegorz Szwed-Stępkowski, urodził się 26 grudnia 1951 r. Piosenkarz country i folk. Znany jest jako autor nastrojowych, a zarazem refleksyjnych i osadzonych w realiach powszedniego dnia piosenek. Zajmuje się także bluesem, szantami i muzyką celtycką. Zadebiutował w 1978 r., zdobywając wyróżnienie na XV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. W latach 1979-1981 współpracował z grupą Tender. Zdobył wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1980 r. W latach 1983-1988 był solistą grupy Poker. Wystąpił też w filmie telewizyjnym „Model na uwięzi”, będącym swobodną parafrazą jego artystycznego życiorysu. Brał udział w wielu ważniejszych krajowych i zagranicznych imprezach country, m.in. w Pikniku Country w Mrągowie i Country w Stodole w Warszawie. Z czasem stał się cenionym twórcą tzw. piosenki autorskiej. Jest autorem tomików poetyckich, scenariuszy i reżyserem spektakli muzycznych. Prowadzi warsztaty teatralne i muzyczne. Często zasiada w jury konkursów recytatorskich i piosenkarskich. W ostatnich latach jego repertuar wzbogaciły muzyczne komentarze polityczne. Jest też konsultantem fundacji „A kogo?” Ewy Błaszczyk. Zawsze chętnie wraca do Pionek, aby tu też grać muzykę. Jest honorowym obywatelem miasta.
Andrzej „Piasek” Piaseczny urodził się 6 stycznia 1971 r. Polski piosenkarz, autor tekstów i aktor, a także osobowość telewizyjna. Początki swojej muzycznej kariery związał z zespołem Mafia, którego był wokalistą. Sprawdził się także jako aktor. W latach 1997-2010 występował w serialu „Złotopolscy”. Muzyczną karierę solową rozpoczął w 1998 r. W tym samym roku wystąpił w duecie z Natalią Kukulską, z którą nagrał piosenkę „Jesteś blisko mnie”, a także wydał solowy singiel „Znam drogę swą”, wykorzystany w ścieżce dźwiękowej do filmu „Magiczny Miecz – legenda Camelotu”. W 2001 r. z utworem „2 long” reprezentował Polskę podczas 46. Konkursu Piosenki Eurowizji. Od 2008 współpracował z Sewerynem Krajewskim. W styczniu 2010 piosenkarz odebrał Telekamerę w kategorii muzyka. Jesienią 2015 wraz z Marią Sadowską, Edytą Górniak oraz Tomsonem i Baronem z Afromental zasiadł w jury szóstej edycji programu „The Voice of Poland”. Obecnie zasiada jako juror w siódmej edycji tego programu.
Efrem Osiadły, właściwie Józef Tadeusz Osiadły urodził się 4 lipca 1930 r. Zakonnik, przeor klasztoru na Jasnej Górze i dwukrotny definitor generalny zakon paulinów, prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Był synem Antoniego i Agnieszki z domu Szczypior. Do zakonu wstąpił w 1949 r., przyjmując imię Efrem. Święcenia przyjął w Krakowie z rąk bpa Stanisława Rosponda 17 czerwca 1956 r.
Był wybitnym kaznodzieją. Po kazaniu wygłoszonym 5 czerwca 1960 został oskarżony przez SB i skazany na trzy lata więzienia. Po wyjściu na wolność w 1962 roku powrócił na Jasną Górę, zostając duszpasterzem kombatantów i żołnierzy oraz organizatorem ich pielgrzymek na Jasną Górę. W 1992, po 32 latach od niesłusznego skazania, został zrehabilitowany przez Sąd Najwyższy. Po zakończeniu kadencji definitora generalnego w 2002 został prefektem księży biskupów. Otrzymał również tytuł honorowego obywatela Pionek. Zmarł w klasztornej celi na Jasnej Górze, w wyniku choroby nowotworowej, 21 września 2004 r.
Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.