W weekend inauguracja Nagrody Literackiej Gombrowicza

W weekend inauguracja Nagrody Literackiej Gombrowicza
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W obecności Rity Gombrowicz w nadchodzący weekend uroczyście zostanie zainaugurowana Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Została ona ustanowiona przez Radę Miejską na wniosek Prezydenta Miasta Radomia.

- Naszym celem jest promocja Radomia, jako miasta kultury i nauki, miejsca łączącego rozwój gospodarczy z rozwojem duchowym. Chcemy też pokazać Radom, jako znaczący punkt na mapie kulturalnej Polski, z którym związani byli i są m.in. Witold Gombrowicz, Jacek Malczewski, Leszek Kołakowski, Andrzej Wajda - mówi prezydent Radosław Witkowski.

W sobotę o godz. 17.00 w Muzeum Witolda Gombrowicza odbędzie się koncert Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego, podczas którego prezydent wręczy powołania członkom Kapituły konkursu. W jej skład wchodzą wybitni znawcy literatury, którzy będą oceniać prace zgłoszone do nagrody za najlepszy książkowy debiut prozatorski.

Z kolei w niedzielę, również o godz. 17.00 będzie okazja do spotkania z jurorami, którzy w Miejskiej Bibliotece Publicznej będą dyskutować o tym, komu i do czego służą nagrody literackie. Moderatorem dyskusji będzie Jarosław Klejnocki, poeta, pisarz, krytyk literacki, dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie.

Uchwalona przez Radę Miejską w Radomiu Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana będzie za najlepszy w danym roku książkowy debiut prozatorski w języku polskim. Pierwsza edycja nagrody odbędzie się w przyszłym roku (do konkursu można będzie zgłaszać książki wydane w roku 2015). Nagroda wynosi 40 000 złotych, jest dwuetapowa – laureat zostanie wyłoniony spośród książek wcześniej nominowanych do nagrody.

Program wydarzeń:

26.09. 2015 r., godz. 17.00, Muzeum Witolda Gombrowicza, Wsola

Wręczenie powołań członkom kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Koncert: Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski
Gość honorowy: Rita Gombrowicz
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Dojazd z Radomia do Wsoli: przystanek Chrobrego/Czysta w kierunku Michałów, zbiórka o godz. 16.20. Powrót po koncercie.

27.09.2015, godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 12, Radom

„Komu i do czego służą nagrody literackie?” dyskusja z udziałem: Ewy Graczyk, Jerzego Jarzębskiego, Anny Kałuży, Zofii Król, Zbigniewa Kruszyńskiego, Józefa Olejniczaka, Justyny Sobolewskiej.
Gość honorowy: Rita Gombrowicz
Moderator: Jarosław Klejnocki

KS/ Źródło: MBP Radom / fot. cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy