Święto Kultury Rosyjskiej w Orońsku

Święto Kultury Rosyjskiej w Orońsku
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Centrum Rzeźby Polskiej przybliży kulturę Rosji, nieznaną młodszemu pokoleniu Polaków. Każda kolejna edycja „Niespodziewanego Początku Jesieni” jest wydarzeniem kulturalnym wyróżniającym się na tle podobnych imprez. O jej randze świadczy fakt, że nad tegoroczną edycją patronat honorowy objął ambasador Rosji w Polsce.

Gwiazdą tegorocznego programu będzie, składający się z profesjonalnych artystów filharmonii w Wołogdzie, zespół „СОЛНЦЕВОРОТ” (Sołnceworot). Zaprezentuje pieśni i tańce narodowe Rosji oraz poprowadzi dla publiczności warsztaty korowodu - tradycyjnej formy sztuki, która łączy w sobie taniec w kręgu i śpiew chóru. Dużą atrakcją będzie recital Leonida Volodko, który zaprezentuje się w repertuarze Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego oraz spektakle „Maruczella” i „Country Show” rosyjskiego Teatru Nikoli Mikołaja Wiepriewa z Krakowa. Przez cały czas trwania festynu w sali projekcyjnej będą wyświetlane rosyjskie filmy dokumentalne m.in. „ Wielki pałac kremlowski”, „Moskwa i moskwiczanie w dawnych czasach”, „Pałace Sankt Petersburga”, a dla dzieci znane od pokoleń najpiękniejsze rosyjskie bajki.

Zawsze dużym zainteresowaniem cieszą się wystawy, które są przygotowywane przy okazji festynów. Tym razem będzie to ekspozycja sztuki prawosławnej z Muzeum Ikon w Supraślu oraz wystawa grafiki „Architektura cerkwi prawosławnych” z Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie. Dodatkowo zobaczyć będzie można efekty konkursu fotograficznego „Regionalne fascynacje”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Oprawę muzyczną stworzy chór parafii prawosławnej św. Mikołaja w Kielcach.

Z myślą o dzieciach CRP przygotowało warsztaty lingwistyczne, konkursy i zabawy oraz zajęcia ikonopisania, które poprowadzi pani Barbara Moczulska, dyplomowany ikonograf i właścicielka pracowni ikonograficznej w Siemiatyczach. Restauracja „Babooshka” z Warszawy przygotuje degustację typowych dań rosyjskich, a na  bazarze będzie można kupić, oprócz tradycyjnych matrioszek, wyroby rzemiosła artystycznego i nie tylko.

Będzie też nauka toczenia na kole garncarskim, modelowania w glinie, zabawy plastyczne na dużych formatach, przejażdżki konne, pokazy sokolnicze, geofizyczne i inne.

Impreza nie będzie biletowana, wstęp tego dnia na teren CRP jest bezpłatny, zaś bilety na ekspozycje dostępne będą w specjalnych, obniżonych cenach. Gościom dojeżdżającym z Radomia CRP zapewnia bezpłatne kursy autobusowe z przystanku przy ul. Poniatowskiego (przy Hotelu Poniatowski) o godz.12.00 i 13.30 i powrotne z parkingu przy CRP od strony trasy E7 o 18.30 i 20.00.

.Zdjęcia zespołu udostępnione dzięki uprzejmości Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy