NOWY PLAN IMPREZĘ w MUZEUM GOMBROWICZA 16-17 maja:
16 MAJA, godz. 18.30
Pół wieku po prapremierze „Ślubu”
z reżyserem spektaklu, Jorge Lavellim rozmawiać będzie Janusz
Majcherek.
Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli autobusem.
Zbiórka przy przystanku, ul. Chrobrego (przy centrum Vis a Vis) o
godzinie 17.50.
17 MAJA, godz. 18.30
Fragmenty „Kronosa” - dziennika intymnego Witolda Gombrowicza - przeczyta Mariusz Bonaszewski, aktor Teatru Narodowego, laureat nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza m.in. za rolę w przedstawieniu „Błądzenie” wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego; o pracach redakcyjnych nad „Kronosem” opowie Anna Łabęcka z Uniwersytetu w Rennes, współpracowniczka Rity Gombrowicz.
"To najbardziej intymny dziennik, w którym zapisywał, nieraz hasłowo, najważniejsze wydarzenia z danego okresu swojego życia... Koncentrował się na czterech sprawach: twórczości, zdrowiu, finansach i erotyce"Dziennik" był pisany dla publiczności i stanowił autokreację, był pełen fikcji i filozofii. Natomiast "Kronos" to prawdziwe życie, bez upiększeń i wyjaśnień. Witold jest w nim bardzo rzeczowy, przez co wydaje się brutalny wobec siebie i wobec innych" - powiedziała w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" Rita Gombrowicz.
Muzeum Witolda Gombrowicza (jak twierdzi Rita Gombrowicz, pierwsze i jedyne na świecie) mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną - Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską brat Witolda - Jerzy Gombrowicz. Sam pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. We wsolskim pałacu powstawał „Pamiętnik z okresu dojrzewania” – debiut literacki oraz fragmenty słynnej powieści „Ferdydurke”.
Ekspozycja stała muzeum, zatytułowana „JA, Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. We Wsoli można zobaczyć cenne pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, czy ostatnią maszynę do pisania. MWG rozpoczęło działalność w październiku 2009 roku. Dotychczas odbyło się tu ponad 100 wydarzeń kulturalnych (koncerty, monodramy, dyskusje, spotkania literackie) w których uczestniczyli m.in.: Rita Gombrowicz, prof. Jerzy Jarzębski, Anders Bodegård, Jerzy Jarniewicz, prof. Andrzej de Lazari, prof. Stanisław Kowalczyk, Bartłomiej Sienkiewicz, Michał Rusinek, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Marian Pilot, Zbigniew Kruszyński, a także Andrzej Seweryn, Irena Jun, Krzysztof Globisz, Adam Ferency, Jan Nowicki, Magda Umer, Stanisław Soyka, Mirosław Czyżykiewicz, Grażyna Auguścik, Andrzej Poniedzielski, Joanna Trzepiecińska, Martyna Jakubowicz, Gaba Kulka.