Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Noc Muzeów pełna atrakcji

Noc Muzeów pełna atrakcji



Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

MWG tradycyjnie na Noc Muzeów zaprasza w piątek, 19 maja. Tym razem tematem przewodnim wydarzenia będzie przekład literacki, dlatego publiczność, która odwiedzi Muzeum Gombrowicza będzie mogła posłuchać utworów Boba Dylana w tłumaczeniu i wykonaniu Filipa Łobodzińskiego – dziennikarza, krytyka literackiego i tłumacza oraz zespołu Dylan.pl. Początek o godz. 20. Po koncercie organizatorzy zapraszają na wystawę Instytutu Książki, zatytułowaną „Literatura polska w przekładach na języki obce”. - Instytut od lat wspiera translatorów przyswajających polską literaturę czytelnikom na całym świecie. Oprócz plansz pokazujących dorobek tej instytucji w obszarze przekładu literackiego, będzie można obejrzeć krótkie wywiady z ośmioma wybitnymi tłumaczami – mówi Tomasz Tyczyński, kierownik MWG. - Zwiedzanie tej wystawy i naszej stałej ekspozycji „Ja, Gombrowicz” planujemy do północy.

Gości do Wsoli dowiezie bezpłatny autobus MPK. Zbiórka o godz. 19.20 na przystanku Chrobrego/Czysta (kierunek: Michałów). Powrót do Radomia ok. godz. 22.15.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Elektrownia Noc Muzeów rozpocznie już po południu w sobotę. - A to ze względu na wyjątkową wystawę tańczących kwiatów, które potrzebują słońca – mówi Zbigniew Belowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych Elektrowni. - Oprócz wystawy Aleksandre’a Danga „Tańczące kwiaty” goście będą mogli także obejrzeć mural w ramach ekspozycji Marcina Podolca „Morze po kolana”. Zapraszamy od godz. 15 do 1 w nocy.

Atrakcją wieczoru będzie blok koncertowy. Pierwszy to występ poświęcony muzykowi Andrzejowi Przybielskiemu - „Tribute to Andrzej Przybielski”. Z kolei powstały w 2013 roku Backspace to jedna z najbardziej oryginalnych grup na polskiej scenie muzyki improwizowanej. Dla miłośników kina przygotowano - pod hasłem „Od sztuki do kina” - przegląd artystów sztuki współczesnej, którzy zajęli się tworzeniem pełnometrażowych filmów fabularnych pod hasłem „Od sztuki do kina”.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Wstęp na wystawy bezpłatny. Blok koncertowy – 5 zł, podobnie jak bilet do kina na jeden seans. Liczba miejsc na widowni ograniczona. Wszystkie filmy dla widzów od 15. roku życia.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Tegoroczna Noc Muzeów w „Malczewskim”, która rozpocznie się o godz. 19, przebiegać będzie pod hasłem „Wilkoń i... wilczym tropem”. - Ponieważ najważniejszą w tej chwili ekspozycją są „Zwierzogrody” Józefa Wilkonia, postanowiliśmy wokół Wilkonia i wilków zbudować Noc Muzeów. Na oprowadzanie przez kuratora wystawy Jacka Słupka zapraszamy o godz. 21 - tłumaczy Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik działu naukowo-oświatowego muzeum. - Będą też warsztaty, których motywem przewodnim uczyniliśmy wilki czy pokaz mody, przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług, zatytułowany „Czerwony Kapturek”. Naszym gościem będzie też Sławomir Wasik, fotografik, autor albumu „Wilki”.

W trzech odsłonach – o godz. 19.15, 21.15 i 23.45 – wystąpi radomska grupa eventowa Funky Vibes. O godz. 22 zaplanowano fireshow w wykonaniu grupy Heraklitos. Radomscy numizmatycy z kolei zapowiadają wystawę monet z wizerunkami zwierząt. W Domu Gąski i Esterki odbędą się warsztaty archeologiczne, a Kuźnia Borzywoja – Mikołaja Makowskiego zaprasza na pokazy kowalstwa, rozniecanie ognia krzesiwem i wystawę broni wczesnośredniowiecznej.

Oczywiście oglądać będzie można wszystkie ekspozycje Muzeum im. Jacka Malczewskiego – zarówno w gmachu głównym, jak w i Domu Gąski i Esterki.

Kamienica Starościńska

Warto podczas Nocy Muzeów zajrzeć też do Kamienicy Starościńskiej. Będzie można, rzecz jasna, zwiedzić ekspozycję reliktów archeologiczno-architektonicznych założenia zamku radomskiego, ale spółka Rewitalizacja i Zespół Naukowy do Badania Dziejów Radomia przygotowali także nową wystawę. - Będziemy wspólnie odkrywać archeologiczne tajemnice Miasta Kazimierzowskiego – mówi Wojciech Marciniak, archeolog z Rewitalizacji. - Pokażemy najciekawsze zabytki archeologiczne, które pozyskaliśmy w ostatnich latach podczas wykopalisk. Przygotowaliśmy też plansze ze zdjęciami i opisem historii badań, ich efektów. Myślę, że radomian zainteresuje także rekonstrukcja studni, którą odkryliśmy w 2015 roku naprzeciwko kamienicy Rynek 12.

Wystawę „Odkryj archeologiczne tajemnice Miasta Kazimierzowskiego” można będzie oglądać w sobotę od godz. 19 do północy.

Zespół Szkół Plastycznych

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Na prośbę Małgorzaty i Adama Krużyckich, miłośników sztuki Zdzisława Beksińskiego 48 polskich twórców przedstawiło swoją wizję metamorfozy – inspirując się Beksińskim lub nie. Tak powstała wystawa polskiego realizmu magicznego „Metamorfoza”– w hołdzie jednemu z największych polskich malarzy. Ekspozycja od lutego wędruje po Polsce, a teraz będzie ją można oglądać także w Radomiu. - Wernisaż zaplanowano właśnie na sobotę, 20 maja, na godz. 17 w galerii Zespołu Szkół Plastycznych - mówi Małgorzata Ziewiecka, inicjatorka sprowadzenia „Metamorfozy” do Radomia. - Przyjadą, oczywiście, twórcy obrazów, na wernisaż o godz. 17. Potem odwiedzą muzeum Malczewskiego, obejrzą wystawę Wilkonia i ją skomentują. Będzie można się z nimi spotkać ok. godz. 22. 45 w „Malczewskim”

Muzeum Wsi Radomskiej

Wstęp na Noc Muzeów w skansenie kosztuje złotówkę. W wybranych chałupach – w godz. 19-22 - toczyć się będzie prawdziwe życie... W chałupie z Jastrzębi zespół Ostałki pokaże, jak darło się pierze na dawnej wsi. W chałupie z Chomentowa panie z zespołu Zaborowianki uruchomią warsztat tkacki i pokażą, jak przędło się na kołowrotku, a w chałupie z Alojzowa przeniesiemy się do lat 60. dzięki zespołowi Zdziechowianki i przypomnimy sobie, np. stare sposoby robienia makaronu. Tradycyjna potańcówka, tym razem przy muzyce kapel Henryka Gwiazdy z Radomia i Wacława Imiołka z Jedlanki, potrwa do północy.

Podczas Nocy Muzeów, jak zawsze kursować będą miejskie autobusy – linia 100 i 101.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy