Głównym celem Nocy Muzeów jest promowanie kultury, historii i tradycji. Muzea udostępniają wówczas swoje zbiory bezpłatnie i przygotowują specjalny program. Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 r. Do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej miast. W 2013 roku jest ich prawie 150. Radom bierze udział w akcji od 9 lat.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (od godz. 19 do 1)
Muzeum Malczewskiego obchodzi w tym roku 90-lecie działalności. Swój jubileusz uczci podczas Nocy Muzeów. Na tę noc zaplanowano m.in. koncerty Jerzego Połomskiego i Marceliny Kopyt, konkursy, wystawy, licytacje prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych czy pokaz zabytkowych pojazdów na płycie Rynku (więcej informacji znajdziecie TUTAJ).
A w Muzeum Sztuki Współczesnej będzie dostępna wystawa Krystyny Piotrowskiej „Muzeum – miejsce nieobecności” oraz wystawa prac konkursowych uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu „Moje inspiracje twórczością Jacka Malczewskiego”.
Spółka „Rewitalizacja” zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej wykopaliskom archeologicznym na terenie dawnego zamku radomskiego w budynku Kamienicy Starościńskiej przy ul. Grodzkiej 8.
Muzeum Wsi Radomskiej (od godz. 19 do 1)
Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Wsi Radomskiej będzie zabawa wiejska. Potańcówkę w remizie z Antoniowa poprowadzi kapela Radomskie Muzykanty. Na scenie w zagrodzie z Alojzowa do zabawy na dechach przygrywać będą: kapela Zdzisława Kwapińskiego, kapela Krzysztofa Rokicińskiego oraz kapela Lipce. Ponadto muzeum przygotowało projekcje filmów etnograficznych i zwiedzanie zespołu wiejskiego skansenu.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" (od godz. 18 do 1)
W sobotę o godzinie 18 „Elektrownia” po raz szósty zainauguruje Noc Muzeów. Z tej okazji przygotowano pokaz filmu „Marina Abramović: artystka obecna”, który zostanie zaprezentowany o godz. 19, 21 oraz 23 w namiocie na placu przed tymczasową siedzibą Centrum przy ul. Domagalskiego. Ponadto na publiczność do późnych godzin nocnych czekają prace 43 artystów posługujących się w swojej twórczości językiem geometrii, którzy zaprezentowali swoje prace na wystawie „Czym jest dziś sztuka – Radziejowice 2012”. - Jest to wystawa poplenerowa, którą warto zobaczyć. Planujemy również pewne akcje dodatkowe, w tym projekcje filmowe. Chcemy zaprezentować postać Mariny Abramowicz, jugosłowiańskiej wybitnej artystki. Staramy się namówić doktor Kowalską, która z powodu choroby nie pojawiła się na wernisażu, żeby przyjechała na Noc Muzeów i oprowadziła gości po wystawie - mówi Zbigniew Belowski, wicedyrektor "Elektrowni".
Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia" (godz. 20)
"Koncert na osiem strun" odbędzie się w siedzibie„Łaźni” przy ul. Żeromskiego 56. Podczas koncertu zagrają utalentowane siostry: Agnieszka Maklakiewicz (skrzypce) i Anna Maklakiewicz (wiolonczela). W programie m.in. sonata na skrzypce i wiolonczelę M. Ravela; Sonatiny A. Honneggera, M. Milhauda; Suita na skrzypce i wiolonczelę Tadeusza Maklakiewicza.
Muzeum Gombrowicza we Wsoli organizuje Noc Muzeów dzień wcześniej - 17 maja.
O
godz. 18.30 rozpocznie się tutaj spotkanie z Ritą Gombrowicz
(poprowadzą je Tomasz Tyczyński i Dominika Świtkowska), a o godz. 20.30
recital piosenki francuskiej Jana Jakuba Należytego. Akompaniament: Dorota Wasilewska – fortepian, Paweł Goleń – kontrabas,
gitara, Sławomir Ratajczyk – akordeon.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Multikino i Kino Helios
Osoby, które zdecydują się zrobić sobie przerwę pomiędzy wystawami i wybiorą się na film, kupując jeden bilet między godz. 22 a 1, drugi otrzymają gratis. W nocnym repertuarze multipleksów znalazły się między innymi: nowa wersja „Wielkiego Gatsby’ego” w reżyserii Baza Luhrmanna z Leonardo DiCaprio i Carey Mulligan w rolach głównych, polski film „Oszukane” z Katarzyną Herman i Arturem Żmijewskim oraz najnowszy film Pedro Almodóvara „Przelotni kochankowie”.
Straż Pożarna w Radomiu
Od godziny 20 będzie można zwiedzać Salę Tradycji im. gen. Zygmunta Jarosza przy Komendzie Miejskiej PSP w Radomiu, gdzie będzie można zobaczyć zabytkowe pompy strażackie, stare hełmy, syrenę i pamiątki. Przed garaże wyjadą także samochody, gdzie dla kontrastu będzie się można zapoznać z będącym na wyposażeniu PSP
nowoczesnym sprzętem.
Podczas Nocy Muzeów będzie dostępna również bezpłatna linia autobusowa komunikacji miejskiej. Sprawdźcie TUTAJ jak kursować będzie linia nr 100.
Dorota Trojanowska
Ostatnio komentowane
Co dzieje się na budowie RCS-u?
~ Konrad donosi
Czy dojdzie do utraty dofinansowania?
~ A PO-wywozić POwiatowych POdpalaczy.P.S.Ruszcie .... w PIS,i zróbcie z tą POtologią porządek.
Bałtów otwiera się mimo obostrzeń
~ miała być na zewnątrz, ale tam szalało BSE z piorunami
Wójcik: Chińczycy chcą zainwestować w Radomiu 60-80 mln euro
~ Dziwię się ze w Radomiu są tak zacofani i zaślepieni w uwielbieni Pisu i nie widzą ile krzywdy wyrządzają Polakom a sami stają sie milionerami
W przychodniach odmawiają rejestracji na szczepienia?
~ Jedna wielka masakra. Żadnej logiki, żadnego pomyślunku z tymi szczepionkami. Jeden wielki chaos. A tego pana mi tak zwyczajnie po ludzku szkoda. Ciekawe, czy tak jest tylko u nas w mieście. Może warto by było doprecyzować przepisy dotyczące szczepionek, żeby takie sytuacje się już więcej nie zdarzały. A nie pozostawiać tych ludzi samymi sobie.