Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza 15 września na festyn "Niespodziewane początki jesieni: Na tureckim bazarze". Rozpoczęcie festynu o godz. 13, zakończenie o 19.30. Wstęp na wszystkie atrakcje festynu jest bezpłatny! CRP zapewnia bezpłatne kursy autobusowe z Radomia do Orońska i z powrotem (przystanek przy ul. Poniatowskiego: godz. 12.30, 14.00, powrót 18.00, 19.30)!
W programie m.in. występ zespołu muzyki otomańskiej Naneli Lale, tureckiej grupy folklorystycznej KOFAD, która poprowadzi również warsztaty tańca tureckiego, zakończone konkursem. Opowiadacze bajek z Grupy Studnia O. przedstawią inscenizacje tureckich baśni, Teatr K przygotował spektakl teatru cieni. Po spektaklu dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, podczas których samodzielnie przygotują lalkę i krótki występ na scenie teatrzyku. Samira zaprezentuje taniec brzucha, który choć wywodzi się z krajów arabskich, funkcjonuje w Turcji jako atrakcja nie tylko dla turystów. W galerii Kameralnej będzie pokazana wystawa fotograficzna „Stambuł – 2000 lat świetności”. Tradycją stało się już rozgrywanie międzynarodowego towarzyskiego meczu na boisku „Oronki” pomiędzy miejscową drużyną a drużyną bohaterów dnia. Jednym ze sponsorów festynu są Tureckie Linie Lotnicze, które przygotowały kilka bezpłatnych biletów lotniczych do Turcji dla osób uczestniczących w festynie. Nie zabraknie pamiątek z tureckiego bazaru, degustacji kawy i herbaty, typowych tureckich potraw oraz zabaw i konkursów dla publiczności.
"Niespodziewane początki jesieni" to plenerowa impreza, odbywająca się we wrześniu na terenie parku krajobrazowego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Każda edycja poświęcona jest innej wybranej kulturze etnicznej. W poprzednich latach odbyły się między innymi festyny: indiański, celtycki, Wikingów, „Fiesta Latina”, „Wielka Azja”, „Dzień Kultury Żydowskiej”, Święto Kultury Rosyjskiej „Korowód”. Motywowi przewodniemu imprezy towarzyszą różnorodne atrakcje, jedne właściwe dla specyfiki instytucji (nauka toczenia na kole garncarskim, modelowania w glinie, zabawy plastyczne na dużych formatach), inne mające charakter ogólnorozrywkowy (plac zabaw dla dzieci, przejażdżki konne, programy dziecięcego wolontariatu z udziałem Stowarzyszenia Podwórkowe Anioły). Ale głównym celem imprezy jest nauka tolerancji, poszanowania dla obcych kultur, które mimo swojej odmienności reprezentują ważne z perspektywy ogólnoludzkiej wartości.
Obok wystawy przygotowanej specjalnie pod kątem tematyki festynu, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku można obejrzeć również wystawę Magdaleny Abakanowicz „Retrospektywa”, wszystkie indywidualne bilety wstępu tego dnia są w cenie promocyjnej po 5 zł, bilet rodzinny 12zł.