"Letni kurs historii" w Muzeum Wsi Radomskiej

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Piątek, 15 sierpnia to święto Wojska Polskiego. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 11.50 przed kościołem garnizonowym wciągnięciem flagi na maszt flagi i odegraniem hymnu. O godz. 12 odprawiona zostanie msza święta. Po niej przewidziano apel pamięci oraz złożenie wieńców i wiązanek na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Po południu zaś Muzeum Wsi Radomskiej, stowarzyszenie VIS – Radom i Resursa Obywatelska zapraszają do skansenu. O godz. 15 przy ul. Szydłowieckiej otwarta zostanie wystawa prezentującej udział radomskich harcerzy w walkach o niepodległość w okresie wojny polsko-bolszewickiej i podczas II wojny światowej, zatytułowana „Z lilijką i karabinem - radomscy harcerze w latach 1920 i 1944”. Godzinę później zaś rozpocznie się jednocześnie widowisko i koncert grupy Gloria Victis Project pt. „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę...”

- Opowiemy – z udziałem grup rekonstrukcyjnych i posiłkując się wspomnieniami gen. Załeckiego – Bończy - o okresie okupacji hitlerowskiej w regionie, także o młodych radomianach, którzy walczyli w powstaniu warszawskim w dość nietypowy sposób – łącząc obraz, inscenizację z muzyką. Każdy z wojennych epizodów będzie otwierał lub zamykał jakiś stary partyzancki szlagier, ale w rockowej aranżacji – mówi Przemysław Bednarczyk, historyk, pomysłodawca przedsięwzięcia. – A potem zaprosimy wszystkich do wspólnego śpiewania.

W piątek dojazd do skansenu będzie możliwy autobusami linii 17, które w godzinach około 13:00-18:00 będą jeździć ze zwiększoną częstotliwością - co 15 minut (dodatkowe kursy będą wykonywane w równych odstępach pomiędzy kursami rozkładowymi). Dojście do muzeum będzie możliwe od przystanku Stalowa / Starokrakowska - przez ulicę Stawową.

Sobota z kolei poświęcona będzie I wojnie światowej, wybuchu której setną rocznicę obchodzimy w tym roku. Do skansenu można przyjść już o godz. 12 – harcerze przygotowali dla dzieci i młodzieży gry i zabawy historyczne. O godz. 13 dr Sebastian Piątkowski – historyk z radomskiej delegatury IPN przybliży nam Radom i życie jego mieszkańców podczas Wielkiej Wojny. Godzinę później rozpocznie się konkurs fotograficzny „Jak z obrazów Kossaka...”.

- Pokażemy kilka scen z pamiętników legionistów - m.in. ślub, pogrzeb, a zadaniem widzów wyposażonych w aparaty fotograficzne będzie sfotografowanie tych przedstawień tak, jak można to zobaczyć na obrazach Kossaka – tłumaczy Przemysław Bednarczyk.

Także w sobotę będzie można posłuchać muzyki – tym razem pieśni legionowych - i wspólnie pośpiewać.

„Patrz, Kościuszko, na nas z nieba...” to hasło niedzielnego spotkania z historią, a okazja jest bardzo słuszna – 220. rocznica insurekcji kościuszkowskiej. Poza projekcją filmu z 1938 roku „Kościuszko pod Racławicami” będziemy mogli zobaczyć – o godz. 15 - na żywo... „Panoramę racławicką”.

- Oczywiście, nie jesteśmy w stanie zrobić inscenizacji całości obrazu Jana Styki i Wojciecha Kossaka – śmieje się Przemysław Bednarczyk. – Ożywimy tylko pewne epizody, składające się na zapomniany wiersz Marii Konopnickiej „W racławickim polu”.

I znów pośpiewamy – będziemy się mogli nauczyć pieśni z okresu powstania kościuszkowskiego.

Bilety można kupować – w kasie skansenu – już teraz. Karnet trzydniowy, normalny, kosztuje 20 zł, ulgowy – 12 zł, a rodzinny – 50 zł. Jeśli do MWR wybieramy się na jeden dzień, za bilet normalny zapłacimy 10 zł, za ulgowy – 6 zł, a za rodzinny – 25 zł. Parking - 3 zł.


Iwona Kaczmarska "7 Dni"/ fot. archiwum

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy