Worek medali radomskich lekkoatletów

Najświeższe wiadomości sportowe z Radomia i regionu znajdziesz na profilu Sport.Cozadzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Od siódmego do dziewiątego lipca w Toruniu rywalizowali najlepsi polscy lekkoatleci, którzy nie ukończyli jeszcze dwudziestego roku życia. W 23 konkurencjach kobiet i mężczyzn wyłoniono medalistów, z czego aż 12 krążków wywalczyli zawodnicy RLTL ZTE Radom.

Zawody rozpoczęły się w piątek, jednak na prawdziwy wysyp medali musieliśmy poczekać do drugiego dnia imprezy. Wszystko za sprawą harmonogramu, który na pierwszy dzień przewidywał przede wszystkim eliminacje. Kilka szans medalowych jednak było. Pierwszy medal dla Radomia zdobył Mateusz Dębski w wyścigu na 3 000 metrów – przedostatniej konkurencji tego dnia, który uzyskał 8.34.58. Rywalizację pierwszego dnia kończył wyścig finałowy na 100 metrów kobiet. Martyna Kotwiła wywalczyła srebrny medal z wynikiem 11.79, przegrywając walkę o złoto o zaledwie 2 setne sekundy! Był to wspaniały prognostyk przed dalszą częścią zmagań.

Drugiego dnia worek z medalami rozsypał się na dobre. W wyścigu na 400 metrów przez płotki kobiet zobaczyliśmy prawdziwą dominacje radomianek. Złoty medal z wynikiem 59.38 zdobyła Natalia Wosztyl, a drugie miejsce zajęła jej klubowa koleżanka Izabela Smolińska, która uzyskała 59.93. Warto zauważyć, że zawodniczki z Radomia jako jedyne złamały barierę minuty na tym dystansie. 5. miejsce w tym wyścigu zajęła trzecia z radomianek – Zofia Praczukowska. Następną konkurencją był bieg na tym samym dystansie, na którym chwile wcześniej dominowały nasze zawodniczki, jednak w wykonaniu mężczyzn. 4. miejsce wywalczył Robert Mnich, który wynikiem 54.33 poprawił swój rekord życiowy.

Następnie przyszedł czas na pokaz siły w konkurencji technicznej. Joanna Hajdrowska wywalczyła złoty medal w rzucie oszczepem pań, uzyskując już w pierwszej próbie wynik 50,36, który pozwolił jej na zdobycie tytułu mistrzyni Polski. W wyścigu na 800 metrów po raz pierwszy mogliśmy podziwiać najlepszego indywidualnie wśród radomian – zdobywce dwóch złotych medali – Patryka Kozłowskiego. Młody radomianin w świetnym stylu wygrał rywalizacje na tym dystansie i spokojnie mógł odpoczywać przed wyścigiem na 1 500 metrów. Drugi dzień rywalizacji zbliżał się ku końcowi, jednak zawodnicy RLTL ZTE Radom nie zamierzali zwalniać tempa. Najpierw w ślady swojej koleżanki z drużyny poszedł Dominik Wabik, który również wywalczył medal w rzucie oszczepem. Radomianin zajął drugie miejsce, ale uzyskał swój nowy najlepszy wynik w karierze – 68,86. Wisienką na torcie tego dnia był jednak występ naszych sprinterek rywalizujących w wyścigu sztafet na dystansie 4x100 metrów. Druzyna w składzie: Weronika Tkaczyk, Natalia Wosztyl, Izabela Smolińska i Martyna Kotwiła zdobyła złoty medal na zakończenie drugiego dnia zmagań.

Trzeci dzień rywalizacji przyniósł nam kolejne medale. Najpierw Martyna Kotwiła wywalczyła złoty medal w biegu na 200 metrów (23.61), a następnie mogliśmy emocjonować się wspaniałym pojedynkiem na 1 500 metrów mężczyzn, w którym najlepszy okazał się Patryk Kozłowski. 3.49.49 pozwoliło mu na pobicie rekordu życiowego, a także wszystkich rywali, w tym także trzeciego na mecie reprezentanta RLTL ZTE Radom Mateusza Dębskiego, który uzyskał wynik 3.50.73. Na zakończenie zawodów, tak jak poprzedniego dnia nie zawiodły nasze panie. Drużyna w składzie: Izabela Smolińska, Weronika Tkaczyk, Zofia Praczukowska i Natalia Wosztyl okazała się najlepsza w Polsce w wyścigu sztafetowym na dystansie 4x400 metrów. Zawodniczki RLTL ZTE Radom uzyskały 3.45.97 i pokonały drugi na mecie zespół o prawie 5 sekund! W ten sposób zakończyły się zmagania na toruńskim stadionie, a zawodnicy z Radomia mogli świętować zwycięstwo w klasyfikacji medalowej oraz punktowej, zostawiając w tyle prawie 200 klubów z całej Polski.

W zawodach w Toruniu udział brało także dwoje zawodników RLMKS Orlęta Radom, a wynikiem wartym odnotowania jest czwarte miejsce Michała Czyża w wyścigu na 200 metrów mężczyzn.