Michał Nowak (m.nowak@cozadzien.pl) / fot. M.S.
Pogoda nie rozpieszczała uczestników VI Biegu Kazików, mimo to na linii startowej pojawiła się rekordowa ilość zawodników. Wystartowało ponad ośmiuset biegaczy! Wygrał Radosław Kłeczek z czasem 30 minut i 19 sekund. Wcześniej odbyły się także biegi dzieci, młodzieży a także Radomski Bieg Dobroczynności. Pierwszy na metę z czasem 30 minut i 19 sekund dobiegł Radosław Kłeczek, dla którego jest to drugie zwycięstwo w Biegu Kazików. Wcześniej wygrał dwa lata temu. - To jest naprawdę fajna impreza, dlatego jestem zadowolony, że na tej
trasie udaje mi się zwyciężyć już drugi raz. Trzeba podkreślić, że zawsze jest tutaj
mocna obsada. Często zawodnicy z Ukrainy dyktują mocne tempo. To jest właściwie pierwszy start w roku w takim mocniejszym biegu ulicznym w Polsce i spotyka się tutaj cała czołówka - podkreślał zawodnik. - Cieszę się, że już tutaj jestem w niezłej dyspozycji, bo to dobrze rokuje na kolejne starty. Myślę, że osiągnięty przeze mnie czas jest dobry jak na początek sezonu. Trasa nie jest łatwa, do
tego był mocny wiatr, który szczególnie na tych bocznych ulicach dawał
nam się we znaki. Dodatkowo ostatni kilometr był pod górę, do tego po kostce
brukowej, która też utrudnia szybkie bieganie. W
ubiegłym roku zająłem tutaj czwarte miejsce - mówił biegacz z klubu Sporting Międzyzdroje.
Zawodnik pochwalił również organizację zawodów i zapowiedział, że w przyszłorocznej edycji również planuje start. - Bardzo fajnie to wygląda organizacyjnie. W tym roku została zmieniona trasa. Było trzy okrążenia i z tego względu mniej
zamieszania na trasie dla tych, którzy biegną szybciej i dublują
pozostałych. Organizacyjnie nie mam tutaj nic do zarzucenia, zawsze
tutaj bieg jest dobrze przygotowany - zakończył Radosław Kłeczek, dla którego radomska impreza była elementem przygotowań do Mistrzostw Polski w biegach przełajowych, które odbędą się za tydzień w Bydgoszczy.
Pierwszą kobietą, która dobiegła do mety była Białorusinka Svietlana Kudelicz, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie w biegu na 3 kilometry.
Zawodnicy pobiegli ulicami Żeromskiego, Niedziałkowskiego, Kilińskiego, Witolda, Malczewskiego, Reja, przez Rynek, Rwańską do Żeromskiego, a przez pierwszą pętle (liczącą 3km 333m) prowadził ich Piotr Bany swoją Ładą 2106, którą jeździł w Rajdzie Monte Carlo samochodów historycznych. Start i meta znajdowały się na placu przed Urzędem Miejskim. Długość trasy wynosiła 10 kilometrów.
Przed biegiem głównym, od godz. 11 trwały zmagania najmłodszych. Dzieci z roczników 2006-2012 miały do pokonania dystans 150 metrów. Uczniowie klas podstawowych startowali w trzech grupach - I i II klasy (300 metrów), III i IV klasy (500 metrów), V i VI klasy (700 metrów). Młodzież z klas gimnazjalnych rywalizowała w jednej grupie na dystansie 1000m, natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych na trasie dwukrotnie dłuższej. Odbył się także Radomski Bieg Dobroczynności, z którego opłaty startowe zostaną przekazane na cel dobroczynny.
- Myślę, że ta impreza wpisała się już w charakter naszego miasta. Co roku pojawia się coraz więcej osób, przybywa również gości spoza Radomia i Polski. Startują zarówno najmłodsi jak i starsi. Od przedszkolaków które wydawałoby się, że jeszcze nie powinny myśleć o bieganiu, a już cieszą się tym sportem. To fajnie, że już ci najmłodsi są zaszczepieni jakąś ideą - mówi Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia. - Myślę, że Bieg Kazików będzie w najbliższych latach istotny w
biegach ulicznych w Polsce. Ja się z tego bardzo cieszę. Przyjeżdża wiele osób spoza
Radomia i to jest chyba najlepszym potwierdzeniem, że dobrze czują się w
naszym mieście, że trzeba pracę przy tej imprezie kontynuować.
Prezydent podkreśla, że jest to także doskonały sposób na popularyzację aktywnego trybu życia i biegania. - I to nie tylko wśród najmłodszych, ale również wśród tych starszych. Często teraz niektóre osoby rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem w wieku czterdziestu czy pięćdziesięciu lat i z pozoru może to się wydawać trudne do zrozumienia, ale należy się z tego tylko cieszyć. Sam znam kilka takich osób, które wcześniej nigdy nie miały do czynienia z tą dyscypliną sportu, a jednak w jakiś sposób się tym zaszczepili i im się to podoba. Myślę, że dla dzieci jest to kwestia nie tylko zdrowotna, ale także wychowawcza. Dzisiaj niestety często bywa tak, że dziecko korzysta z komputera przed szkołą i po, a w drodze z telefonu i cały czas ma do czynienia z elektroniką i myślę, że takie imprezy jak ta pomagają, aby pokazać też inne możliwości spędzenia wolnego czasu - stwierdził Andrzej Kosztowniak.
Dla najlepszych sześciu osób biegu głównego (zarówno w klasyfikacji generalnej kobiet jak i mężczyzn) organizatorzy przewidzieli nagrody finansowe, a wszyscy uczestniczy dostali okazjonalny wypiek od Piekarni Wacyn.