Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

I Półmaraton Radomskiego Czerwca '76 coraz bliżej

I Półmaraton Radomskiego Czerwca '76 coraz bliżej
Już w najbliższą niedzielę po raz pierwszy odbędzie się Półmaraton Radomskiego Czerwca '76. Na liście uczestników widnieje około tysiąca osób! Wśród zgłoszonych nie brakuje znanych nazwisk. Na trasie biegu z historią w tle zjawi się między innymi Dorota Gruca, jedna z najbardziej znanych polskich biegaczek długodystansowych.
 
Półmaraton Radomskiego Czerwca 76 to pierwsza masowa impreza, która ma uczcić pamięć o wydarzeniach z 1976 roku. Trasa biegu przebiega w pobliżu miejsc związanych z protestami z tamtego roku. Przy pomniku Radomskiego Czerwca rozegrany zostanie lotny finisz o Puchar Przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska. Pierwsi na lotnym fi­niszu - za­wod­niczka i za­wodnik-  otrzy­mają pu­chary ufun­do­wane przez radomską Solidarność. Trasa biegu liczy 21 km i 97,5 m a jej meta znajduje się na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Narutowicza 9.

Udział w biegu zapowiedziało już około tysiąc osób, w tym kilku z znanych biegaczy, m.in. Dorota Gruca, która jest rekordzistką Polski w biegu na dystansie 10 km. W swojej karierze wywalczyła kilkanaście tytułów mistrzyni Polski, w tym pięciokrotnie w półmaratonie i sześciokrotnie w biegu na 10 km. Reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, mistrzostwach świata.

Organizatorzy przewidzieli również inne atrakcje poza samym biegiem. Dzień wcześniej, w sobotę 22 czerwca odbędzie się Forum Biegowe. W sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu, przy ul. Narutowicza 9 zaplanowano spotkania z gośćmi, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat biegania. Dla początkujących interesujące będzie spotkanie z Jerzym Skarżyńskim, autorem poradników dla biegaczy amatorów. Tych, którzy już biegają zainteresują na pewno wykłady wyjaśniające jak poprawić swoje wyniki i jak unikać kontuzji. Agata Bornikowska opowie o tym, co jeść aby dłużej biec, Szczepan Wiecha o sposobach zapobiegania i leczenia przeciążenia mięśniowego biegaczy a Tomasz Wąsowicz o sercu biegacza. Interesująco zapowiada się również spotkanie z Mieczysławem Kolejwą, który podzieli się doświadczeniami z organizacji jednego z najsłynniejszych biegów na świecie, maratonu w Nowym Jorku. Gościem specjalnym Forum Biegowego będzie Yared Shegumo, mistrz Polski w maratonie. Yared wystartuje w Półmaratonie Radomskiego Czerwca 76 i będzie na pewno jednym z kandydatów do zwycięstwa. Wstęp na Forum Biegowe wolny. Z każdym z gości będzie można porozmawiać i wymienić poglądy.

Uczestnicy Półmaratonu Radomskiego Czerwca 76 będą mogli w sobotę, w biurze zawodów w godz. 16-20 potwierdzić swój udział w biegu i odebrać pakiet startowy oraz numer. Numery startowe, podobnie jak w Biegu Kazików wyposażone są w czipy do pomiaru czasu.

Półmaraton Radomskiego Czerwca 76 będzie miał liczną, międzynarodową obsadę. Do startu zgłosili się biegacze z całej Polski oraz Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Norwegii, Holandii, Hiszpanii, Kenii i Rumunii.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
Atrakcyjne nagrody finansowe, (2,5 tys. zł dla zwycięzcy) zachęciły do startu w Półmaratonie Radomskiego Czerwca 76 doświadczonych zawodników, potrafiących pokonać dystans 21 km i 97,5 metra w czasie godziny i 4-8 minut. Faworytami będą Kenijczycy, Kemboi Henry i Elisha Kiprotich Sawe oraz aktualny mistrz Polski w maratonie, Yared Shegumo, reprezentujący AZS AWF Warszawa. Shegumo pochodzi z Etiopii. Od 10 lat jest obywatelem Polski i reprezentantem kraju. Nie bez szans na zwycięstwo będzie mistrz Ukrainy w biegu na dystansie 10 km, Roman Romanienko. Przed rokiem, koronny dystans pokonał w czasie 28 min. i 28 sek. Kibicom przypomni się Sergiej Marczuk, Ukrainiec który często startował w Radomiu.

Jak każdej imprezie biegowej w Radomiu, także Półmaratonowi Radomskiego Czerwca 76 towarzyszyć będą biegi dla dzieci i młodzieży. Tym razem, najmłodsi mają szansę pomóc niepełnosprawnemu Bartkowi. Bartek urodził się bez lewej stopy. Obecnie ma 15 miesięcy. Uwielbia ruch, a jego tata, Damian, który sam jest biegaczem, ma nadzieję, że kiedyś będą biegać razem. Żeby tak się stało, Bartek potrzebuje nowoczesnej protezy, na którą są zbierane pieniądze. Koszt protezy to ok. 40tys.zł. Organizatorzy przekażą dla niepełnosprawnego chłopca 10 zł za każdego przedszkolaka, który wystartuje w biegu. Im więcej dzieciaków pobiegnie, tym więcej pieniędzy otrzyma Bartek, który pojawi się w Radomiu i najprawdopodobniej spróbuje pokonać trasę biegu z innymi przedszkolakami. Więcej informacji o akcji "Biegam, aby Bartek mógł biegać" tutaj.

Odbędzie się również charytatywny bieg na dystansie jednej mili (1600km). Cał­ko­wity do­chód z wpi­so­wego do tego biegu prze­ka­zany zo­stanie Sto­wa­rzy­szeniu Ojca Pio, które chce w Bła­zi­nach koło Iłży wy­bu­dować ho­spi­cjum. Bieg ro­ze­grany zo­stanie na dy­stansie mili, czyli około 1600 me­trów. Jego start za­pla­no­wano na godz. 9.15. Wpisowe wy­nosi 30 zł dla do­ro­słych oraz 15 zł dla mło­dzieży do lat 18. Zaplanowano także bieg "Mistrzowska Mila", w którym wystartuje czołówka polskich biegaczy zaproszona do udziału przez organizatora. Początek o godz. 13:05, stadion MOSiR.

Start biegu głównego półmaratonu zaplanowano w niedzielę 23 czerwca na godz. 10:00 obok hali sportowej MOSiR przy ul. Narutowicza 9. 

inf. własna / materiały organizatora

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy