Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Wydarzenia. Co warto zobaczyć?

Wydarzenia. Co warto zobaczyć?

Piątek, 19 lutego

"Historie w torebkach zaklęte". Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na wernisaż. Zobaczymy ponad 300 torebek. To m.in. pompadurki, reticule, torebki z dalekowschodnimi motywami z lat 20., torebki gobelinowe, koralikowe, żakardowe i w stylu art deco z płytek siatkowych i kolczugowe; piękne, często wykonane ręcznie, a noszone przez kobiety na przestrzeni ponad 200 lat, począwszy od XIX wieku. Oprócz historycznych torebek europejskich zaprezentowane zostaną również te z różnych stron świata - Afryki, Azji, Australii i Oceanii, Ameryki Północnej i Południowej. Najstarsza pochodzi z 1835 roku i znajduje się w zbiorach Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Dopełnieniem ekspozycji są stroje damskie adekwatne do czasu wykonania torebek oraz malarstwo z wizerunkami kobiecymi. Będzie można podziwiać dzieła m.in. takich artystów jak Alfons Karpiński, Józef Simmler, Wojciech Weiss, Leopold Horowitz, Stanisław Bergman, Henryk Czarnecki i Stefan Żechowski. Eksponaty pochodzą z Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Miasta Zgierza, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Kuratorkami wystawy są Ilona Pulnar-Fredjani i Katarzyna Jendrzejczyk.

Wernisaż zaplanowano na godz. 17. Obowiązują zapisy telefoniczne - pod nr. 48 36-256-94.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/historie-w-torebkach-zaklete-konferencja-zdjecia/70821

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

 Wystawa w Łaźni. Do 5 marca w Łaźni przy ul. Żeromskiego 56 można oglądać wystawę Wiesława Warchoła „Jak życie moje 1948-2020”. Warchoł urodził się w 1948 roku w Pionkach. Tam ukończył szkołę podstawową i technikum mechaniczne. W 1965 ukończył pierwszy kurs fotograficzny prowadzony przez inż. Mieczysława Walaszka w hufcu harcerskim w Pionkach. Założył i prowadził studio i laboratorium w Domu Kultury w Pionkach. Równolegle, w latach 70. udzielał się w grupie twórczej „Kontur” przy Wojewódzkim Domu Kultury w Radomiu. W 1977 roku w Zakładowym Domu Kultury „Walter” w Radomiu utworzył studio fotograficzne i laboratoria, które prowadził do 1991 roku, pełniąc funkcję prezesa Klubu Fotografii Artystycznej „Zarys”. Członek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego i okręgu świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Brał udział w ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz w kilkudziesięciu plenerach artystycznych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Weekend w teatrze. Od piątku do niedzieli o godz. 18 na dużej scenie Teatru Powszechnego będzie można zobaczyć „Szalone nożyczki”. To tytuł brawurowej, niezwykle zabawnej komedii kryminalnej „z niespodzianką”, ale też nazwa wyjątkowego salonu fryzjerskiego niejakiego Antoniego Wziętego, w sąsiedztwie którego popełnione zostaje tajemnicze morderstwo... Akcja spektaklu zależy w dużej mierze od... publiczności, dlatego każdego wieczoru przedstawienie ma zupełnie inny przebieg! Aktorzy wspólnie z widzami odtwarzają całą sytuację, po czym publiczność wyłania postać podejrzaną o dokonanie zabójstwa... Arcyzabawny tekst w reżyserii specjalisty od komedii, Jerzego Bończaka. „Szalone nożyczki” zostały wpisane do księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej grane przedstawienie (z wyjątkiem musicali) w Stanach Zjednoczonych - spektakl nie schodzi z afiszy już od ponad 30 lat.

Niedziela, 21 lutego

Wkręć się w teatr. MOK „Amfiteatr” zaprasza na spektakl „Odkrywcy” z cyklu „Wkręć się w teatr on-line”. Przedstawienie zabiera najmłodszych widzów w wyjątkową podróż po tajemniczych wyspach, dżunglach i kosmosie. W trakcie szalonej przygody widzowie będą odkrywać różne sekrety, tropić dziwne sprawy, rozwiążemy niejedną zagadkę. Dowiemy się, jak przygotować się do podróży na koniec świata. Wartka akcja i wesołe piosenki sprawiają, że dzieci w trakcie spektaklu nie tylko świetnie się bawią, lecz także dowiadują się mnóstwa ciekawostek o otaczającym nas świecie. Reżyseria, występują: Anna Rozmianiec, Jakub Woźniak, Tomasz Rozmianiec, Artur Sosen Klimaszewski. Uwaga! Spektakl będzie dostępny wyłącznie 21 lutego o godz. 11. Transmisja bez zapisu – nie spóźnijcie się! 

Poniedziałek, 22 lutego

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Czarna komedia w DKF-ie. Wznawia działalność Dyskusyjny Klub Filmowy w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Pierwszą projekcją będzie film z cyklu Archiwum Kina – „Sklepik z horrorami”. To amerykańska czarna komedia z 1960 roku w reżyserii Rogera Cormana. Seymour, młody człowiek zarządzający urokliwą kwiaciarnią tworzy niezwykłą odmianę mięsożernej rośliny. Zamiast owadów woli ona zajadać się ludzkim mięsem. Dla Seymoura utrzymanie nowego towarzysza w tajemnicy staje się nie lada problemem. Podopieczny rośnie potrzebując niezbędnych substancji odżywczych...W jednej z głównych ról młody Jack Nicholson. W kinie obowiązują maseczki, trzeba też zdezynfekować dłonie. Kasa czynna jest na pół godziny przed pierwszym seansem. Elektrownia zachęca do kupna biletów on-line.

Czwartek, 25 lutego

Podcast „Radom – miasto przyszłości”. Czy Radom może być miastem przyjaznym rowerzystom? Czy możemy tak rozwinąć infrastrukturę rowerową, by jeździło się po Radomiu jak po Amsterdamie? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas spotkania z Sebastianem Pawłowskim podczas podcastu z cyklu „Radom – miasto przyszłości”. Sebastian Pawłowski – radomianin, od wielu lat aktywnie działa na rzecz miasta, kanclerz Bractwa Rowerowego w Radomiu, autor wielu projektów poprawiających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, propagator rozwoju infrastruktury rowerowej oraz komunikacji miejskiej. Pomysłodawca kilkunastu zwycięskich projektów zgłoszonych do budżetów obywatelskich Radomia, przede wszystkim poprawiających ruch rowerowy i pieszy, w tym m.in. wprowadzenia kontraruchu rowerowego na wszystkich ulicach jednokierunkowych w mieście, za co otrzymał nagrodę Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Premiera podcastu o godz. 19 na FB Miejskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr”. Podcast będzie też potem dostępny na kanale YouTube „Amfiteatr w Radomiu”. Zaprasza: Paweł Błach.

 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy