Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Weekendowe wydarzenia w Radomiu

Weekendowe wydarzenia w Radomiu

Piątek, 14 maja

Spotkanie z Marianną Oklejak. Piątek jest drugim dniem 43. Radomskiej Wiosny Literackiej. O godz. 10.30 w filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Zientarskiego 1A) rozpocznie się spotkanie dla najmłodszych czytelników ze znaną ilustratorką Marianną Oklejak, autorką m.in. autorskiej książki „Cuda wianki”. Natomiast o godz. 17 w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12 zaplanowano spotkanie z Cezarym Harasimowiczem – scenarzystą, pisarzem, aktorem i dramaturgiem,, autorem m.in. głośnej „Mirabelki” czy książki wspomnieniowej „Saga, czyli filiżanka, której nie ma”.

Pieśni Kresów naszych. Drugi koncert – on-line, na kanale YouTube i Facebooku Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia” - w ramach 28. Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję „Łaźnia”. O godz. 17 zobaczymy i usłyszymy koncert autorskich utworów Jana Kondraka i Adama Szabata z towarzyszeniem znakomitego gitarzysty Waldemara Korzeniowskiego „Pieśni Kresów naszych”. Repertuar można określić mianem nostalgicznego, bo taki klimat towarzyszy większości kompozycji. Z jednej strony to bardzo osobiste wyznania, pełne tęsknoty za czasem minionym, za ludźmi, którzy odeszli, za miejscem dziecięcych zabaw, z drugiej zaś - opowieści o tragicznej historii Kresów i zwyczajnym człowieku w nią wplątanym.

Dziedzictwo Puszczy Kozienickiej. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza o godz. 13 do kurnika dworskiego z Konar na otwarcie wystawy fotografii przyrodniczej „Dziedzictwo Puszczy Kozienickiej autorstwa Artura Tabora (1968-2010), urodzonego w Radomiu jednego z najwybitniejszych polskich fotografów przyrody. Zmarł tragicznie podczas wyprawy do Mongolii. Specjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku, szczególnie ptaków. Jego prace można było podziwiać na wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach fotograficznych. Współpracował z czasopismami o tematyce przyrodniczej, m.in. ze „Zwierzakami” i „National Geographic”. Na wystawie zobaczymy ponad 20 fotografii prezentujących walory przyrody Puszczy Kozienickiej; to część dużego zestawu zdjęć powstałych z okazji jubileuszu powstania Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 sierpnia.

Dwie nowe wystawy w „Malczewskim”. Od wtorku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego można oglądać dwie nowe ekspozycje - „Dzikie ostępy Leopolda Pac-Pomarnackiego” i „Gawęda tatrzańska Tytusa Chałubińskiego”. Ta pierwsza opisuje biografię i dokonania, związanego z Radomiem, Leopolda Pac-Pomarnackiego - wieloletniego pracownika Lasów Państwowych, ornitologa, Sybiraka, literata, uczestnika walk kampanii wrześniowej, żołnierza Armii Andersa. Wystawa „Dzikie Ostępy, Leopolda Pac Pomarnackiego” została zorganizowana i zrealizowana wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu. Z kolei druga ekspozycja poświęcona jest postaci wybitnego radomianina, lekarza, przyrodnika, piewcy góralszczyzny i odkrywcy przyrodoleczniczych walorów polskich Tatr.

https://www.cozadzien.pl/kultura/dwie-wystawy-w-malczewskim/72609

Otwieramy gastronomię. Radomska Grupa Mediowa chcąc wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, zaprezentuje ofertę gastronomiczną całego Radomia! Już 14 maja od godz. 5.30 na antenie Radia Rekord będziemy mówić o ofercie radomskich lokali, które wracają do pracy. Od godz. 14.00 studio plenerowe Radia Rekord stanie przy ul. Żeromskiego, by na żywo zachęcać do udziału w akcji. Będziemy z wami aż do północy! Po godz. 20.00 rozpoczniemy WIELKIE WSPÓLNE ODLICZANIE do północy!

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Sobota, 15 maja

Radomska Orkiestra Kameralna etnicznie. Radomska Orkiestra Kameralna mimo przeciwności nie składa smyczków. Mimo obostrzeń i zakazu grania w sali koncertowej ROK pragnie się spotkać z melomanami, a skoro wolno grać w plenerze, to właśnie tak zagra. A będzie mocno energetycznie, wiosennie i klimatycznie, zapewni nam to muzyka zespołu Etnos Ensemble, czyli połączenie ludowych rytmów bałkańskich, klezmerskich i słowiańskich. Koncert będzie dostępny dla każdego, ale muzykom ROK będzie niezwykle miło, jeśli widzowie kupią bilet – cegiełkę pod hasłem „Wspieramy kulturę” w cenie 10 zł; bilet pozwoli na wstęp do wyznaczonej strefy widowni przed muszlą koncertową w parku im. Tadeusza Kościuszki. Początek koncertu godz. 17. Oczywiście koncert odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym. Wykonawcy - Etnos Ensemble w składzie: Bartosz Pacan – klarnet, Konrad Merta – akordeon, Piotr Gach – wiolonczela i Michał Kapczuk – kontrabas, a także Przemek Pacan - instrumenty perkusyjne i Radomska Orkiestra Kameralna. W programie: muzyka bałkańska, polska i żydowska oraz autorskie kompozycje Etnos Ensemble w nowych aranżacjach z towarzyszeniem orkiestry.

https://www.cozadzien.pl/kultura/rok-etnicznie/72748

Promocja książki Marcina Kępy. O godz. 17 w Bibliotece Głównej (ul. Piłsudskiego 12) odbędzie się promocja książki Marcina Kępy „Trójkąt niebezpieczeństwa”. Kiedy pewnego wiosennego dnia 1938 roku znany notariusz popełnia spektakularne samobójstwo, nikt w mieście nie ma wątpliwości, że kryje się za tym wielka, mroczna tajemnica. Na ulice Radomia wypełza niepokój podsycany coraz gwałtowniejszą niechęcią do mniejszości żydowskiej. Gdy w nieznanych okolicznościach znikają dwie bliskie notariuszowi kobiety, w sprawę angażuje się młody, pełen werwy policjant, a do działania pcha go silne uczucie do jednej z zaginionych. Wraz ze swym przyjacielem, utalentowanym dziennikarzem, rusza tropem tajemnicy, a gdy po krwawej nitce dociera do kłębka, ten okazuje się większy i straszniejszy, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Mirosław Czyżykiewicz on-line. O godz. 17 w ramach 28. Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję „Łaźnia” Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria zaprasza na koncert on-line (transmisja na Facebooku i kanale YouTube Łaźni) Mirosława Czyżykiewicza – znakomitego pieśniarza, gitarzysty, poety, kompozytora i artysty grafika - „The Best Of”. Współpraca: Magdalena Czyżykiewicz-Janusz.

Ogniste tańce na Żeromskiego. Fajroshow zaprasza na pierwsze w tym roku ogniste tańce  w Radomiu.
"Będziemy ogniować w Radomiu na deptaku. Spotykamy się o godzinie 18.00 i będziemy z wami do późnego wieczora. Cel naszego wydarzenia to rozruszanie nas wszystkich po zimowej przerwie. Zasady są proste - przychodzimy i świetnie się bawimy!" - piszą organizatorzy wydarzenia. 

Noc Muzeów w Elektrowni. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” będzie zamknięte w stałych godzinach, na zwiedzanie instytucja zaprasza od godz. 18 do godz. 23 (ostatnie wejście na ekspozycje o godz. 22.30). Będzie można zobaczyć aktualne wystawy: Sławomira Marca „Otchłanie i labirynty” i Ryszarda Waśki „Piękno idei”. Na zewnątrz Elektrowni, w ramach cyklicznego projektu „Kadry pod napięciem”, udostępniony zostanie mural Franciszka Maśluszczaka „Podziwianie”. Podczas Nocy Muzeów ogłoszone zostaną wyniki konkursu fotograficznego „Tańcz”. Będzie to zresztą jedna z ostatnich szans, aby na tarasie Elektrowni obejrzeć tańczącą rzeźbę Marii Koras. Po intensywnym zwiedzaniu organizatorzy zapraszają na patio, gdzie w otoczeniu malarstwa Franciszka Maśluszczaka będzie można odpocząć przy kawie i domowym cieście z Café Elektrownia. Wielbicieli sztuki i książek MCSW zachęca do odwiedzenia księgarni, w której znajdą się wszystkie nowości wydawnicze Elektrowni. Zwiedzanie wystaw będzie się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem limitu 50 osób przebywających jednocześnie na salach wystawowych. Na zewnątrz budynku zostanie zamontowany ekran, na którym osoby oczekujące na wejście będą mogły obejrzeć koncerty, wywiady z artystami i dokumentacje wystaw, które odbyły się w Elektrowni. Wstęp 1 zł.

https://www.cozadzien.pl/kultura/noc-muzeow-w-elektrowni/72774

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Noc Muzeów w Muzeum Gombrowicze we Wsoli. W Noc Muzeów Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na wystawę Gombrowiczowskich plakatów, przygotowanych przez artystów z całego świata. Wystawa jest efektem konkursu zorganizowanego w 2019 roku. Wcześniej prezentowana była m.in. w Warszawie i w Paryżu, a teraz, po przymusowej epidemicznej przerwie, pokazana zostanie we Wsoli. Tego dnia muzeum będzie czynne od godziny 10.00 do 22.00. W tym czasie dostępna będzie oczywiście także stała ekspozycja muzeum. Można na niej zobaczyć m.in. pióra, którymi posługiwał się  Gombrowicz, jego maszynę do pisania, tekturową podkładkę, która (jak twierdził) przynosiła mu szczęście, a także tak niezwykłe przedmioty jak np. wannę z mieszkania Witolda i Rity Gombrowiczów w Vence na południu Francji czy nocnik, który pisarz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. Na nocniku znajdują się ilustracje wykonane przez Wojciecha Eichlera nawiązujące do książek Gombrowicza. Nadal w placówce obowiązują ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną, np. jednocześnie wewnątrz muzeum może przebywać maksymalnie 10 osób. 

https://www.cozadzien.pl/kultura/noc-u-gombrowicza/72776

Noc Muzeów w Czarnolesie. Do Czarnolasu możemy się wybrać w godz. 18-22. W samym dworku po raz pierwszy prezentowane będą nowo zakupione eksponaty, a także dary przekazane muzeum przez prywatnego kolekcjonera. To cenne zabytki - głównie rzemiosła użytkowego, m.in. szafa z końca XVII wieku z bogatą dekoracją architektoniczną, późnorenesansowy stół i wyjątkowy okaz włoskiej, rzeźbionej ławy renesansowej. Natomiast między godz. 20 a 22 muzeum zaprasza do amfiteatru. A tam - wykład on-line „Topografia fraszek Jana Kochanowskiego” dr. Tomasza Lawendy z katedry Historii Literatury Polskiej UMCS w Lublinie oraz projekcja on-line koncertu w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Radomiu. Atrakcją będzie też niewątpliwie spacer po pięknie iluminowanym parku.

Niedziela, 16 maja

Tylko z przewodnikiem. W Muzeum Wsi Radomskiej po długiej przerwie otwarte są ponownie dwie wystawy: „Kręć się, kręć wrzeciono” i „Tkaniny okryciowe dekoracyjno-użytkowe i strój ludowy w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej”. Komisarzami ekspozycji są Klementyna Kozyra i Małgorzata Kwarcińska. Temat tkanin i obróbki lnu jest bardzo ciekawą lekcją historii, przyrody, tkactwa i dziedzictwa, która przypadnie do gustu odwiedzającym w każdym wieku. Wystawy zobaczyć można w Domu Ludowym, ale zwiedzać je można jedynie z przewodnikiem.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy