Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Weekend pełen wrażeń

Weekend pełen wrażeń
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Piątek, 11 czerwca

„Papież napotkany. Obiekty upamiętniające postać Jana Pawła II w regionie radomskim”. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na wernisaż. o godz. 11 w spichlerzu z Wilkowa. Ekspozycja prezentuje związki Jana Pawła II z regionem radomskim i diecezją radomską. Wystawa jest złożona z eksponatów wypożyczonych od instytucji świeckich i kościelnych oraz od mieszkańców regionu. Pokazane są dewocjonalia, bibeloty i pamiątki w postaci m.in. obrazów, popiersi, znaczków pocztowych, fotografii z pielgrzymek, publikacji. Zwiedzający będą mogli zapoznać się też ze zdjęciami kapliczek, pomników, tablic i kamieni pamiątkowych i zapisami filmowymi dokumentującymi wizytę Jana Pawła II.
Wystawa nawiązuje do książki o tym samym tytule, wydanej w ubiegłym roku przez Muzeum Wsi Radomskiej. Materiał przedstawiony w książce, a później na ekspozycji jest owocem dwuletnich starań autora Marcina Stańczuka.

„Pieśń Humbaka” w Kawiarni Artystycznej. Pieśń humbaka” to monodram na podstawie tekstu Pawła Błacha w interpretacji i wykonaniu Marcina Fortuny. Tożsamość może być ciężarem. Eksperymentujesz z nią. Jak daleko posuniesz eksperyment, nie tracąc siebie, kimkolwiek „ja”' jest? Co jest między pieśnią humbaka a gestem metalowej ręki? Pomiędzy ciałem a maszyną? Ty. Marcin Fortuna – aktor sceny off, redaktor radomskiego zina „Bunkier”. Muzyk projektów: Sordina Trąb Yerycha, Manekin Tango, MIR. Początek przy ul. Parkowej 1 o godz. 19. Bilety 15 zł w dniu wydarzenia na biletyna.pl: https://biletyna.pl/spektakl/Piesn-humbaka-monodrama. Liczba miejsc ograniczona.

https://www.cozadzien.pl/kultura/moc-atrakcji-z-amfiteatrem/73500

"Portrety i metafory życia". Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza do Kamienicy Deskurów na pierwszy wernisaż "Portrety i metafory życia. Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum im. J. Malczewskiego". Wystawa, której wernisaż zaplanowano na godz. 18, została przygotowana na najniższym poziomie Kamienicy Deskurów. Zobaczymy ok. 70 dzieł 30 twórców, m.in. Wojciecha Fangora, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Dudy-Gracza. Zaprezentowane zostaną głównie portrety i autoportrety, sceny z życia zwykłych ludzi czy przedstawienia ważnych wydarzeń w dziejach. Będzie też można zobaczyć prace, w których twórcy utrwalili pamięć o tragediach i ofiarach II wojny światowej, ukazywali obrazy życia w PRL-u czy chcieli udokumentować wolnościowe zrywy rodzącej się Solidarności. Wystawa wpisana jest także w obchody radomskiego Czerwca '76 roku. Zobaczymy dwie prace wybitnych artystów, które powstały bezpośrednio po tych wydarzeniach. To działo Edwarda Dwurnika z cyklu „Podróże autostopem” zatytułowana „Radom, czerwiec ’76”oraz rzeźba Jerzego Beresia „Wahadło”.

https://www.cozadzien.pl/radom/portrety-i-metafory-zycia-nowa-wystawa-w-kamienicy-deskurow/73464

Zaproszenie do teatru. O godz. 18 na Scenie Kameralnej możemy zobaczyć Iwonę Pieniążek w znakomitym monodramie „Shirley Valentine” w reżyserii Zbigniewa Rybki. To opowieść o kobiecie znudzonej życiem, która nie boi się zawalczyć o swoje marzenia. Czy w każdym wieku możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i czy warto? Spektakl gramy jest w Powszechnym także w sobotę i niedzielę. Natomiast o godz. 19 na Dużej Scenie - „Pomoc domowa” w reżyserii Krzysztofa Dracza. Znudzone monotonnym życiem małżeństwo, para kochanków oraz urzekająca i pełna energii pomoc domowa, która robi wszystko, żeby uratować każdą sytuację i ochronić swoich pracodawców. Czy upora się z tym bałaganem? Nie zapomnijcie chusteczek do otarcia łez – oczywiście ze śmiechu.

Daria Zawiałow w Szydłowcu. Mimo królowania we wszystkich wielkich rozgłośniach radiowych Daria Zawiałow zawsze podkreśla, że jej prawdziwym żywiołem są koncerty. Artystka znana z przebojów „Świt” i „Czy Ty słyszysz mnie” wraca na scenę, by przenieść nas do innego świata podczas lata 2020. Tajemnicza, dojrzała i wciągająca – tak można podsumować ostatnią płytę artystki, „Helsinki”. Poza ostrym, rockowym pazurem artystka wprowadza dużo brzmień syntezatorowych. Nawiązanie do stolicy Finlandii nie jest tutaj przypadkowe – z utworów biją równocześnie magia i tajemnica, które da się odczuć m.in. w singlu „Nie dobiję się do ciebie”. Daria Zawiałow dała się poznać szerszej publiczności przy okazji jej debiutanckiej płyty „A kysz!”, która pokryła się złotem. Artystka otrzymała za nią dwa Fryderyki w kategoriach album roku alternatywa i fonograficzny debiut roku. Dwa lata później wokalistka wypuściła kolejny krążek – „Helsinki”, który pokrył się platyną, a singiel „Hej, hej!” święcił triumfy we wszystkich większych stacjach radiowych. Początek koncertu o godz. 20.30 w Szydłowieckim Centrum Kultury - Zamek ul. Sowińskiego 2.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Sobota, 12 czerwca

Jubileusz Ogródka.  Placówka zaprasza do siebie – na ul. Śniadeckich wszystkich absolwentów i byłych pracowników w godz. 12-17. W programie: uroczyste wręczenie nagród w I Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „W zaczarowanym ogrodzie…” i wystawa pokonkursowa, prezentacja zdjęć ukazujących pracę placówki na przestrzeni 70 lat - „Z archiwum Ogródka”, pokaz talentów – pracowników i wychowanków Publicznego Ogródka Jordanowskiego, strefa relaksu.

Wieczór z gwiazdą. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza o godz. 17 na kolejny „Wieczór z gwiazdą”. Tym razem gościem będzie Artur Barciś - aktor filmowy, dubbingowy, telewizyjny i teatralny. Urodził się 12 sierpnia 1956 roku w Kokawie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Rudnikach oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi w 1979 roku. Był aktorem Teatru na Targówku (1979-1981) i Teatru Narodowego (1982-1984). Od 1984 jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie. Sympatię telewidzów zdobył występując u boku Cezarego Żaka w komediowym serialu „Miodowe lata” i w popularnym „Ranczu”. Bilety w cenie: 15 zł normalny, 7 zł ulgowy dla emeryta/rencisty. Liczba miejsc ograniczona, w trakcie spotkania obowiązkowe są maseczki.

Zakończenie sezonu 2020/2021. Przed nami ostatni w tym sezonie artystycznym koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. O godz. 18 wraz z muzykami ROK wystąpi Piotr Pławner, należący do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. Podczas koncertu będziemy mogli usłyszeć dzieła wybitnych kompozytorów - Wolfganga Amadeusza Mozarta i Felixa Mendelssohna – Bartholdy’ego. Radomska Orkiestra Kameralna wykona również Divertimento na orkiestrę smyczkową Feliksa Janiewicza - polskiego skrzypka, dyrygenta i kompozytor, urodzonego w Wilnie, zmarłego w 1848 w Edynburgu. Wstęp płatny.

Grupa MoCarta wśród gwiazd. To tytuł kolejnego programu znanego i lubianego kwartetu smyczkowego. Tym razem panowie otoczeni będą największymi gwiazdami muzyki. Jan Sebastian Bach opowie o początkach polifonii i o tym, jak wynalazł nordic walking. Patron zespołu - Wolfgang Amadeusz wyjawi tajemnicę, skąd czerpie pomysły dla Grupy MoCarta, a Antonio Vivaldi przyzna się, dlaczego skomponował tylko „Cztery pory roku”. W koncercie znajdzie się również skrócona historia muzyki według Grupy MoCarta, wizyta w wiedeńskiej rozgłośni radiowej 1785 roku oraz żart, który rozchmurzy Ludwiga van Beethovena. Ale tylko na chwilę... Początek koncertu o godz. 20, wejście od godz. 19. Bilety po 70 zł w przedsprzedaży, po 80 zł w dniu koncertu wyłącznie poprzez biletyna.pl pod adresem: https://biletyna.pl/kabaret/Grupa-MoCarta/wsrod-gwiazd/Radom. Koncert na Dziedzińcu Rozmaitości – plener przy ul. Parkowej 1.

Wojtek Mazolewski Quintet. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza o godz. 20.30 na koncert zespołu Wojtek Mazolewski Quintet. Wojciech Mazolewski: basista, kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów niszowych. Określany jest mianem współtwórcy polskiego jazzu, który przybliżył muzykę jazzową szerokiej publiczności. Ze swoim kwintetem od 2011 roku przełamuje muzyczne schematy i prezentuje słuchaczom nowy sposób postrzegania muzyki jazzowej. Twórczość kwintetu to nieoczywiste aranżacje i energetyczne połączenie tradycji z nowoczesnością, która nadaje projektowi wielopłaszczyznowy charakter. Bilety – 40 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje reżim sanitarny.

https://www.cozadzien.pl/kultura/wojtek-mazolewski-quintet/73440

Biblioteczka Pana Leśmiana w Iłży. Na imprezę z okazji powstania biblioteczki zaprasza Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i Powiatowy Instytut Kultury. W Biblioteczce... jest m.in. tom „Łąka” z 1920 i „Napój cienisty" z 1936; oba wydane w serii „Pod Znakiem Poetów” w oficynie Jakuba Mortkowicza. Są też czasopisma, w których Leśmian publikował, m.in. cenny egzemplarz „Wędrowca” z 1895 z wierszem „Sekstyny” czyli debiutem poety. Utwór ten podpisał „St. Lesman”. Klimat epoki przywołują bibeloty, np. dawne kryształkowe radio, sakwojaż na kapelusze, filiżanki czy książka telefoniczna. Wprawdzie to drugie urodziny Biblioteczki...., ale impreza odbędzie się po raz pierwszy; w 2020 roku przeszkodziły obostrzenia pandemiczne. Początek świętowania o godz. 15 - spotkanie przed biblioteką w Iłży, przy Rynku, skąd zebrani spacerkiem udadzą się słynnego Malinowego Chruśniaka i tam będą czytać, oczywiście poezje Leśmiana. Ok. godz. 16.30, po powrocie do biblioteki, ciąg dalszy przygód z twórczością poety, m.in. czytanie „Dziewczyny” w obcych językach, zwiedzanie Biblioteczki..., recital i promocja książki Piotra Łopuszańskiego „Bywalec zieleni' i rozmowa Anny Spólnej z autorem o tej publikacji.

https://www.cozadzien.pl/kultura/urodziny-biblioteczki-lesmian-w-ilzy/73506

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Niedziela, 13 czerwca

Ogólnopolskie Biennale Sztuki – 46. Salon Zimowy. MCSW Elektrownia zaprasza na pokonkursową wystawę. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 330 prac, 142 artystów. Decyzją jury, któremu przewodniczyła prof. dr hab. Katarzyna Podgórska-Glonti, Grand Prix Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymała Gabriela Cichocka. Pozostałe nagrody przyznano: Dominice Stręciwilk, Ewie Wójcickiej, Marzenie Zacharewicz, Pawłowi Delekcie, Stanisławowi Cholewie, Karolinie Zaborskiej i Magdalenie Kielak. Wyróżnieni zostali: Adam Czech, Jan Trojan, Lidia Wnuk. Do wystawy zakwalifikowano 192 prace 92 autorów. Wernisaż rozpocznie się o godz. 12.00.

Dzień dobry na kulturę! Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w godz. 15-20 na wyjątkowe wydarzenie do budynku przy ul. Daszyńskiego 5, gdzie będzie czekać na radomian – tych mniejszych i tych większych – masa atrakcji. W programie m.in. strefa warsztatowa, gra terenowa, koncert, spektakl teatralny, a może chcielibyście zobaczyć alpaki? Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Organizatorzy uzupełnili program o wątki proekologiczne. Motywem przewodnim będą wiatraki, ponieważ 15 czerwca jest obchodzony Dzień Wiatru. Ponadto Amfiteatr przygotował mnóstwo niespodzianek, a każdy, kto weźmie udział w grze terenowej, dostanie upominek! Organizatorzy zapraszają na koncert „Fionka dzieciom” i na przedstawienie „Śmieciaki ratują świat” Teatru TAK. Wstęp wolny.

Koncert The Flying Jazz Band. O godz. 19 w muszli w parku im. Tadeusza Kościuszki. Wystąpią: Magdalena Boduła – wokal, Wiktoria Guzy – wokal, Jakub Sak – piano, leader, Damian Czarnecki – trąbka, Grzegorz Olewiński – puzon, Tomasz Grabski – gitara, Wojciech Potocki – bas i Artur Pacek – perkusja. Wstęp wolny.

Zwoleń niezłomny. Uroczyście obchodzona będzie 75. rocznica bitwy pod Zwoleniem. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16 złożeniem wiązanek kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu w Zwoleniu. Potem kwiaty zostaną złożone przy Ścianie Straceń – pomniku upamiętniającym rozstrzelanych w 1944 roku żołnierzy Armii Krajowej i osób cywilnych. Na godz. 17 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego zaplanowano uroczystą mszę świętą w intencji poległych podczas bitwy i rozstrzelanych żołnierzy AK oraz osób cywilnych. Po mszy prelekcję na temat bitwy pod Zwoleniem wygłosi prof. Marek Wierzbicki z Instytutu Pamięci Narodowej. O godz. 18.15 pokaz malowania piaskiem wykona Galitsyna Art. Group, a o godz. 19 rozpocznie się koncert „W hołdzie wolności” w wykonaniu Agnieszki Wilczyńskiej, Nuli Stankiewicz, Roberta Majewskiego, Janusza Strobla, Andrzeja Jagodzińskiego i Adama Cegielskiego.
 

https://www.cozadzien.pl/region/zwolen-niezlomny/73512

"Przygoda z historią". Po raz trzeci na zamku w Iłży zagoszczą rycerze. Nie zabraknie również wrażeń kulinarnych – swoje stoisko będą miały fantastyczne kucharki z Koła Gospodyń Wiejskich z Jedlanki Starej. W godz. 14.00 -19.00 jak co tydzień na zamku pojawią się rycerze, by razem z gośćmi i turystami odkrywać tajniki życia w dawnych czasach. Będzie można przymierzyć oręże i średniowieczne stroje. Będzie też można poczuć się jak średniowieczny wojownik, poćwiczyć strzelanie z łuku czy rzut włócznią. Nie zabraknie szermierki i pokazów walk. Rycerze z LEO CORDE – Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej, przygotują dla gości Zamku w Iłży wiele atrakcji, gier i zabaw dla najmłodszych i starszych uczestników imprezy „Przygoda z historią”. Nie zabraknie stałych punktów programu, jak uwielbiane przez najmłodszych bitwy rycerze kontra dzieci. Zanim zacznie się „Przygoda z historią”, będzie można spróbować swoich sił na zajęciach szkółki rycerskiej. Od godz. 13.00 zacznie się drugi już trening.

nika,kos fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy