Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny stał się po sześcioletniej przerwie gospodarzem wyremontowanej Rogatki przy ul. Malczewskiego. W piątek, 8 października otwarta została wystawa prac plastycznych pracowników wydziału sztuki UTH, inaugurująca kolejny etap działalności. - Będziemy chcieli podtrzymać zasadę, która obowiązywała w tej galerii przez poprzednie 16 lat jej działalności i pozwalała prezentować tu prace artystów związanych ze szkolnictwem artystycznym. Dziękuję prezydentowi Radomia i rektorowi uczelni za to, że przyczynili się do powrotu akademickiej galerii do tego budynku – mówił w trakcie wernisażu prof. Andrzej Markiewicz, dziekan wydziału sztuki UTH.
Pomysłodawcą stworzenia galerii w zabytkowym budynku rogatki warszawskiej był prof. Aleksander Olszewski. W ciągu szesnastu lat jej działania, do roku 2015, zostało zrealizowanych około 160 wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów nauczycieli akademickich, artystów profesjonalnych, a także szereg wystaw dyplomowych i prezentacji prac studenckich.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/sztuka-wydzialu-sztuki-w-galerii-rogatka-zdjecia/76697
- Otwarta wystawa jest dowodem, że Galeria Rogatka powróciła do swojej tradycyjnej formuły, pozwalającej na prezentację dzieł artystów-nauczycieli akademickich. Ta galeria jest również dla was, drodzy studenci, abyście mieli wgląd w to, co robią wasi nauczyciele – mówił dziekan Wydziału Sztuki.
Przypomnijmy, że zabytkowa rogatka to budynek należący do miasta. Modernizacja zabytkowej rogatki warszawskiej zakończyła się w maju 2020 roku, a prace kosztowały ponad pół miliona złotych. Miasto przystępując do jej rewitalizacji podkreślało, że chce, aby to miejsce służyło radomskiej kulturze.
https://www.cozadzien.pl/radom/rogatka-ponownie-dla-uniwersytetu/67225
- Było kilka różnych pomysłów na wykorzystanie tego budynku. Cieszę się, że ostatecznie znów będą tu prezentowane prace artystów. Dzisiaj w Radomiu każde miejsce, w którym można prezentować sztukę, jest na wagę złota. Mam też nadzieję, że tak jak ustalaliśmy z władzami uczelni, będzie to miejsce dostępne na co dzień i będzie dobrze służyło wszystkim, którzy są zainteresowani sztuką – mówił obecny na otwarciu wystawy wiceprezydent Mateusz Tyczyński.