- Bardzo nam brakowało spotkań z publicznością i cieszymy się, że teraz możemy to nadrobić – mówi Jolanta Korłub-Ogonkowska, kierownik literacki Teatru Powszechnego. - Przygotowaliśmy bogatą ofertę repertuarową na najbliższe tygodnie, w której znajdują się zarówno nowe propozycje, jak i te już znane naszym widzom.
29 i 30 maja oraz 1 czerwca i 24 czerwca będzie można zobaczyć „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnara w reżyserii Michała Derlatki. - To opowieść o grupie przyjaciół, których łączyły wspólne wartości i ideały, takie jak przyjaźń, lojalność, patriotyzm, odwaga i bohaterstwo. To niezwykle ważna pozycja na liście lektur dla szkół podstawowych, a ze względu na swą wymowę i problematykę zyskuje wymiar ponadczasowy i uniwersalny – zachęca kierownik literacki. - Jest w niej dużo elementów humorystycznych, ale także wzruszających. Któż z nas nie pamięta bitwy chłopców o plac czy śmierci Nemeczka, który poświęcił swoje zdrowie dla kolegów?
Za dwa tygodnie - 4, 5 i 6 czerwca Powszechny pokaże „Wstyd” Marka Modzelewskiego w reżyserii aktora i reżysera Błażeja Peszka. Jedno z narzeczonych rezygnuje ze ślubu tuż przed nim…. A tu goście zaproszeni, wesele i orkiestra zapłacone. Jednym słowem – wstyd! A w restauracyjnej kuchni, na zapleczu sali weselnej, gdzie miało się odbyć przyjęcie, spotykają się rodzice niedoszłych małżonków… Można się domyślić, do czego doprowadzą ich rozmowy i rozważania. Emocji nie zabraknie!
Oczywiście, w czerwcu będzie też można zobaczyć sztuki, które są w repertuarze Powszechnego od jakiegoś już czasu. Przede wszystkim wraca „Daszeńka” w reżyserii Marka Zakostelecky'ego, ale także „Seks dla opornych” - sztuka, w której na początku mężczyźni śmieją się z kobiet, potem kobiety śmieją się z mężczyzn, a na końcu mężczyźni wychodzą z teatru wpatrzeni w swoje kobiety. 11, 12 i 13 czerwca warto się wybrać na „Shirley Valentine” w reżyserii Zbigniewa Rybki albo na „Pomoc domowa” w reżyserii Krzysztofa Dracza. W drugiej połowie czerwca teatr przypomni „Ryzykowną forsę” w reżyserii Pawła Pitery.
Oprócz przedstawień mamy dla naszych widzów dwie niespodzianki! Na początku czerwca wracamy z cyklem „Czytamy Gombrowicza”; aktorzy teatru zmierzą się z mniej znanym dziełem pisarza – mówi Jolanta Korług-Ogonkowska. - A 17 czerwca zapraszamy na spotkanie literackie o bardzo aktualnym temacie „Po co sztuka?”. Główną postacią będzie francuski pisarz Geoffroy de Lagasnerie, który niedawno wydał książkę „L’art Impossible”.
W trosce o bezpieczeństwo widzów teatr zachowuje pełen reżim sanitarny. Regulamin szczególnych warunków uczestnictwa widzów w wydarzeniach artystycznych znajduje się na stronie teatru.
nika fot. archiwum cozadzien.pl