- Pragniemy zbudować jak najwierniejszy obraz tego muzeum. I chcemy, żeby to stulecie było wielkim świętem dla radomian – zapewnia Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Dlatego zwracamy się z prośbą o pomoc w zgromadzeniu artefaktów związanych z placówką. Może ktoś ma stare bilety wstępu, jakieś ulotki, foldery, pocztówki czy fotografie i chciałby się z nami nimi podzielić? Oczywiście doceniamy wartość pamiątek i nie będziemy nalegać na przekazanie nam czegokolwiek. Wystarczy, jeśli zgodzicie się państwo na zeskanowanie swoich skarbów.
Muzeum poszukuje nie tylko materialnych śladów swojej stuletniej historii. Jak zapewnia Leszek Ruszczyk, równie cenne dla placówki są ciekawe opowieści radomian czy mieszkańców regionu związane z placówką. - Niebawem uruchomimy stronę internetową i poprzez nią będzie można zgłaszać gotowość podzielenia się swoimi pamiątkami – mówi dyrektor MJM.
https://www.cozadzien.pl/radom/medal-dla-darczyncow-muzeum/70502
Rozwijający się w XIX wieku ruch kolekcjonerski, a także zakładanie oddziałów Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego na terenach polskich będących pod zaborami sprzyjało powstawaniu muzeów o charakterze regionalnym. W grudniu 1913 roku znany radomski kolekcjoner - ks. Jan Wiśniewski część swoich zbiorów przekazał radomskiemu oddziałowi PTK, pod warunkiem, że PTK utworzy z nich muzeum. Gdyby taka placówka nie powstała w ciągu roku, ks. Wiśniewski zagroził wycofaniem darowizny. Nikt nie przewidział, że za niespełna rok wybuchnie I wojna światowa, co wstrzyma prace nad organizacją muzeum. Opiekę nad zbiorami przekazano osobom prywatnym - część przechowywana była w domu Macieja Glogiera przy obecnej ul. Sienkiewicza 12, część w domu inż. Stanisława Magnusa (ówczesnego prezesa PTK) przy obecnej ul. Curie-Skłodowskiej 6. Mimo że zbiory zostały rozproszone i częściowo niszczały, ksiądz nie wycofał darowizny.
Dopiero w 1921 roku, już w niepodległej Polsce, PTK wznowiło działalność i zaczęło rewindykować zbiory oddane na przechowanie. Dzięki staraniom działaczy towarzystwa 18 marca 1923 roku w jednej z sal ówczesnego gmachu starostwa przy obecnej ul. Żeromskiego 53 otwarto regionalną placówkę muzealną. I tę datę MJM przyjmuje jako początek muzealnictwa radomskiego.
https://www.cozadzien.pl/kultura/otwarte-muzea-i-galerie-sztuki/70478
nika fot. archiwum cozadzien.pl
Ostatnio komentowane
WIDEO: Nagi mężczyzna przy ul. Struga/Miłej
~ my pisowcy właśnie robimy co chcemy, dopóki przy korycie jesteśmy.
Jest wyrok w sprawie Marka Suskiego
~ Szanowny wyborco PO! Zawsze rano podczas makijażu czy też golenia spójrz śmiało w lustro i odpowiedz sobie: Czy ja dobrze zrobiłam,zrobiłem popierając totalnych? Czy to co powiedziała pewna pani komisarz w Brukseli o Polakach dotyczyło też mnie? Czy ciągłe donoszenia na Polskę i Polaków do Brukseli lub za Odrę służy mnie i Polsce? Czy w Polsce było mniej korupcji przy tym wyborze? Czy zapadały sprawiedliwe wyroki sądowe? Czy powodziło mi się lepiej i więcej zarabiałem? Czy wtedy odychałem całymi płucami i nie było mi duszno? Czy wtedy emigranci wracajli i podejmowali pracę w Polsce? Czy w tym czasie dzieci dostawały 500+? Czy w tym czasie emeryci dostawali 13 i 14 emeryturę? Czy partia,którą popieram rozliczyła się z afer czy zamiotła je pod dywan? Czy partia którą popieram spełniła obietnice wyborcze? Czy aborcja nienarodzonych dzieci główny punkt programowy tej partii jest moim wyborem? Pamiętaj odpowiadasz przed samym sobą a więc bądź szczery! Jak zobaczysz roześmiane oblicze to zrobiłeś dobrze! Jak zobaczysz ponurą, posępną twarz zastanów się dlaczego?
Kwiecień: Podatek od reklam nie dotknie mediów lokalnych
~ KO to wyprzedaż garażowa, a później skok na emeryturki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
~ Nie mieszaj obecnych rządów z wyklętymi. To inne czasy. Negując bohaterstwo żołnierzy wyklętych, stajesz się poplecznikiem stalinizmu i rodzimych pachołków komunizmu.
Skaryszew pamiętał o Żołnierzach Wyklętych
~ Gwałcił i kradł po kwaterach. Cały czas jak pis