- Warto powracać do dziedzictwa artystycznego Jacka Malczewskiego, przypominając o radomskich korzeniach tego wybitnego twórcy. Jacek Malczewski, obok Jana Kochanowskiego i Witolda Gombrowicza, winien stać się - symbolicznym promotorem potencjału nie tylko kulturowego miasta i regionu – przyznaje prof. dr hab. Sławomir Bukowski, rektor UTH
Celem umowy jest rozpoczęcie współpracy i zacieśnienie więzi między muzeum a środowiskiem akademickim. Ma ona służyć m.in. podnoszeniu jakości kształcenia.
https://www.cozadzien.pl/kultura/powstanie-monografia-radomia/71468
– Muzeum, w miarę swoich możliwości, zobowiązało się do wspierania i pomocy organizacyjnej przy podejmowanych wspólnych inicjatywach kulturalnych i naukowych. Chcemy także stworzyć warunki do realizacji praktyk zawodowych dla wybranych studentów Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego UTH – wyjaśniał Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. – Zależy nam na pozyskiwaniu nowych, młodych i otwartych osób, które mogą wnieść nową energię i pomysły do naszej instytucji. Współpraca z uniwersytetem sprzyja temu działaniu.
Dzięki podpisanej umowie studenci Wydziału Filologiczno-Pedagogiczny UTH mogą, za zgodą muzeum, w ramach praktyk zawodowych lub wolontariatu, m.in. wspomagać muzeum organizacyjnie, uczestniczyć w redagowaniu nowego muzealnego rocznika „ArteFakty” i publikować w nim własne artykuły naukowe, felietony, eseje, reportaże i wywiady. - Uczelnia w ramach działalności wydziału pedagogiczno-filologicznego zobowiązała się również do kształcenia studentów na specjalistów w dziedzinie komunikacji społecznej według zapotrzebowania zgłaszanego przez rynek kultury, w tym muzeum – dodał dr hab. Dariusz Trześniowski prof. nadzw. UTH oraz koordynator współpracy ze strony uniwersytetu.
kos,czd fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego