Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

60-lecie fotografików

60-lecie fotografików

 W piątkowe popołudnie dziedziniec Resursy Obywatelskiej wypełnili członkowie Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, ich przyjaciele i zaproszeni goście. RTF swój zacny jubileusz postanowił bowiem rozpocząć wystawą „60 fotografii na 60-lecie RTF”.

- Radomskie Towarzystwo Fotograficzne lubi się tak szeroko od czasu do czasu pokazać, tak raz na 10 lat – żartował prezes Jastrzębiowski. I przypomniał: - W 1961 roku, z inicjatywy grupy radomskich fotografików z panem Wojciechem Stanem na czele, powstała nowa organizacja. W statucie zapisano następujące cele: działalność edukacyjna poprzez rozwijanie wiedzy i umiejętności fotograficznych wśród wszystkich zainteresowanych oraz upowszechnianie twórczości fotograficznej, wszechstronny rozwój artystyczny członków stowarzyszenia, działalność kulturalna, propagowanie i współuczestniczenie w rozwoju kultury ze szczególnym uwzględnieniem fotografii we wszystkich jej formach, reprezentowanie interesów twórczych członków RTF oraz ochrona ich praw autorskich w kraju. I to wszystko staramy się od 60 lat realizować.

Prezes RTF zastanawiał się, czy 60 lat w życiu jakiejś organizacji to dużo czy mało. - Mnie się wydaje, że dużo. Bo niewiele jest organizacji, które przetrwały aż tyle lat. I nawet statut przez te wszystkie lata był zmieniany w niewielkim stopniu – stwierdził.
Leszek Jastrzębiowski wspominał niegdysiejszą siedzibę RTF-u w Amfiteatrze – maleńki, ale klimatyczny pokoik w piwnicy. Obecnie siedzibą Towarzystwa jest Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia”. Dyrektor placówki, Beata Drozdowska podarowała dostojnym jubilatom dyplom przygotowany przez Michała Budzisza – plastyka i pracownika Łaźni. - Gratuluję wam siebie nawzajem, bo tworzycie fantastyczne środowisko. Jesteście aktywni i ekspansywni – zauważyła. - Przez 10 ostatnich lat miałam przyjemność przygotowywać wystawy RTF-u i widzę z roku na rok, jak jego członkowie się rozwijają.

https://www.cozadzien.pl/zdjecia/jubileusz-60-lecia-radomskiego-towarzystwa-fotograficznego-zdjecia/73044

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Grawer i kwiaty dla Towarzystwa w imieniu prezydenta wręczali Leszkowi Jastrzębiowskiemu wiceprezydent Mateusz Tyczyński i dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, Sebastian Równy. - Bardzo dziękuję za państwa wkład w rozwój fotografii, bo dzięki temu możemy to miasto pięknie pokazywać. Bo Radom jest pięknym miastem. Szczególnie piękny jest na zdjęciach – przyznał wiceprezydent.

Radomskie Towarzystwo Fotograficzne uhonorował też marszałek Mazowsza. Pamiątkowe medale Pro Masovia otrzymało całe Towarzystwo i prezes, a także dwójka członków RTF - Barbara Polakowska i Stanisław Gąsior. Były też życzenia, dyplomy, upominki i kwiaty od Justyny Górskiej- Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej, Włodzimierza Pujanka, dyrektora Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Janusza Popławskiego, prezesa Zarządu Radomskiego Okręgu ZPAP czy Dariusza Wróbla z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Po gali zgromadzeni przeszli do budynku Resursy. Tam, w trzech salach można było podziwiać 60 fotografii członków Towarzystwa, także tych już nieżyjących. Oprowadzali: Wojciech Stan, Barbara Polakowska i Dorota Wólczyńska. Dostępna była też publikacja – katalog ekspozycji „60 fotografii na 60-lecie RTF”.

Kolejną okazją do jubileuszowego spotkania z twórczością członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego była sobota. Wtedy to w Łaźni otwarta została druga zbiorowa wystawa - „RTF o swoim mieście”. Także tej ekspozycji towarzyszyła promocja, zatytułowanego tak samo, albumu.

To nie koniec jubileuszowych wydarzeń. Od poniedziałku w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej można oglądać wystawę Iwony Nabzdyk i Iwony Czubek „W duecie, ale osobno”. We wtorek, 25 maja  w Małej Galerii Fotografii RTF w MBP przy ul. Piłsudskiego12 odbędzie się wernisaż  zbiorowej wystawy członków RTF „Pokolenie”. Z kolei w środę w Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej przy ul. Wodnej 13/21 otwarta zostanie wystawa Casimira Pudzianowskiego „Krajobrazy świata”.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Natomiast w piątek, 28 maja na godz. 18 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaplanowano wernisaż ekspozycji „Ptasie nasTroje” Doroty Wólczyńskiej, Tomasza Kuny i Marka Zawadzaka. Kolejne wydarzenia w niedzielę w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. O godz. 11 zaplanowano prezentację sprzętu fotograficznego firmy Ricoh, o godz. 12 - otwarcie wystawy Andrzeja Krynickiego, a o godz. 13 - otwarcie wystawy „Strefa wyobraźni” Cezarego Dubiela. Jubileusz 60-lecia zakończy 16 lipca w Domu Kultury „Idalin” wernisaż ekspozycji „Autozmory” Roberta Sumińskiego.

„Członkowie Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego to pasjonaci fotografii w genach mający specyficzne patrzenie na przedmioty, ludzi i pejzaże wokół, gromadzący w nadmiarze sprzęt i optykę fotograficzną, korzystający z tajemnej wiedzy postprodukcji analogowej i komputerowej” - czytamy na stronie RTF. - „Zafascynowani światłem, układem planów i kompozycją obrazu, realizujemy swoje potrzeby kontaktu ze sztukami plastycznymi poprzez fotografię. Fotografowanie przynosi nam radość i czujemy się dzięki niemu spełnieni twórczo. Mamy oczy szeroko otwarte na wszelkie nowości, ale również kultywujemy historię i tradycję fotografowania w środowisku radomskim. Uczestniczymy od 60-ciu lat w życiu społeczeństwa, miasta, kultury, zapamiętując kadry w estetyce wyobraźni swoich członków”.

 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy