Resort nauki podsumował tegoroczną rekrutację na studia. Największy skok popularności w porównaniu z rokiem ubiegłym zanotował kierunek informatyka.
Przyczynił się do tego fakt, że informatyka dominowała w tegorocznym konkursie na tzw. „kierunki zamawiane” oraz sukcesy studentów informatyki w międzynarodowych konkursach.
W roku 2011 studia informatyczne wybrało w Polsce 27 tys. 625 osób, a w tym roku, mimo widocznego niżu demograficznego, było to już 30 tys . 639 osób.
Bardzo popularne były w tym roku również automatyka i robotyka, energetyka, biotechnologia oraz zarządzania i inżynieria produkcji. Świadczy to o popularności i coraz większym umacnianiu się kierunków ścisłych i technicznych.
- W naszej uczelni na kierunek informatyka na rok akademicki 2012/2013 zostało przyjętych 165 osób, w tym 123 osoby na I stopień, a 42 na II stopień. Jest to wynik bardzo dobry. Czynnikiem zwiększającym zainteresowanie I stopniem tych studiów był z pewnością fakt, że jest to kierunek zamawiany – informuje Aneta Mirosz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Z informacji przekazanych przez MNiSW wynika, że kandydaci na studia wybierali również kierunki humanistyczne, jednak przede wszystkim te, które wyposażą ich w duży zakres umiejętności praktycznych. W czołówce trzyma się zarządzanie oraz prawo. Budownictwo z pierwszego miejsca rankingu spadło na czwarte. Co ciekawe, na radomskim uniwersytecie - który przecież jeszcze do niedawna był politechniką - dominowały w tym roku kierunki nietechniczne.
- Biorąc pod uwagę studia I stopnia i zainteresowanie wydziałami technicznymi i nietechnicznym, to w przypadku naszej uczelni nieco więcej osób zostało przyjętych jednak na wydziały nietechniczne – 966 osób, na techniczne zaś 713. Nie zmienia to faktu, że zainteresowanie w tym roku studiami technicznymi takimi jak informatyka, mechanika i budowa maszyn czy technologia chemiczna w tym roku było zdecydowanie większe, niż w latach ubiegłych - podaje Mirosz. - W przeciągu kilku ostatnich lat coraz więcej młodych ludzi decyduje się na kierunki techniczne. Jest to po pierwsze spowodowane chęciami posiadania dobrego zawodu i większych szans na dobrą, rozwojową pracę, ale także kampaniami organizowanymi przez MNISW, pokazującymi korzyści jakie płyną ze studiowania na kierunkach technicznych - dodaje.
W czołówce najpopularniejszych uczelni w Polsce trzymają się cztery politechniki – Warszawska, Gdańska, Poznańska, Łódzka. Jak możemy przeczytać na stronie MNiSW „Uczelnie techniczne okazały się też najchętniej wybieranym przez kandydatów typem uczelni, tuż za nimi znalazły się uczelnie rolnicze, które wyprzedziły w rankingu popularności uniwersytety i uczelnie wychowania fizycznego. Politechnika Warszawska piąty rok z rzędu obroniła miano najbardziej obleganej uczelni w kraju – na każde wolne miejsce na studiach przypadało tam 8,9 kandydata (w roku 2009 – 8, w 2010 – 8,6, a w 2011 - 8,7). Łącznie o przyjęcie na studia na Politechnice Warszawskiej starało się ponad 57 tys. kandydatów z całej Polski.
Na rok akademicki 2012/2013 w Polsce przyjęto na studia 549 tys. 443 osoby, z czego 416 tys. 333 na uczelnie publiczne i 133 tys. 110 na uczelnie niepubliczne.