Projekt Rosja, którego inauguracja odbyła się 26 stycznia, to nie tylko koncerty, projekcje wybitnych filmów z rosyjskiej kinematografii, ale ptakże - porzez pokazy i wykłady - pokazanie bogatej wschodniej kultury. W ramach inicjatywy zobaczyliśmy już głośne filmy "Annę Kareninę" czy "Dziecko wojny" Andrieja Tarkowskiego. Innym razem Numizmatyk Bogdan Jachimczyk opowiedział o zbiorach monet rosyjskich i zaprezentował wybrane eksponaty.
Przypomnijmy, że w grudniu 2011 roku dyrektor Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia" - Beata Drozdowska oraz dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury W Warszawie - Andriej Potiomkin podpisali porozumienie o współpracy. Dzięki zawartej współpracy mieszkańcy naszego miasta będą mieli okazję do poznania bogatej, choć nie do końca jeszcze znanej kultury i sztuki naszych sąsiadów.
Małgorzat Pańko
Została dwukrotną laureatką Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, otrzymała I nagrodę na Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie oraz I nagrodę i Grand Prix na Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju.
Pańko zadebiutowała w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie w 2004 w roli Poliny w Damie Pikowej Czajkowskiego pod dyrekcją Kazimierza Korda. Na scenie warszawskiej Opery występuje również jako Madelon i Bersi w Andrea Chénier Giordana, Margret w operze Wozzeck Berga i Trzecia Dama w Czarodziejskim flecie Mozarta. W 2006 śpiewała partię Old Lady w koncertowym wykonaniu Kandyda Bernsteina. Artystka często wykonuje także dzieła oratoryjno-kantatowe, utwory kameralne oraz pieśni, m.in. Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Tadeusza Bairda, Ferenca Liszta.
Występowała z orkiestrami - Filharmonii Narodowej, Białostockiej, Pomorskiej w Bydgoszczy, Kaliskiej, Krakowskiej, Zabrzańskiej, Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Viva i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Współpracuje też z warszawską Filharmonią im. Romualda Traugutta. Brała udział w festiwalach w kraju, m.in. w Dusznikach Zdroju, Warszawie (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"), Świnoujściu, jak również za granicą - w Austrii, Czechach, Niemczech, we Francji, Włoszech i w Korei.
Źródło: Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich