Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Jubileusz 35-lecia Amfiteatru

Jubileusz 35-lecia Amfiteatru
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Radomski Amfiteatr ma już 35 lat. Z tej okazji w piątek, 2 października odbędzie się uroczysty jubileusz, który będzie okazją do przypomnienia bogatej historii instytucji oraz pokazania jej obecnego dorobku. Podczas gali wystąpi big band "Mundana".

RYS HISTORYCZNY

Początki Amfiteatru sięgają 1978 roku, w którym rozpoczęto prace budowlane. Autorami projektu byli mgr inż. Śliża i mgr inż. Stępień. Obiekt budowano siłami mieszkańców Radomia i załóg radomskich zakładów pracy. Amfiteatr oddano do użytku na początku 1980 roku. Instytucja nosiła wtedy nazwę Radomski Ośrodek Kultury i pełniła nadrzędną rolę nad Domem Kultury „Idalin”, Domem Kultury „Obozisko” oraz Klubem Środowisk Twórczych „Łaźnia”.

Pierwszym dyrektorem Amfiteatru do 1991 roku była Maria Molga. Pod koniec lat 80-tych instytucję zreorganizowano. Radomski Ośrodek Kultury został przekształcony i wyodrębniono z niego przyłączone wcześniej placówki. Amfiteatr, przemianowany na Dom Kultury „Amfiteatr”, został samodzielną placówką, a jego dyrektorem, do 1994 roku, był Krzysztof Głogowski. Ten stan nie trwał długo. Wkrótce, bo w 1995 roku, połączono instytucje: Dom Kultury „Obozisko” i Dom Kultury „Amfiteatr”, tworząc Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr”. Nowa instytucja zaczęła działać od 1 października 1995 roku.

Dyrektorem Amfiteatru została Donata Trojanowska, która pełniła tę funkcję przez 11 lat. Od 2006 roku do chwili obecnej dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr” jest Grażyna Schabowska. W 2012 roku pod zarząd Amfiteatru włączono budynek mieszczący się przy ul. Daszyńskiego 5, który działa pod nazwą „Kuźnia Artystyczna”. Odbywają się w nim liczne zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

HISTORIA KONCERTÓW

Historia koncertów w Amfiteatrze rozpoczyna się w 1980 roku, kiedy obiekt został oddany do użytku. Od tego czasu przez scenę Amfiteatru przewinęła się plejada dawnych i obecnych gwiazd polskiej sceny muzycznej, dziennikarskiej i aktorskiej, wśród których można m.in. wymienić: Romana Wilhelmiego, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Rosiewicza, Irenę Jarocką, Marylę Rodowicz, Magdę Umer, Wojciecha Manna, Halinę Frąckowiak, Janusza Gajosa, Ryszarda Rynkowskiego, Andrzeja Zauchę, Violettę Villas, zespół Lombard, Bohdana Smolenia, Kazimierza Kaczora, Edytę Geppert, Michała Bajora, Hannę Banaszak, zespół Papa Dance i Krzysztofa Jaroszyńskiego.

 

Lata 90-te to wizyty m.in. tak uznanych artystów jak: Marian Opania, Marcin Daniec, kabaret OTTO, Czerwone Gitary, Halina Frąckowiak, Zbigniew Wodecki, Alicja Majewska, IRA, Edyta Bartosiewicz, Ryszard Rynkowski Czesław Niemen, Marek Grechuta, Emilian Kamiński i Seweryn Krajewski.

 

Początek XXI wieku również obfitował w wiele znakomitych koncertów. Na scenie Amfiteatru wystąpili m.in. Robert Gawliński, Brathanki, IRA, Myslowitz, Ich troje, Łzy, Blue Cafe oraz dwukrotnie Piotr Rubik. W kolejnych latach nie brakowało gwiazd polskiej sceny muzycznej. W Amfiteatrze wystąpili m.in. zespół Feel, Kayah, Agnieszka Chylińska, Bajm, IRA, Wilki, Proletaryat oraz Maciej Maleńczuk.

 

AMFITEATR I IRA

„Dla nas Amfiteatr to było magiczne i wyjątkowe miejsce. Wyjątkowe bo zawsze próby mieliśmy w Amfiteatrze. Zaczynaliśmy tu dając początkowo małe koncerty w kawiarni Amfiteatru, a później już na dużej scenie. Tutaj powstawały nasze najważniejsze i najpopularniejsze piosenki” – mówi Wojtek Owczarek, znakomity perkusista IRY.

 

IRA właśnie z Amfiteatrem była związana na początku swojej działalności. Od 1987 aż do 1994 roku zespół odbywał tu próby w sali nr 23. Również w radomskim Amfiteatrze IRA obchodziła 15-lecie działalności dając pamiętny koncert. Jak twierdzą członkowie zespołu, koncerty w Amfiteatrze są dla nich zawsze wyjątkowym przeżyciem.

 

W 2015 roku MOK „Amfiteatr” otrzymał od IRY niezwykły prezent - Złotą Płytę. Cieszymy się z tego, że mogliśmy i nadal możemy współpracować z jednym z najlepszych zespołów rockowych w Polsce. Dziękujemy i zapraszamy do nas częściej.

 

AMFITEATR OBECNIE

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Największa scena i liczne koncerty

Amfiteatr to instytucja posiadająca największą w Radomiu scenę oraz widownię mieszczącą ponad 6000 osób. W głównym obiekcie Amfiteatru odbywają się duże imprezy masowe, w tym m.in. Dni Radomia, Dni Godności Osób Niepełnosprawnych, kabaretony, gale operetkowe oraz pikniki dla dzieci i festyny rodzinne.

W „Kuźni Artystycznej” przy ul. Daszyńskiego 5 organizowane są liczne zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zaś w kawiarni muzycznej przy ul. Parkowej 1 oraz na „Scenie Obozisko” przy ul. Śniadeckich 2 odbywają się kameralne koncerty jazzowe, rockowe, bluesowe, reggae i poezji śpiewanej. Amfiteatr organizuje cykl koncertów „Muzyczne fontanny” oraz „Spotkajmy się na Żeromskiego”. Ten ostatni w każdy niedzielny wieczór wakacji gromadzi przed Urzędem Miejskim w Radomiu po kilka tysięcy osób.

 

Ponad 50 tysięcy osób

Każdego roku MOK „Amfiteatr” jest organizatorem bądź współorganizatorem licznych wydarzeń, w których bierze udział ponad 50 tysięcy osób.

 

Spotkajmy się na Żeromskiego

„Spotkajmy się na Żeromskiego” to cykl koncertów, które odbywają się w każdą niedzielę lata na scenie przed Urzędem Miejskim w Radomiu. Od 2009 roku gospodarzem nowej sceny plenerowej i organizatorem koncertów został MOK „Amfiteatr”. Wraz z Gminą Miasta Radomia Amfiteatr każdorazowo zaprasza na deptak gwiazdy polskiej estrady, które reprezentują różnorodne gatunki muzyczne. Przez siedem sezonów koncertów na Żeromskiego wystąpiły m.ni. takie gwiazdy jak Brathanki, Andrzej Piaseczny, Bracia, Krzysztof „Kasa” Kasowski, Carpe Diem, Alosza Awdiejew, Mieczysław Szcześniak, Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, TSA, Zbigniew Wodecki, Łukasz Zagrobelny oraz gwiazdy scen operowych i operetkowych.

 

Muzyczne fontanny

Muzyczne fontanny to cyklu koncertów organizowanych przez Amfiteatr od 2014 roku. Występy radomskich i polskich artystów odbywają się każdego piątku podczas wakacji przy fontannach w centrum miasta.

 

Koncerty jazzowe

MOK „Amfiteatr” od wielu lat organizuje koncerty jazzowe z jednymi z najlepszych muzyków jazzowych w Polsce. Do tej pory kameralne koncerty dali u nas m.in. Kuba Badach, Andrzej Jagodziński Trio, Jazz Band Ball Orchestra, KonKubiNap w składzie Cezary Konrad, Robert Kubiszyn i Marek Napiórkowski, Maciej Fortuna Trio, Piotr Baron Jazz Kwartet, Krzysztof Herdzin Trio, Full Drive Trio w składzie Henryki Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Robert Kubiszyn i Michał Miśkiewicz, Artur Dutkiewicz Trio oraz Groove Machine w składzie Anna Serafińska, Cezary Konrad, Michał Barański, Rafał Stępień i Andrzej Gondek.

 

TRZY BUDYNKI W JEDNEJ INSTYTUCJI

W skład Miejskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr” wchodzą trzy budynki: główny przy ul. Parkowej 1, „Kuźnia Artystyczna” przy ul. Daszyńskiego 5 oraz „Scena Obozisko” przy ul. Śniadeckich 2.

 

Kuźnia Artystyczna

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

W Kuźni odbywają się liczne zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Każdy kto chce w miłej atmosferze pod okiem wykwalifikowanej kadry rozwijać się artystycznie, jest mile widziany w budynku przy ul. Daszyńskiego 5.

 

Scena Obozisko

Scena Obozisko, budynek stojący przy ul. Śniadeckich 2, to najstarsza część Amfiteatru. Obecnie odbywają się tam koncerty kameralne, konkursy recytatorskie oraz prężnie funkcjonuje Klub Osób Niepełnosprawnych.

Klub istnienie od 2012 roku.  Jego celem jest m.in. zachęcenie osób niepełnosprawnych do rozwijania swoich zainteresowań i pasji oraz aktywne spędzanie wolnego czasu poprzez m.in. uczestnictwo w życiu kulturalnym Radomia. Pomysł powołania Klubu pojawił się dzięki współpracy MOK „Amfiteatr” oraz MOPS.

 

GRAJĄ U NAS

Big band „Mundana”

Zespół powstał w 1995 roku z inicjatywy Zbigniewa Bidzińskiego. Od tego czasu dał mnóstwo koncertów i wziął udział w licznych festiwalach, m.in. Old Jazz Meeting – Złota Tarka w Iławie i Międzynarodowym Festiwalu dixilendowym w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.

Mundana to uznana marka na muzycznej scenie Radomia i regionu. Zespół niejednokrotnie uświetniał miejskie imprezy grając m.in. na „Uliczce Tradycji”, na święcie patrona Radomia – „Kazikach”, podczas uroczystości wręczenia Radomskiej Nagrody Kulturalnej, czy na otwarciu strefy kibica w Radomiu podczas Euro 2012.

Big band ma bardzo wszechstronny repertuar. Gra jazz, muzykę latynoamerykańską oraz popularne utwory rozrywkowe. Od 2010 roku big band działa pod skrzydłami MOK „Amfiteatr”. Na początku 2015 roku big band obchodził uroczysty jubileusz XX-lecia istnienia, podczas którego dał znakomity koncert w Sali koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Mundana organizuje cyklu koncertów pt. Radomscy muzycy z big bandem „Mundana”. Cykl jest okazją do zaprezentowania publiczności wybitnych muzyków związanych z Radomiem. Do tej pory z big bandem wystąpili: Iwona Skwarek, PatiCze, czyli Patrycja Kawęcka-Czerska, Michał Kraska, Artur Miedziński, Grzegorz Murdza i Michał Trzpioła.

Radomska Kapela Podwórkowa „Halniacy”

Zespół istnieje od września 1972 roku. Od ponad 40 lat gra i śpiewa własny oryginalny repertuar poruszający problemy dawnego i współczesnego Radomia, a także treści bliskie sercu każdego słuchacza.

Od momentu powstania zespół prezentuje profesjonalny poziom, czego dowodem jest bardzo przychylny odbiór oraz liczne nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach i przeglądach.

Renesans

Radomski zespół, który istnieje od 2000 roku. Gra muzykę rockową inspirowaną rockiem lat 80-tych i początkiem lat 90-tych. Zespół wielokrotnie był główną atrakcją na finałach WOŚP, dniach miast i juwenaliach. Koncertował z takimi gwiazdami jak: Natalia Kukulska, Szymon Wydra & Carpe Diem, Paweł Kukiz i Piersi, IRA, Blenders, Ich Troje, De Press, Lipali, K.A.S.A, HEY, Akurat, Kazik Na Żywo, VOX, BIG CYC, Róże Europy.

 

Miejsce:

Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” w Radomiuul. Parkowa 1

.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy