Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

W Radomiu nowe autobusy i biletomaty!

W Radomiu nowe autobusy i biletomaty!
[gallery id=1247]

Przetarg na dostawę ośmiu autobusów, ogłoszony przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu, wygrała firma Solaris Bus&Coach, która złożyła ofertę opiewającą na 12 mln 782 tys. 160 zł. Nowe samochody już trafiły do Radomia i zostały przemalowane zgodnie z obowiązującą strategią marki miasta.

NAJWIĘKSZE, JAKIE MOŻNA BYŁO KUPIĆ

- To największe autobusy, jakie mogliśmy kupić. Ostatni raz tego typu pojazdy nabyliśmy w 1992 roku. Do tej pory trafiały do nas samochody używane, jednak teraz mieszkańcy będą mogli korzystać z komfortowych, fabrycznie nowych autobusów. To naprawdę duży sukces. Oczywiście wiązał się on z gigantycznym wydatkiem, ale w 85 procentach koszty pokryła Unia Europejska - powiedział wiceprezydent Igor Marszałkiewicz.

- Te 18 - metrowe autobusy będą napędzane sprężonym gazem ziemnym. Jest to jedno z najbardziej ekologicznych paliw. Nasze grupy serwisowe zostały już odpowiednio przeszkolone tak, aby dokonywać ewentualnych napraw tych pojazdów. Samochody zostały wyposażone w nowoczesny monitoring, klimatyzację, a także wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz kasowniki wymagane przy karcie miejskiej. Łącznie te przegubowe pojazdy mogą zabrać 120 osób. Nowe autobusy zaczną regularnie kursować od początku przyszłego tygodnia - dodał Kamil Tkaczyk, dyrektor MZDiK w Radomiu.

RÓWNIEŻ PĘTLE I ZATOKI

Nowością, która do tej pory w Radomiu nie była stosowana, są podłużne wyświetlacze zewnętrzne z tyłu autobusów. Będą one pokazywać zarówno numer linii, jak i nazwę pętli docelowej.

Zakupione przez MZDiK przegubowce będą kursowały przede wszystkim na najbardziej obciążonych liniach 4, 7 i 9, ale mogą pojawiać się również na liniach 12, 17, 18, 23 i 24, na których część kursów jest obsługiwana przez autobusy wielkopojemne. Będą one również wykorzystywane na liniach specjalnych, uruchamianych z okazji różnych imprez.

Projekt, w ramach którego do Radomia trafiły nowe autobusy, jest warty łącznie 14 mln 670 tys. zł. Dwie trzecie tej kwoty, czyli ponad 10 mln 112 tys. zł, stanowi dofinansowanie unijne. Oprócz zakupu ośmiu przegubowców, w jego skład wchodzą też remonty pętli i zatoczek autobusowych, montaż kamer monitoringu na wybranych przystankach oraz wymiana kilkunastu wiat.

GDZIE BILETOMATY?

18-metrowe autobusy to nie jedyna nowość, która pojawi się na radomskich ulicach. Ruszył bowiem montaż biletomatów, które są elementem wprowadzenia karty miejskiej. Pierwsze takie urządzenie stanęło już obok przystanku Chrobrego / Rapackiego (na osiedlu Akademickim, w kierunku centrum miasta). Kolejne biletomaty zostaną zamontowane na przystankach Struga / Szklana (w kierunku centrum), Limanowskiego / Maratońska (w stronę Potkanowa), Struga / pl. Jagielloński (w kierunku Gołębiowa), Dworzec PKP (na placu Dworcowym), Jana Pawła II / Sandomierska (w stronę centrum), Czarnoleska / Urszuli (w stronę Wierzbickiej), Okulickiego / Polna (w kierunku ronda) oraz 25 Czerwca / Skłodowskiej-Curie (w stronę dworca PKP). Łącznie zakupiono dziewięć takich urządzeń.

- W tych automatach pasażerowie będą mogli kupić bilety jednorazowe - papierowe, bilety okresowe, a także doładować kartę miejską. Za konkretną usługę będzie można płacić bilonem, banknotami, a także kartami kredytowymi lub zbliżeniowymi. Biletomat będzie również pełnił funkcję infokiosku. Zostaną tam zamieszczone wiadomości na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz wykaz opłat i ulg dla pasażerów. Koszt jednego urządzenia to ponad 100 tys. zł. Biletomaty zostały ubezpieczone na wypadek zniszczenia. Wszystkie urządzenia zostaną zamontowane do 25 września - poinformował dyrektor Kamil Tkaczyk.

Za dostarczenie biletomatów odpowiada firma R&G Plus z Mielca, która wygrała przetarg na wdrażanie w Radomiu karty miejskiej oraz Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Przedsiębiorstwo to ma na koncie podobne realizacje w wielu innych miastach, między innymi w Olsztynie i Kielcach. Wartość radomskiego projektu to 8 mln 839 tys. zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 wynosi 85 procent kosztów kwalifikowanych, czyli ponad 6 mln zł.


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy