
Jeszcze kilka lat temu na działce u zbiegu ulic Struga i Chrobrego rosły dorodne drzewa oraz krzewy. Dziś na tym terenie znajduje się Galeria Słoneczna, której otwarcie przyciągnęło tłumy radomian. Budowa tak dużego kompleksu handlowo-usługowego wymusiła stworzenie nowego układu komunikacyjnego.

Nad ul. Struga wybudowano kładkę dla pieszych, która łączy nowy obiekt z placem Jagiellońskim. U zbiegu ulic Struga i Chrobrego ruchem steruje sygnalizacja świetlna.

W takim opłakanym stanie znajdował się budynek po dawnym szpitalu na działce położonej między ulicami Malczewskiego, Struga i Kelles-Krauza. Nieruchomość została kupiona przez prywatne osoby i zaadaptowana na potrzeby restauracji i ekskluzywnego hotelu.

Pawilony u zbiegu ulic Witolda i Stańczyka (wówczas przedłużenia Kilińskiego) nie były najlepszą wizytówką Radomia. Wyburzono je, a w ich miejscu stoi już nowy, dwukondygnacyjny budynek.

Nowy obiekt wyróżnia się swoją bryłą architektoniczną spośród innych, nowych budowli w Radomiu.

Tak wyglądał jeszcze niedawno dolny fragment reprezentacyjnej ul. Żeromskiego.

Skrzyżowanie ulic Żeromskiego i Traugutta. W miejscu asfaltu i betonowych płyt ułożono granitową kostkę oraz granitowe płyty. Odnowione zostały również elewacje niektórych kamienic.

Ul. Moniuszki (widok od strony ul. Żeromskiego w kierunku Sienkiewicza). Kilka lat temu obie strony ul. Moniuszki były opanowane przez samochody. Po jej przebudowie ograniczono liczbę miejsc parkingowych i wygospodarowano więcej przestrzeni dla pieszych.

Ul. Moniuszki (widok od strony ul. Sienkiewicza w kierunku Żeromskiego). Remontu doczekały się również elewacje kamienic. Nowy tynk i farba pojawiły się m.in. na budynku Urzędu Stanu Cywilnego.

W garażach starego budynku strażnicy przy ul. Traugutta nie mieściły się nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze. Strażakom udało się pozyskać pieniądze na rozbudowę obiektu. Nowa siedziba Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu wygląda bardzo reprezentacyjnie.

W miejscu wyburzonych ruder i niezabudowanych działek stanęły bloki. Nasz fotoreporter uchwycił, jak zmieniał się plac u zbiegu ulic Reja i Wolność. W jednym z tych budynków mieści się teraz nasza redakcja.

Widać też efekty rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego. Tak wyglądał niedawno budynek przy ul. Grodzkiej 2.

Podziemne przejście dla pieszych pod al. Grzecznarowskiego było w ruinie. Na szczęście i to miejsce doczekało się kapitalnego remontu.

Na przestrzeni ostatniej dekady drogowcy zajęli ulice, zaś budowlańcy wiele niezagospodarowanych działek lub opustoszałych terenów, na których stały hale fabryczne i rudery. Dzięki fotograficznym zbiorom naszego redakcyjnego fotoreportera Michała Sołśni, możemy teraz pokazać, jak zmieniło się wiele miejsc w różnych częściach Radomia.
Zestawiliśmy obok siebie dwa ujęcia każdego z przedstawionych miejsc (dawniej i dziś). W ten sposób można bowiem lepiej dostrzec kontrasty, co spodobało się naszym Czytelnikom, gdy na początku października opublikowaliśmy pierwszą część cyklu: "Radomskie ulice dawniej i dziś".
Niebawem planujemy pokazać, jak w okresie niewielu lat zmienił się tabor obu przewoźników świadczących usługi w radomskiej komunikacji miejskiej. Przesiadka z wysłużonych Ikarusów i Jelczy do pachnących jeszcze nowością Neoplanów oraz Solarisów była kiedyś dużym wydarzeniem. Dotarcie do ciekawych zdjęć z tego okresu nie jest takie proste, dlatego prosimy jeszcze o wyrozumiałość i odrobinę cierpliwości.
Marcin Walasik (m.walasik@cozadzien.pl); Zdjęcia: Michał Sołśnia