
- W ramach projektu zakupimy osiem autobusów przegubowych. Będą to pojazdy niskopodłogowe, napędzane gazem ziemnym, wyposażone w klimatyzację, monitoring, a także ułatwienia dla osób niepełnosprawnych oraz niewidomych - informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.
Pieniądze te pozwolą również na zakup 12 podświetlanych wiat przystankowych, monitoring pięciu najczęściej dewastowanych przystanków oraz remont 15 zatok i dwóch pętli końcowych dla autobusów. Nowa pętla będzie wybudowana przy ul. Mroza (w okolicy bloków), zaś przystanek końcowy przy ul. Wośnickiej (naprzeciw bloków) doczeka się wreszcie remontu.
- Zakładamy, że przetarg na dostawę nowych autobusów uda się nam ogłosić w maju. Jeśli postępowanie uda się rozstrzygnąć bez odwołań potencjalnych oferentów, to pojazdy wyjadą na radomskie ulice jeszcze w tym roku - mówi Dariusz Dębski.
Gdy ekologiczne przegubowce już zostaną dostarczone przez producenta, trafią w dzierżawę Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Wówczas przestaną wozić radomian ostatnie jelcze, a po mieście będą kursować wyłącznie autobusy niskopodłogowe, do których bez problemów mogą dostać się niepełnosprawni, rodzice z wózkami dziecięcymi i starsi ludzie.
WAŻNE
Projekt jest realizowany w ramach działania 5.1 Transport Miejski z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Zdobył on wysoką ocenę merytoryczną, zajmując drugą pozycję na liście rankingowej, przyjętej przez zarząd Mazowsza. Zaplanowany okres realizacji zadania: od 1 kwietnia 2013 do 31 grudnia 2014 roku.
Marcin Walasik; Fot. MZDiK / Archiwum