Koleje Mazowieckie przyłączają się do inicjatywy promującej korzystanie z komunikacji publicznej.
- W tym dniu każdy może podróżować w pociągach Kolei Mazowieckich za darmo. Wystarczy mieć przy sobie specjalny kupon "Dzień bez samochodu w Kolejach Mazowieckich". Można go pobrać w kasach biletowych, ze strony internetowej przewoźnika: www.mazowieckie.com.pl lub na urządzenia mobilne jako kod 2D, znajdujący się na plakatach zamieszczonych w gablotach informacyjnych w okienkach kas biletowych oraz na biletomatach. Oprócz tego 22 września bez kuponu będzie można podróżować pociągami osobowymi KM w obszarze obowiązywania oferty „Wspólny Bilet” (I i II strefa biletowa ZTM) - informują Koleje Mazowieckie.
Szczegóły dotyczące zasad korzystania z oferty znajdują się na stronie internetowej Kolei Mazowieckich w Aktualnościach oraz pod całodobowym numerem call center KM: (022) 364 44 44.
NA PODSTAWIE DOWODU REJESTRACYJNEGO
Po raz kolejny w obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu włącza się też Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu. 22 września będzie można bezpłatnie jeździć radomskimi autobusami na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego.
- Posiadacze prywatnych aut już od pewnego czasu mogą raz do roku podróżować za darmo komunikacją miejską. Zachęcamy w ten sposób mieszkańców do pozostawienia samochodów i korzystania z publicznego transportu. Mimo że liczba aut osobowych zarejestrowanych w Radomiu w ciągu ostatnich lat mocno wzrosła - obecnie sięga ponad 92,5 tysiąca - zainteresowanie naszą komunikacją wcale nie słabnie. Każdego roku korzysta z niej ponad 40 milionów pasażerów. W skali roku radomskie autobusy pokonują łącznie ponad 9 milionów kilometrów - mówi Dariusz Dębski, rzecznik MZDIK.
MODA NA ROWER
Przypadający w poniedziałek, 22 września, Dzień bez Samochodu jest także dobrą okazją do promowania komunikacji rowerowej. W latach 2009-2011 miasto realizowało projekt pod hasłem "Rowerem do szkoły". Dzięki temu radomscy rowerzyści mogą w prawie pięciuset miejscach w całym mieście zostawić bezpiecznie swoje pojazdy. Projekt "Rowerem do szkoły" przed pierwsze dwa lata dotyczył tylko placówek oświatowych, potem jednak został rozszerzony i objął ogólnie dostępne tereny miasta. Każdy mieszkaniec mógł zaproponować zamontowanie stojaka w wybranym miejscu. W efekcie w ciągu trzech lat stanęły 452 stojaki. Najmłodsi rowerzyści mają do dyspozycji aż 270 takich stanowisk przy 46 radomskich szkołach. Pozostałe 182 stojaki rowerowe zostały rozmieszczone w 44 innych lokalizacjach.
Partnerem projektu był Salon Rowerowy "Rodex", który nieodpłatnie zamontował stojaki kupione przez miasto w zamian za umieszczenie na nich swoich reklam. W szkołach, które wzięły udział w projekcie, odbyło się 30 szkoleń dotyczących bezpiecznej jazdy na rowerze. Pogadanki prowadzili pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz Straży Miejskiej. Młodzi rowerzyści dostali kilkaset kasków ochronnych i kamizelek odblaskowych.
Zainteresowanie stojakami rowerowymi jest tak duże, że w tym roku projekt jest kontynuowany. Radom wzbogaci się o kolejnych 200 stanowisk, przy których można będzie bezpiecznie zostawić rower.