Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Kino Konesera zaprasza na "W cieniu"

Kino Konesera zaprasza na

"W cieniu", reż.: David Ondříček, prod.: Polska/Czechy/Słowacja 2012, czas trwania: 106 min.
 
Opis filmu:
Czeska Praga, 1953 rok. Miastem wstrząsa wieść o serii brutalnych napadów i morderstw, których sprawcy pozostają nieuchwytni. Śledztwo prowadzi komisarz policji, kapitan Hakl (Ivan Trojan). Trop, poprzez podejrzane meliny i ciemne zaułki, nieoczekiwanie prowadzi go do najwyższych szczebli komunistycznej władzy. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy dochodzenie przejmuje, ściągnięty przez bezpiekę z Syberii, były SS-man, major Zenke (Sebastian Koch - gwiazda nagrodzonego Oscarem ,,Życia na podsłuchu’’). Obaj mają swoje powody, by doprowadzić sprawę do końca. Czy będzie to jednak takie samo zakończenie? Ich decyzje pociągają za sobą ofiary, a stawką jest życie i sprawiedliwość, za którą każdy z nich zapłaci swoją cenę.Scenariusz:
Marek Epstein, David Ondříček
 
Zdjęcia:
Adam Sikora
 
Muzyka:
Jan P. Muchow, Michal Novinski

Obsada:
Hakl - Ivan Trojan ( ,,Samotni’’,,,Bracia Karamazow’’)
Zenke - Sebastian Koch ( ,,Życie na podsłuchu’’, ,,Szklana pułapka 5’’)
Jitka - Soňa Norisová
Pánek- Jiří Štěpnička
Beňo - David Švehlík
Bareš - Marek Taclík

===============================================================

David Ondříček o filmie:
Film W cieniu jest utrzymany w klimacie noir. Nadałem mu sznyt współczesnego thrillera, tak aby pomimo tego, iż jest osadzony w latach 50- tych XX wieku, był zrozumiały dla współczesnego widza. Gdybym miał wybrać trzy filmy, które były dla mnie inspiracją, byłyby nimi z pewnością: Psychoza (Psycho) , Łowca Androidów (Blade Runner) oraz Siedem (Seven).  Lata pięćdziesiąte były jednym z najmroczniejszych okresów w czechosłowackiej historii. Komunizm umacnia swoją władzę, ludzie są zdezorientowani, boją się. Deszcz, ciemne zakątki, częste przerwy w dostawie prądu - jednym słowem noir. Sebastian ( Koch) zachwycił mnie w Życiu na podsłuchu. Kontakt z nim nawiązałem  kilka lat temu, wiedząc, że starannie dobiera projekty, w których uczestniczy. Później, wraz z producentem Kristofem Muchą, odwiedziliśmy Sebastiana w Berlinie. Pięć godzin emocjonującej rozmowy i decyzja. Adam ( Sikora) to prawdziwy bezkompromisowy artysta, którego na naszym planie często nazywaliśmy Prince of Darkness."

Twórcy:

DAVID ONDŘIČEK  - scenarzysta, producent, reżyser
Urodził się w Pradze w 1969 roku. W latach 1988-1992 studiował na wydziale dokumentalnym na praskiej FAMU (Akademia Sztuk Scenicznych). W 1996 roku zadebiutował obrazem ,,Septej’’ (Szeptem). Film ten zgromadził w 1996 roku drugą co do wielkości widownię w czeskich kinach i otrzymał nominację do Tiger Award podczas festiwalu MFF w Rotterdamie w 1997 roku. W 2000 roku Ondříček zaprezentował swój drugi pełnometrażowy film fabularny pt. ,,Samotáři’’ (Samotni), który odniósł ogromny sukces w kraju i za granicą. Film ten otrzymał 9 nominacji do nagrody Czeskich Lwów, zwyciężając w dwóch kategoriach oraz 3 nagrody na Mannheim Heidelberg IFFI w 2000 roku. W tym samym roku przyznano mu nagrodę publiczności na Thessaloniki MFF i podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego. ,,Jedna ruka netleská’’ (Jedna ręka nie klaszcze), jego trzeci pełnometrażowy film trafił do kin w 2003 roku. Film nominowano do nagrody Czeskich Lwów w trzech kategoriach. Otrzymał również srebrny medal podczas Houston International Festival w kategorii niezależnych filmów fabularnych. W 2006 roku Ondříček zaprezentował swój kolejny obraz, ,,Grandhotel’’, pokazywany w sekcji Panorama na Berlinale. Ponadto film otrzymał nominację do nagrody Czeskich Lwów aż w siedmiu kategoriach, a zwyciężył w kategorii Najlepsza Muzyka (autorstwa Jana P. Muchowa) oraz Najlepszy Dźwięk (dla Pavla Rejholca i Jakuba Čecha). Rok 2012 to premiera filmu ,,W cieniu’’ i wielki sukces reżysera - Czeskie Lwy dla niego za reżyserię i 8 innych Czeskich Lwów. Film był czeskim kandydatem do Oscara w 2013 r.

ADAM SIKORA - autor zdjęć
Absolwent wydziału operatorskiego na PWSFTviT w Łodzi. Jeden z najbardziej utalentowanych polskich operatorów. Autor licznych wystaw fotografii. Realizator wielu teatrów telewizji. Autor zdjęć do filmów Lecha Majewskiego, m.in.: „Pokój saren”, „Wojaczek”, „Młyn i krzyż”. Operując „szlachetną prostotą” w obrazie potrafi ukazać to, co jest między wierszami tekstu, o czym świadczą ostatnie dzieła m.in. filmy Jerzego Skolimowskiego: „Essential Killing” (Nagroda Specjalna na 67 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji) i „Cztery noce z Anną” (ORZEŁ Polska Nagroda Filmowa, a także nagroda publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” za zdjęcia) czy „Las” Piotra Dumały, okrzyknięty przez Tadeusza Sobolewskiego arcydziełem: „To film doskonały, spełniony, czysty. Niezwykle rzadki okaz. Dzieło organiczne, żyjące własnym życiem. Proste, minimalistyczne, przykuwające. Tajemnicze jak sen” (fragm. z Gazety Wyborczej). Za zdjęcia do filmu w ,,W cieniu’’ otrzymał nagrodę Czeskie Lwy 2013.

MAREK EPSTEIN- autor scenariusza
Absolwent scenopisarstwa  oraz dramaturgii na praskiej FAMU. Autor  scenariuszy do filmów ,,Rabarbar’’ i ,,Amen’’. Zdobywca głównej nagrody Hartley- Merrill w 2003 i 2004 roku oraz za scenariusz do ,,Cenu Sazky’’. Scenariusz ,,Rabarbar’’ zrealizowała rumuńska reżyserka Ruxandra Zenide w rumuńsko- szwajcarskiej koprodukcji.  Za scenariusz do filmu ,,Vaclav’’ (2007) otrzymał nominację do Czeskich Lwów, a samą nagrodę otrzymał w 2013 roku za film ,, W cieniu’’.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy