Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Kino Konesera zaprasza na film "Uciekinier"

Kino Konesera zaprasza na film
Radomskie kino Helios w ramach "Kina Konesera" zaprasza w czwartek 5 września na film "Uciekinier". Początek seansu o godz. 19:30.

"Uciekinier", reż.: Jeff Nichols, wyst. Matthew McConaughey, Tye Sheridan, Sam Shepard, Reese Witherspoon,  prod. USA 2012, czas trwania: 130 min.

O filmie
Dwóch nastoletnich chłopców, Ellis i Neckbone, spotyka mężczyznę o imieniu Mud, który ukrywa się na wyspie na rzece Missisipi. Mud opowiada im brzmiącą dość nieprawdopodobnie historię, jakoby zabił człowieka w Teksasie i teraz ucieka przed żądnymi jego głowy łowcami nagród. Twierdzi, że zabierze ze sobą miłość swego życia, urodziwą Juniper, która czeka na niego w mieście. Zaintrygowani Ellis i Neckbone, choć podchodzą do wyznań Muda sceptycznie, postanawiają mu pomóc. Wkrótce okazuje się, że Mud wcale nie kłamał. W spokojnym miasteczku pojawia się nieznajoma piękność, a w ślad za nią przybywają bezwzględni łowcy nagród.Od starej fotografii do filmu
Pomysł na film narodził się w głowie Jeffa Nicholsa podczas przeglądania archiwów Biblioteki Publicznej stanu Arkansas. W jednej z książek znalazł zdjęcie człowieka nurkującego w rzece. Nurek miał na sobie przedziwnie skonstruowany kostium. Ten obraz pobudził wyobraźnię reżysera. – Zacząłem się zastanawiać, kim on był, gdzie mieszkał i jak mogło wyglądać jego życie – opowiadał potem. Dodajmy, że Nichols jest wielkim fanem Marka Twaina i wielbicielem szeroko zakrojonych fabuł. Stąd do wymyślenia fabuły „Uciekiniera” było już bardzo blisko.

Nichols próbował zrealizować tę historię przez ostatnią dekadę. Po tym, jak jego „Shotgun Stories” (2007) zostały bardzo dobrze przyjęte przez krytyków, a „Take Shelter” (2011) zdobyło Grand Prix Tygodnia Krytyki w Cannes, udało mu się wreszcie zgromadzić potrzebne środki. – „Uciekinier” jest kulminacją wszystkiego, nad czym pracowałem jako pisarz i filmowiec – mówił. To trzeci film Nicholsa i jednocześnie najbardziej ambitny i z największym budżetem, napisanie scenariusza i produkcja wymagały więc czasu. Zdjęcia trwały 39 dni, przez okres ośmiu tygodni. Zrealizowano je w południowo-wschodniej części stanu Arkansas.

Umieszczenie akcji filmu na rzece, zaangażowanie nastoletnich bohaterów i położenie nacisku na takie tematy, jak poświęcenie i przebaczenie nasuwają skojarzenia z „Przygodami Hucka Finna”, które były podczas zdjęć obowiązkową lekturą dla grających główne role czternastolatków Tye’a Sheridana i Jacoba Loflanda. Nichols nieco żartobliwie mówił o swym filmie: – To trochę, jakby Sam Peckinpah ekranizował Marka Twaina.

Podczas pracy nad scenariuszem Nichols wzorował się na pisarzach, którzy bardzo mocno osadzali swe powieści w konkretnym otoczeniu, takich jak Raymond Carver czy Cormack McCarthy, a także pisarzach z Południa, jak Larry Brown, Flannery O’Connor i Harry Crews. – To dzięki nim zapragnąłem kiedyś nauczyć się dobrego opowiadania historii. Moją inspiracją były również moje ulubione filmy: „Bilardzista”, „Badlands”, „Hud”, „Pod czułą kontrolą”, „Nieugięty Luke”, „Doskonały świat”, „Fletch” czy „Lawrence z Arabii”. Te filmy potrafiły w bardzo szczery i uczciwy sposób pokazać ludzką kondycję, opowiadając jednocześnie bardzo atrakcyjne historie – komentował Nichols w wywiadzie dla IndieWire.

Podczas gdy „Shotgun Stories” były w dużej mierze opowieścią o zemście, a „Take Shelter” o strachu, to – zdaniem Nicholsa – „Uciekinier” skupia się na miłości. – Film opowiada o dwóch czternastoletnich chłopcach, którzy spotykają mężczyznę, ukrywającego się na wyspie pośrodku rzeki Missisipi – tłumaczył. – Postanawiają mu pomóc. Ale tak naprawdę to jest film o miłości. O chłopcu o imieniu Ellis, który rozpaczliwie szuka przykładów szczęśliwej miłości i przygląda się swoim rodzicom, wujkowi swojego najlepszego przyjaciela, a w szczególności Mudowi. Ellis pragnie ujrzeć prawdziwą miłość. Bardzo potrzebuje znaleźć przykład związku, w którym wszystko się układa.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy