[gallery id=1739]
Druga część imprezy to spektakle weselne prezentujące zwyczaje weselne Ziemi Jedlińskiej. Po raz kolejny zostało otworzone zgodnie z obowiązującymi w XIX wieku kanonami ,,Jedlińskie Wesele”. Według zapisów pochodzących z kroniki parafialnej prowadzonej przez ówczesnego proboszcza ks. Jana Kloczkowskiego. Widowisko pozwoliło zobrazować dawne zwyczaje weselne. Składało się ono z kilku części: „zrękowiny”, mowy przedślubne, akt zawarcia związku małżeńskiego oraz wesele wraz z oczepinami. Odtwarzanym elementom widowiska towarzyszył komentarz narratora oraz muzyka ludowa.
W inscenizacji wystąpili: panna młoda Klaudia Wlazła, pan młody Dawid Walczak rodzice pana młodego Anna i Piotr Wikło, rodzice panny młodej: Monika i Błażej Makulscy, dziewosłąb Witold Makulski, narrator Halina Głuch goście weselni: Wanda Walczak, Barbara Kucharska, Ewa Koper, Elżbieta Łoboda, Irena Walczak, Diana Michalewska, Maria Śliwowska, Bogumiła Płużycka, Elżbieta Ofiara, Radosław Langierowicz- recytator oraz ksiądz Karol Piłat, kapela weselna: Aleksandra Miga - skrzypce, Dariusz Religa (starszy drużba) - harmonia. Pomysłodawcą i reżyserem widowiska była Agnieszka Gryzek. Scenariusz został napisany przez ks. Andrzeja Wąsika.
Następnie publiczność obejrzała „Wesele Żydowskie” w wykonaniu aktorów z teatru Żydowskiego z Warszawy. Podczas inscenizacji w sposób artystyczny został pokazany cały obrządek tegoż wesela z oryginalnymi tekstami, przeplatanymi narracją objaśniającą dla publiczności. Wykonywane były również popularne utwory żydowskie i polskie związane z weselem oraz popularne tańce żydowskie. W inscenizacji zaprezentowano oryginalne kostiumy i rekwizyty, (np. chupa), które są wykorzystywane w tradycyjnym weselu żydowskim.
Podczas imprezy nie zabrakło również elementów związanych z tradycyjną Nocą świętojańska, czyli prasłowiańskim świętem kojarzenia par. Zgodnie ze zwyczajem rozpalone zostało tradycyjne ognisko przez Wójta Gminy i odbył się konkurs na najładniejszy wianek. Wśród wszystkich wspaniałych wianków w drodze konkursu wybrano te najpiękniejsze, które następnie puszczano z nurtem rzeki. Ponadto poszukiwany był legendarny kwiat paproci, który zwiastuje radość i szczęście dla znalazcy. Tradycyjnie odbył się również pojedynek panny- kawalerowie, którzy zmierzyli się ze sobą w nietypowych konkurencjach. Prócz tego na najmłodszych uczestników czekały niezliczone antrakcie animacyjne: jak malowanie wioski smerfów, klockologia, malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, skręcanie balonów oraz konkursy zręcznościowe. Najbardziej aktywni uczestnicy w nagrodę otrzymali kupony darmowe na wesołe miasteczko i watę cukrową.
Publiczność bawiła się do późnych godzin wieczornych, a to za sprawą rewelacyjnego programu muzycznego w wykonaniu znanego i popularnego aktora Jacka Kawalca i zespółu Yagooar. Występ zrobił prawdziwą furorę. W ich wykonaniu usłyszeliśmy największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej. Trzygodzinny koncert zagrany i zaśpiewany na żywo, był dowodem na to, iż bawić się można nie tylko przy muzyce Disco Polo.
W imprezie wzięli udział m.in. Wójt Gminy Jedlińsk – Kamil Dziewierz, ks. prałat Henryk Ćwiek, Przewodniczący Rady Gminy Jedlińsk Aneta Żurowska i wiceprzewodniczący rady Henryk Krzak wraz z radnymi, Sekretarz Gminy - Anna Kwiecień, a także Radna Powiatu Radomskiego Teodozja Bień i Radny Powiatowy Robert Dobosz. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem: Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starosty Radomskiego.
Ponadto przedsięwzięcie to otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu 3 Kultura Ludowa i Tradycyjna. Tytuł projektu ,,Ślady Tradycji Dziedzictwo Znane i Nieznane” w ramach którego zrealizowane zostało widowisko ,,Ścięcie Śmierci” i wydarzenie ,,Tradycje weselne Ziemi Jedlińskie”.
Agnieszka Gryzek / fot. Agnieszka Gryzek