(Radomskie firmy produkcyjne: o Kombudzie pisaliśmy TUTAJ, o PPUH Solo – TUTAJ, o Durr Poland - TUTAJ, o firmach w radomskiej podstrefie TSSE – TUTAJ).
Radwag powstał w 1984 roku jako mały zakład rzemieślniczy. Dziś jest jednym z trzech najważniejszych na świecie producentów wag, jednym z trzech producentów na świecie komparatorów masy i ultra - mikrowag. Firma zatrudnia prawie 400 osób, sprzedaje do 130 krajów, ma 7 biur i 150 dystrybutorów na świecie, 8 biur w kraju.
- Rozwój medycyny, robotyki, elektroniki i metrologii w Polsce i na świecie daje nam olbrzymie pole do popisu. Nie boimy się o swoją przyszłość. Przepis na sukces? Nowoczesna firma musi mieć dzisiaj trzy elementy: zaplecze badawcze, produkcję i dystrybucję. I to nam się udało zbudować. Kumulowanie pieniędzy tylko w produkcję, albo tylko w naukę jest bezcelowe - tłumaczy założyciel Radwagu Witold Lewandowski.
Na początku Radwag produkował proste wagi sprężynowe, w 1992 roku stworzył pierwszą wagę elektroniczną z użyciem mikroprocesora. Do 2004 roku trwała budowa zaplecza firmy, do 2009 - organizacja globalnej sieci sprzedaży. Teraz pracownicy Radwagu podróżują służbowo do Chin, Arabii Saudyjskiej, czy USA. Wszystkie produkowane wyroby oparte są o własne rozwiązania konstrukcyjne i techniczne. Rozwój firmy jest finansowany całkowicie z zysku osiągniętego ze sprzedaży własnych wyrobów. Radwag współpracuje naukowo m.in. z Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Technologiczno- Humanistycznym oraz Instytutem technologii Eksploatacji w Radomiu. Rok temu firma otworzyła w swojej siedzibie przy ul. Starowiejskiej Centrum Metrologii. To jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w Europie. Pracę działających tutaj urządzeń może zaburzyć podmuch powietrza, czy uliczne drgania czy trzęsienie ziemi na drugim końcu świata (więcej TUTAJ).
Radwag - Centrum Metrologii
Na wiosnę przyszłego roku Radwag rozpoczyna budowę nowej siedziby przy ul. Toruńskiej, na tyłach II Urzędu Skarbowego. Budowa zakończy się w 2016 roku. Firma zyska 6 tys. m. kw. powierzchni. Centrum Metrologii pozostanie na Starowiejskiej.
RED, Fot. M.S.