Nowa trasa turystyczna powstała w dotąd nieuczęszczanym rejonie MWR, po drugiej stronie rzeki Kosówki. Przy czym znacząco poszerzyła ofertę rekreacyjno-turystyczną skansenu. Od przyszłego roku, żeby zobaczyć wszystkie atrakcje muzeum, potrzebne będą przynajmniej trzy godziny.
Całość projektu wyniosła ponad 24 mln 894 tys. zł. Pieniądze MWR pozyskało ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (10 mln 203 tys. zł), oraz z Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Inwestycja w Muzeum Wsi Radomskiej realizowana była w dwóch etapach. W ramach pierwszego powstały: amfiteatr wraz zapleczem wystawienniczo-konferencyjnym oraz pracownia konserwatorska. W drugim etapie zbudowano zabytkowe obiekty: dwa młyny wodne, tartak, zagrodę i chałupę z Solca. Ta ostatnia składa się z dwóch obór, stodoły i wozowni. Tartak z Molend oraz młyny z Zajączkowa i Zofiówki posiadają już kompletne wyposażenie.
- W tym miesiącu zakończyliśmy pięć przetargów na dostawę wyposażenie do pracowni konserwatorskiej i amfiteatru oraz innych elementów, które są niezbędną do funkcjonowania naszego skansenu - mówi Piotr Malmon, specjalista do spraw inwestycji z MWR.
- Udało nam się pozyskać profesjonalny sprzęt techniki estradowej do amfiteatru, więc koncerty będą miały odpowiednie nagłośnienie. Sprzęt zakupiliśmy wysokiej jakości, z firmy Soundcraft. Obiekt wyposażony jest w nowoczesny sprzęt wentylacyjno - klimatyzacyjny. Staraliśmy się utrzymać najwyższe standardy, jakie obowiązują teraz w Polsce - dodaje Piotr Malnon.
Nowa trasa to nie tylko nowe obiekty, ale i całe zaplecze turystyczne. Zamontowano oświetlenie, utwardzono drogi, zadbano o specjalne oznakowanie tras, dzięki czemu będzie można przechadzać się w obranym przez siebie kierunku. Ponadto wzdłuż tras staną nowe ławki i tablice informujące o konkretnych obiektach.
Prace prowadzone są także przy budynku przeznaczonym do przechowywania kolekcji, eksponatów i konserwacji muzealiów. Jego powierzchnia liczy 1400 metrów kwadratowych. Kładziona jest specjalna kostka brukowa, a wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe.
- Na wiosnę przyszłego roku zrobimy specjalne otwarcie nowej trasy turystycznej. Przed nami najważniejsze zadanie - odbiór końcowy całej inwestycji przez wszystkich inspektorów. Staramy się budować nową markę muzeum - podsumowuje Robert Rutkowski, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej.
Mimo, że nowa trasa turystyczna będzie otwarta na wiosnę przyszłego roku, to już teraz warto odwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej. Oferta muzeum jest niezwykle bogata, a jego obiekty można zwiedzić wraz z przewodnikiem.
Dorota Trojanowska/Fot. Michał Sołśnia