
- Złożyliśmy wszystkie dokumenty, które są potrzebne do przedłożenia tego projektu. Mamy poparcie siatkarskiego, koszykarskiego i badmintonowego środowiska sportowego. Dziękuję tym związkom sportowym za włączenie się do lobbowania na rzecz budowy tej hali - mówi Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia.
W ubiegłym roku została zlecona realizacja dokumentacji technicznej na ten obiekt. Wybrana została propozycja jednej z krakowskich pracowni architektonicznych. Przygotowana dokumentacja kosztowała gminę 2 mln 370 tys. złotych. 13 lutego zostało wydane pozwolenia na budowę.
Prezydent liczy, że w tym roku rozpocznie się realizacja projektu i ruszy procedura przetargowa. Złożony został wniosek na dofinansowanie na lata 2013-2015, co odpowiada sugestii Ministerstwa Sportu.
- Jesteśmy na drugim etapie składania wniosków - mówi Piotr Kalinkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu - W pierwszym etapie nasze projekty zostały zakwalifikowane do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla rozwoju polskiego sportu. Teraz ministerstwo sprawdza nasza gotowość do rozpoczęcia tych inwestycji, dlatego tak ważne było uzyskanie do końca marca pozwolenia na budowę hali i pokazanie, że jesteśmy przygotowani. Czekamy na trzeci, ostateczny etap, kiedy to miejmy nadzieję ministerstwo sportu przeznaczy pieniądze w takiej wysokości, o jakiej była mowa i będziemy rozmawiać o szczegółach przekazywania ich w poszczególnych latach. Liczymy, że do końca czerwca te decyzje powinny być znane.
Dzisiaj została również podpisana umowa z firmą z Katowic na rozbiórkę niedokończonych obiektów sportowych przy ul. Struga. Czas realizacji tego przedsięwzięcia to dwa miesiące. Równocześnie będzie to już przygotowanie pod nową inwestycję i fundamenty nowej hali. Wykonawca ma obowiązek skruszyć gruz powstały z rozbiórki do odpowiedniej gramatury i oddzielić gruz betonowy od ceglanego. Potem ma on być wykorzystany do budowy dróg dojazdowych na powstającym radomskim lotnisku.
Michał Nowak (m.nowak@cozadzien.pl)