[gallery id=649]
Do wymiany o charakterze umowy barterowej doszło zeszłym tygodniu. W jej ramach spółka Helios, która do tej pory była właścicielem Atlantica, otrzymała przede wszystkim ziemię graniczącą z kinem, która od 13 lat należała do inwestora ze Skarżyska i była przez niego nieużywana.
Od dawna chcieliśmy powiększyć powierzchni parkingowej przed kinem – informuje dyrektor kina Helios, Robert Kaczor. - Plany czekały w Wydziale Architektury Urzędu Miejskiego. Teraz ich realizacja stała się mozliwa.
Większy parking to dobra wiadomość dla wszystkich odwiedzających radomskie kino samochodami, dla których niewielka powierzchnia parkingowa wokół Heliosa od czasów jego otwarcia stanowiła poważny problem, nierzadko zmuszając kierowców, do szukania miejsca parkingowego na Plantach.
A co z podniszczonym budynkiem przy ul. Moniuszki?
- Inwestor wie, że powinien się ujawnić i chce to zrobić w najbliższych dniach. Postanowił jednak pozostać anonimowym do czasu, kiedy będzie w stanie podać swoje plany związane z budynkiem kina Atlantic, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku dni – mówi Robert Kaczor.
O historii radomskich kin czytaj TUTAJ i TUTAJ.
Historia kina Atlantic sięga 28 września 1918 roku, kiedy to otwarto przy ulicy wtedy Kościelnej, a obecnie Moniuszki, kino Corso. Oprócz premier filmowych, w "Corso" wystawiane były sztuki teatralne, opery i operetki, odbywały się też wiece polityczne tuż po odzyskaniu niepodległości. W 1932 r. kino otrzymało aparaturę dźwiękową, a pierwszym filmem dźwiękowym tam puszczanym był francuski „Spóźniony romans”. W połowie 1934 r. kino zostało przebudowane, a aparatura wymieniona, czyniąc je jednym z najnowocześniejszych w tamtym czasie w kraju. Zmieniło wtedy również jego nazwę na Adria, po wojnie zaś w 1945 na Bałtyk. 11 sierpnia 1946 odbyła się w nim ważna uroczystość przekazania sztandaru radomskiej organizacji PSL przez Stanisława Mikołajczyka, wicepremiera Rządu Tymczasowego, a poprzednio premiera na emigracji. Kino gościło także wielu muzyków. W 1994 r. Bałtyk po raz ostatni w swojej historii został przemianowany – tym razem na Atlantic. Kilka lat później jego właścicielem została spółka Helios. Kino przeszło gruntowny remont i działało aż do roku 2006, kiedy to uruchomiony został multipleks Heliosa przy ulicy Poniatowskiego 5. Atlantic został zamknięty.