Pierwszy wykład odbył się 7 listopada o godzinie 17 w sali nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wówczas wystąpiła Agnieszka Witkowska-Krych, która opowiedziała o życiu i działalności Starego Doktora. Agnieszka Witkowska-Krych pracuje w Ośrodku Dokumentacji i Badań "Korczakianum" (oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy). Zajmuje się spuścizną literacką i pedagogiczną Korczaka, oprowadza również wycieczki po Warszawie jego śladami. Ponadto współpracuje z organizacjami nauczającymi o historii i tolerancji, m.in. z Fundacją Forum Dialogu między Narodami i Muzeum Historii Żydów Polskich.
- Dwa tygodnie później (21 listopada) będziemy mieli przyjemność gościć prof. Joannę Papuzińską, która jest wybitnym naukowcem zajmującym się literaturą dla dzieci i młodzieży. Opowie ona o twórczości literackiej Korczaka - mówi Ilona Michalska-Masiarz, kierownik Działu Promocji Książki i Biblioteki.
Drugi wykład wygłosi prof. Joanna Papuzińska 21 listopada o godzinie 17 w sali nr 36. Joanna Papuzińska jest pisarką, krytykiem literackim oraz historykiem literatury. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim (1957), ale poświęciła się pracy naukowej (m.in. od 1982 r. pracuje w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych). W dorobku naukowym ma wiele publikacji z zakresu czytelnictwa,bibliotekoznawstwa i historii literatury dla dzieci i młodzieży. Jako pisarka zadebiutowała w 1956 r. opowiadaniem o Januszu Korczaku pt. "Człowiek o gorącym sercu".29 października została otwarta wystawa "Dla dzieci i młodzieży
ważne... Janusz Korczak i potrzeba gazet szkolnych". Wystawa, tak jak
tegoroczna Jesienna Akademia Literatury, zorganizowana została dla
uczczenia Roku Korczaka. Jej zadaniem jest przybliżenie sylwetki Starego
Doktora i założeń jego pedagogiki. Wystawa jest czynna od poniedziałku
do piątku w godz. 9-19, a w soboty od 9 do 15 w sali nr 36 w budynku
biblioteki przy ul. Piłsudskiego 12.
- Janusz Korczak wierzył mocno w potrzebę pism dla dzieci i młodzieży, sam zresztą zainicjował powstanie przynajmniej trzech. Chcieliśmy wydobyć z bogatych zasobów bibliotecznych ciekawe czasopisma szkolne wydawane na naszym terenie w XX w. i zaprezentować je na wystawie - informuje Ilona Michalska-Masiarz, autorka scenariusza i aranżacji plastycznej wystawy.