Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej - ZOBACZ PLAN

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej - ZOBACZ PLAN
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej wraca do Radomia po kilkuletniej przerwie. Kuria Diecezji Radomskiej wraz z Resursą Obywatelską i Miejską Biblioteką Publiczną przygotowała szereg imprez - spektakli, spotkań, prezentacji książek.

- Tydzień Kultury Chrześcijańskiej trwać będzie od 7 do 14 października. Termin ten został wyznaczony z myślą o Dniu Papieskim, który w tym roku obchodzimy właśnie 14 października. Hasło TKCh - "Kultura droga Kościoła" - jest związane ze słowami Jana Pawła II, który twierdził, że wiara funkcjonuje w ścisłym związku z kulturą. Ewangelizacja jest głoszona w kulturze - mówi ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Radomskiej. - Dlatego w tym roku TKCh będzie pełen spektakli teatralnych, filmów, publikacji książkowych oraz wystaw.

PROGRAM TYGODNIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

7 października (niedziela)

godz. 18.00 – Msza św. i spotkanie z ks. Adamem Zelgą (kościół farny).

Adam Zelga urodził się w 1953 r. w Starachowicach.  Po śmierci przyjaciela Alfreda Szklarskiego w 1993 r. ukończył 9. tom przygód Tomka „Tomek w grobowcach faraonów”. Za czasów Jerzego Engela ks. Zelga był kapelanem polskiej reprezentacji w piłce nożnej.

godz. 18.00 – Spektakl „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, reż. Grigorij Lifanov (Teatr Powszechny, bilety w kasie teatru).

„Zbrodnia i kara” - arcydzieło światowej literatury w autorskiej wizji jednego z najciekawszych rosyjskich reżyserów teatralnych. Reżyser spektaklu Grigorij Lifanov wybrał z utworu wątki najcelniej opisujące kondycję człowieka miotającego się tragicznie między własną zuchwałością a wyrzutami sumienia. Przedstawienie o winie i odkupieniu, dumie i pokorze, odwadze i przerażeniu, pysze i współodczuwaniu. Intrygująca i niepowtarzalna podróż w głąb ludzkich przeżyć.

8 października (poniedziałek)

godz. 18.00 – „Idiota” F. Dostojewskiego, reż. ks. Piotr Turzyński (Teatr Powszechny, Scena Kameralna, wstęp wolny)

Spektakl przygotowany przez teatr Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Grupa teatralna, w której występują alumni radomskiego seminarium powstała w 1997 roku. Teatrem opiekuje się ks. Piotr Turzyński, autor adaptacji i reżyser spektakli. Przedstawienie poprzedzi prelekcja.

godz. 18.45 – „Ksiądz – Przyjaciel – Poeta” -  premiera filmu o ks. Jerzym Banaśkiewiczu oraz spotkanie z jego twórcami i osobami występującymi w filmie (katedra radomska).

 Kolejna produkcja filmowa Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zatytułowana „Ksiądz – Przyjaciel – Poeta” jest poświęcona osobie księdza Jerzego Banaśkiewicza, poety, duszpasterza akademickiego, współorganizatora pomocy dla rodzin represjonowanych w PRL, kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej, współorganizatora i uczestnika przygotowań pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Ksiądz infułat Jerzy Banaśkiewicz, zmarły w 2011 r. proboszcz parafii św. Teresy w Radomiu, pozostawił po sobie wciąż żywe wspomnienia, zapisane w pamięci wiernych parafian oraz wielu ludzi, których spotkał na swojej drodze życia.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

9 października (wtorek)

godz. 17.00 – prezentacja albumu „Jakże wielki jesteś Panie. Orędzie świata na podstawie Wyznań św. Augustyna”, ze zdjęciami ks. Stanisława Pindery oraz tekstami wybranymi przez ks. Sylwestra Jaśkiewicza; Promocja antologii poezji księdza Jerzego Banaśkiewicza. Wiersze zebrali: ks. Grzegorz Głąb i ks. Stefan Radziszewski (Miejska Biblioteka Publiczna).

11 października (czwartek)

Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”:

godz. 10.00 – „Poskromienie złośnicy” W. Szekspira, reż. ks. Andrzej Kania.

Spektakl przygotowany przez teatr Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu  pod  okiem księdza Andrzeja Kani.

godz. 11.00 – „Kuszenie św. Piotra” L. Kołakowskiego, reż. Włodzimierz Mancewicz.

Spektakl przygotowany przez Teatr Poszukiwań z Resursy Obywatelskiej w Radomiu. Teatr Poszukiwań działa w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” od 1993 r. Tworzą go uczniowie szkół średnich. Od kilku lat Teatr Poszukiwań prowadzi aktor Włodzimierz Mancewicz, a asystuje mu nauczycielka Katarzyna Sasal.

godz. 18.00 - „Idiota” F. Dostojewskiego, reż. ks. Piotr Turzyński

12 października (piątek)

godz. 10.00 – „Śmiertka na gruszy”, reż. Włodzimierz Mancewicz (Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Sala Widowiskowa, wstęp wolny)

godz. 11.00 - „Dziady cz. II” A. Mickiewicza, reż. Beaty Bartkiewicz (Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Sala Widowiskowa, wstęp wolny)

Spektakl w wykonaniu Amatorskiego Teatru Młodzieżowego „Maska”, działającego od 1999 roku w Suskowoli. W skład grupy liczącej 36 osób wchodzą uczniowie i absolwenci Publicznego Gimnazjum w Suskowoli, opiekę sprawuje Beata Bartkiewicz.

godz. 17.00 - „Egzorcysta” - prezentacja nowego tytułu Polskiego Wydawnictwa Encyklopedycznego „Polwen” i panel dyskusyjny (Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”)

Ponad 3 miliony Polaków korzysta z usług wróżek i gabinetów ezoterycznych. Internet, gry komputerowe, telewizja, muzyka, literatura pełne są furtek do świata magii i okultyzmu. Jak chronić się w dzisiejszym świecie przed duchową infekcją? W dyskusji udział wezmą: Piotr Wojcieszek – Wydawca, Artur Winiarczyk - redaktor naczelny miesięcznika "Egzorcysta" oraz zaproszeni księża egzorcyści.

godz. 19.00 - „Gala Słowa. Piotra Skargi kazania sejmowe” - program artystyczny w wykonaniu Haliny Łabonarskiej i Jerzego Zelnika (katedra).

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

13 października (sobota)

godz. 11.00 – Msza św. inaugurująca Rok Wiary (katedra)

11 października rozpocznie się Rok Wiary, ogłoszony przez Benedykta XVI. Tego dnia zbiegają się 2 rocznice: 50. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II oraz 20. rocznica promulgowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Rok Wiary zakończy się 24 listopada 2013 r. w Uroczystość Chrystusa Króla.

godz. 15.15 - ”Bitwa pod Wiedniem”: Polska, Turcja, Włochy, reż. Renzo Martinelli. Seans poprzedzony prelekcją historyka, ks. Rafała Piekarskiego, o historycznych i religijnych aspektach bitwy (kino „Helios”. Na hasło: „Tydzień Kultury Chrześcijańskiej” w kasach do nabycia bilety ulgowe).

godz. 16.00 – „Wiara w bitach” koncert ewangelizacyjny (scena na ul. Żeromskiego, przed „Łaźnią”).

Celem koncertu jest uświadomienie młodym ludziom, że można żyć bez nałogów w pełnej wolności i że Bóg jest źródłem tej wolności. Autorzy chcą to zrobić za pomocą hip-hopu. Przewidują w planie pokazanie różnych elementów  kultury hip-hopu. Będą pokazy tańca breakdance/hip-hop, będzie malowanie graffiti, wystąpienie ze świadectwem podopiecznego Karanu. Na koniec odbędą się dwa duże koncerty - jeleniogórskiego składu Rymcerze oraz poznańskiego rapera Frenchmana.

godz. 18.00 – „Referent” wg J. Tuwima, reż. Monika Łukomska–Bekiel (Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Sala Widowiskowa, wstęp wolny)

Spektakl w wykonaniu „Teatru 18:15” z Szydłowca. Uczniowie klasy teatralnej Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu pod kierunkiem Moniki Łukomskiej Bekiel zdobyli pierwsze miejsce podczas I Regionalnego Przeglądu Teatrów Amatorskich w Lipinach.

godz. 18.45 – „Jonasz” wg Romana Brandstaettera, reż. Wojciech Ługowski (Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Sala Widowiskowa, wstęp wolny)

Spektakl przygotowany przez Teatr Scene działający w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. F. Neri w Radomiu. „Scene” działa od 2004 roku z inicjatywy Wojciecha Ługowskiego, nauczyciela teatrologii i aktora radomskiego Teatru Powszechnego w Radomiu.

14 października (niedziela) Dzień Papieski

godz. 18.00 – Msza św. w ramach obchodów Dnia Papieskiego i koncert przygotowany przez Zespół Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu (katedra)

By uczcić bł. Jana Pawła II w niedzielę jemu poświęconą z koncertem w radomskiej katedrze wystąpią nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu: Młodzieżowa Orkiestra Smyczkowa „Divertimento” pod dyr. Adriana Hanke, uczennice klasy śpiewu solowego Moniki Świostek oraz Rafał Wróbel (organy).


red. K. S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Ostatnio komentowane

Zamanifestują przeciw bezprawiu i wykorzystywaniu pandemii

~ Do tych, którzy radzą innym pracę bez maseczki na zakaźnym. Zauważcie, że 1. covid 19 to nie jest jedyna choroba zakaźna. 2. Śmiertelność spada pomimo braku dostępu do lekarzy. 3. Ewentualna szczepionka nie załatwi sprawy wirusów i ich mutacji. (prędzej zaszkodzi osobom szczepionym). 4. W Szwecji gdzie robi się znacznie więcej testów (które i tak są mało wiarygodne) i nie ma praktycznie żadnych obostrzeń oprócz dużych zgromadzeń, liczba wykrywanych przypadków spadła drastycznie chociaż na początku plandemii była wyższa. 5. W szkołach dzieci nie noszą maseczek i nie zachowują dystansu, a mimo to jest tylko około 1500 chorych przeważnie bezobjawowo. 6. Na początku plandemii wirus był aktywny np na tworzywie sztucznym przez chyba 10 dni (co potwierdzały badania "naukowców" z różnych państw, a na innych powierzchniach odpowiednio mniej. Nagle kilka tygodni później okazało się, że jednak nie. Nie ma potrzeby dezynfekcji żywności, która jest przeważnie pakowana w opakowania z tworzyw sztucznych lub po prostu bez opakowań. 7. Jak Was zmusi sanepid do kwarantanny to porozmawiajcie z panią, która do Was zadzwoni. To ona zwykła urzędniczka decyduje o Waszym losie na podstawie tego co jej powiecie, a przy okazji kogo wkopiecie w tą miłą izolacje. Nie przekonam wierzących w pandemię i zaraźliwość wirusa sars-coV-2 ale miło było się wypowiedziec. Dużo zdrowia życzę

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy