Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Noc Muzeów - co, gdzie, kiedy

Noc Muzeów - co, gdzie, kiedy
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Noc Muzeów to nie tylko okazja do oglądania wystaw i muzealnych zbiorów za darmo. Placówki starają się na ten wyjątkowy czas przygotować dla widzów liczne atrakcje. Nic więc dziwnego, że radomianie tłumnie odwiedzają wtedy placówki kultury.

ZOBACZ OFERTĘ PLACÓWEK I MAPĘ DOJAZDU SPECJALNEGO AUTOBUSU

Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Ta najważniejsza w Radomiu to Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Jeszcze niedawno nie było wiadomo, czy Noc Muzeów się w rynku odbędzie. Jednak pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego dotarły i można zaprosić widzów. - Noc Muzeów zorganizujemy i będzie ona miała nawet bogaty program. Tyle tylko, że w tym roku nie zaprezentujemy – jak dotąd – czegoś ekstra, np. wystawy tematycznej. Po prostu udostępnimy swoje zbiory, a nasi partnerzy zapewnią dodatkowe atrakcje. Będzie i pokaz mody, i kultura wysoka, pokazy fizyczne i poczęstunek. Co roku odwiedza nas w Noc Muzeum kilka tysięcy osób. Liczymy, że tym razem będzie tak samo - mówi Adam Zieleziński, dyrektor muzeum.

Partnerami placówki będą w tym roku Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług, Zespół Szkół Elektronicznych oraz radomski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Uczennice ZSSOSiU (o godz. 19.30 i 20.30) śpiewać będą znane piosenki, o godz. 20 zaprezentują ilustracje teatralne dzieł Włodzimierza Tetmajera, a o godz. 21 wystąpią w pokazie mody. - Chcemy promować naszą szkołę, dlatego zaprezentujemy również nasze prace fotograficzne, ciekawą wystawę główek fryzjerskich oraz kolekcje strojów naszych uczennic, nagradzane na konkursach – tłumaczy dyrektor szkoły Ewa Osińska.

„Elektronik” z kolei zapewni ciekawe pokazy fizyczne. Goście Nocy Muzeów będą mogli zobaczyć np., jak wygląda działanie lampy plazmowej czy elektromagnesu.

Przemysław Ziemba, prezes radomskiego oddziału PTN zaprasza na wystawę poświęconą 50-leciu numizmatyków. Będzie też bezpłatna wycena monet i konkurs wiedzy numizmatycznej.

Samo muzeum – jak zwykle - otwiera dla zwiedzających pracownię konserwacji dzieł sztuki oraz ekspozycje. Będzie je można oglądać z przewodnikiem - o godz. 19.30 „Spotkanie z bajką” (w tym również warsztaty lalkarskie dla dzieci), o godz. 20.30 wystawy przyrodnicze, o godz. 21.30 – kolekcja dzieł Jacka Malczewskiego, o godz. 22.30 - „Sarmacki skarb”.

W godz. 20.30-22.30 Chorągiew Rycerska Ziemi Radomskiej dawać będzie pokazy fechtunku i uzbrojenia.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Otwarty będzie także Dom Gąski i Esterki. Będzie tu można zobaczyć wystawę „Zanim powstało miasto” (oprowadzanie o godz. 20.30) i ekspozycję „Kartka papieru dziełem sztuki. Rysunki, grafiki, wycinanki, fotografie” (oprowadzanie o godz. 22) oraz pokaz filmów archeologicznych.

Kamienica Starościńska

Na Noc Muzeów zaprasza również spółka Rewitalizacja. W godz. 19-24 otwarta będzie Kamienica Starościńska (ul. Grodzka 8). Zobaczymy relikty radomskiego zamku, wzbogacone o ubiegłoroczne znaleziska archeologiczne z terenu Miasta Kazimierzowskiego.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej

Jak co roku gościnni są radomscy strażacy. – Tej nocy otwieramy dla zwiedzających naszą salę tradycji im. gen. pożarnictwa Zygmunta Jarosza, ale i udostępniamy nasz współczesny sprzęt – mówi Konrad Neska, rzecznik prasowy KM PSP. – Radomianie będą mogli porównać, jak kiedyś gasiło się pożary i co nam do tego służy obecnie.

Mazowieckie Centrum sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Od strażaków tylko krok na ul. Kopernika 1, do nowej siedziby MCSW „Elektrownia”. - Po ponad trzech latach działalności w tymczasowej siedzibie, Elektrownia wraca do centrum miasta. Podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy od zakończenia remontu zostaną udostępnione zwiedzającym przestrzenie budynku przy Kopernika. Nie będzie to oficjalna inauguracja działalności wystawienniczej, a jedynie prezentacja nowego obiektu i jedyna możliwość zobaczenia niezagospodarowanych pomieszczeń i miejsc zamkniętych na co dzień dla zwiedzających – zachęca kierownictwo MCSW.

Budynek będzie można oglądać między godz. 15 a 23. O godz. 23 zaś zaplanowano wyjątkowy projekt artystycznego duetu: Anny Sudy (An On Bast) – kompozytorki i producentki muzyki elektronicznej oraz Macieja Fortuny – trębacza jazzowego i performera, polegający na elektroakustycznej transkrypcji muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Artyści skoncentrowali się na utworach skomponowanych dla potrzeb filmu, m.in. „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Katynia” czy „Szyfrów”. Oprócz warstwy dźwiękowej koncert będzie zawierał autorskie wizualizacje VJ Pillow cytujące obrazy z filmów, do których muzykę pisał Penderecki.

Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia”

Miłośnicy kulturalnych wrażeń na pewno zajrzą tego wieczoru do Łaźni przy ul. Żeromskiego. Trzej Muszkieterowie – Michał Budzisz, grafik, pracownik RKŚT, Krzysztof Ciecieląg, malarz i autor m.in. scenografii koncertów ROK oraz Dariusz Stelmach, malarz i fotografik zapraszają do CBS’ – Centralnego Biura Sztuki. – To oczywiście wystawa plastyczna – rozszyfrowuje Beata Drozdowska, dyrektor RKŚT „Łaźnia”.

Początek wernisażu o godz. 18. O godz. 20 zaś rozpocznie się koncert „Patrzę na Ciebie”. To impreza towarzysząca XXI ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję Łaźnia 2014. Patrycja Zywert – do niedawna aktorka Teatru Powszechnego wykona piosenki Kaliny Jędrusik.

W skansenie... płatna majówka

W sobotę, 17 maja w godz. 10-21 w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się „Majówka w muzeum”. Impreza – w odróżnieniu od Nocy Muzeów – jest płatna. Wstęp – dla wszystkich zwiedzających to 6 zł; za pozostawienia auta na parkingu trzeba zapłacić 3 zł. W programie: warsztaty muzealne - wyrób kwiatów z bibuły, lekcja kaligrafii (zagroda z Jastrzębi, godz. 12-18) i zabawa na dechach przy muzyce kapel Zdzisława Kwapińskiego i Andrzeja Malika (Scena pod Dębem, godz. 14-21). Obiekty udostępniane będą do zwiedzania w godz. 10-20.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

„Setką” też za darmo

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji specjalnie na Noc Muzeów uruchomił bezpłatną linię autobusową do placówek kultury. „Setka” pojedzie następującą trasą: os. Michałów, Królowej Jadwigi, Mieszka I, Chrobrego, Rapackiego, Sempołowskiej, Paderewskiego, Zbrowskiego, 11 Listopada, Struga, 25 Czerwca, Słowackiego, Zagłoby, Cymerysa-Kwiatkowskiego, al. Grzecznarowskiego, Dowkontta, Poniatowskiego, plac Dworcowy (powrót: Poniatowskiego), Traugutta, Żeromskiego (powrót: Wałową, Lekarską, Tochtermana), Reja, Limanowskiego, Mariacka, Młodzianowska, 1905 Roku, Limanowskiego, Toruńska, Wierzbicka, Sycyńska, os. Południe (a do ok. godz. 21:40 wszystkie kursy od ul. Wierzbickiej po trasie: Warsztatowa, Potkanowska, Starokrakowska, Stawowa, Muzeum Wsi Radomskiej. Dla linii 100 będą obowiązywały wszystkie przystanki.

Pierwsza „setka” z pętli os. Michałów wyjedzie o godz. 16.20,a kursować ma co 20 min. Kursy od godz. 21 do 1 będą skrócone do pętli os. Południe ze względu na wcześniejsze zakończenie imprezy w skansenie.

Orońsko i Czarnolas

Na Noc Muzeów można się wybrać także poza Radom. Np. do Wrońska, do Centrum Rzeźby Polskiej, które imprezę organizuje po raz pierwszy.

Od godz. 18 udostępnione zostaną wystawy: „Ecce Animalia” w galerii Muzeum Rzeźby Współczesnej, Krzysztofa Rozpondka w galerii „Kaplica”, Wiktora Gajdy w galerii „Oranżeria” oraz pałac Józefa Brandta. Nieodpłatna możliwość oglądania ekspozycji muzealnych to nie jedyna atrakcja, jaka została przewidziana na ten wieczór. Warsztat poprowadzą je artyści rezydujący w pracowniach artystycznych, studenci Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pracownicy Centrum Rzeźby Polskiej oraz Rafał Sabat z OrigamiArt. Wydarzeniami towarzyszącym będzie bieg na 5 kilometrów i pokaz zabytkowych samochodów.

Noc Muzeów w Orońsku to także koncerty. Na najmłodszym instrumencie świata – hang drumie zagra Krzysztof Lottig. O godz. 20 na scenie pojawi się Skubas z zespołem, aby zaprezentować materiał muzyczny z wydanego w 2013 roku albumu „Wilczełyko”. Gdyby ktoś zgłodniał, będzie „strefa gastronomiczna”.

Do Orońska będzie można dojechać darmowym autobusem, który odjedzie z przystanku przy ul. Poniatowskiego o godz. 17.30 i 19. Autobusy powrotne do Radomia – godz. 21.30 i 23.

Zwolennicy dłuższych wycieczek mogą odwiedzić Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnoleskie. Dworek będzie otwarty dla zwiedzających w godz. 10-22, a park w godz. 10-24.

Iwona Karczmarska, RED, fot. archiwum cozadzien

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy