
Boccia to dyscyplina paraolimpijska, z roku na rok ciesząca się coraz większą popularnością. To gra dostosowana dla osób niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami, które dotychczas wykluczały uprawianie jakiegokolwiek sportu. Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej, a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru. Zawodnicy rzucają kolejne bile starając się przy tym, aby znalazły się one jak najbliżej bili białej. Możliwe jest rozbijanie kul znajdujących się już na parkiecie. Boccia jednak to przede wszystkim świetna forma rehabilitacji oraz aktywizacji osób niepełnosprawnych.
Turniej, który odbył się w hali MOSiR został zorganizowany już po raz czwarty. Poprzednie trzy były zawodami drużynowymi. W tym roku zawodnicy zmagali się w dwóch kategoriach - drużynowej i indywidualnej. W tej drugiej startowali zawodnicy, którzy przygotowują się do Europejskiego Pucharu Boccia, który odbędzie się w czerwcu tego roku w Czechach i Portugalii.
- Boccia jest bardzo hermetyczną dyscypliną, ponieważ najczęściej startują w niej zawodnicy z porażeniem mózgowym a także z urazem kręgosłupa. Taki turniej daje tym osobom możliwość poczucia się sportowcami. W tym przypadku aktywność sportowa tych ludzi to przede wszystkim boccia, aczkolwiek my jesteśmy jedną wielką rodziną i przekładamy to również na turystykę i razem żeglujemy, zawodnicy stojący jeżdżą na nartach czy na rowerach. To jest specyficzny układ. Znamy się z tymi ludźmi od wielu lat. Atmosfera jest bardzo przyjacielska, a boccia jest przede wszystkim grą integracyjną - mówi Andrzej Małecki, organizator zawodów.
Popularność tego sportu rośnie z roku na rok - W tej chwili w powstaje Polska Federacja Boccia i zawodnicy tutaj startujący docelowo przygotowują się już do Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016r. - zaznacza Małecki.
Turniej zorganizowany został przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Radomiu. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak. W zawodach wystartowało łącznie 78 zawodników.
Wyniki:
Indywidualnie:
Kategoria BC3 (zawodnicy w wysokim i bardzo wysokim stopniu niepełnosprawności, którzy nie mają możliwości rzucenia piłki, a do jej przetransportowania używają specjalnych rynien. Zawsze pomagają im w tym asystenci):
1. Łukasz Brożek
2. Bartłomiej Nowasadowski
3. Michał Kozyrski
Kategoria zawodników na wózkach inwalidzkich:
1. Mateusz Urbański
2. Bartosz Urbaniak
3. Patryk Barszczyk
Drużynowo:
Kategoria zawodników na wózkach inwalidzkich:
1. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji z Łodzi
2. Zespół Szkół nr 109 "Białobrzeska" z Warszawy
3. Klub Sportowy "Konar" z Warszawy
Kategoria zawodników stojących
1. Zespół Szkół Specjalnych z Wołomina
2. Aktywny Klub Sportowy "Krok po kroku" z Zamościa
3. Zespół Szkół nr 109 "Białobrzeska" z Warszawy
Michał Nowak (m.nowak@cozadzien.pl) / fot. M.S.