Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Festiwal Filozofii „OKNA”

Festiwal Filozofii „OKNA”


- Bardzo nas cieszy, że po raz piąty Radom przez kilka dni stanie się stolicą polskiej filozofii. Jak co roku do Radomia zjadą wybitni polscy humaniści i myśliciele. W tym roku tematem przewodnim jest tytuł jednej z najbardziej znanych książek prof. Kołakowskiego „Jeśli Boga nie ma” - powiedział Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej, który przedstawił program nadchodzącego festiwalu.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się inauguracyjna debata pt. „Jeśli Boga nie ma”, którą przeprowadzą znany prof. nauk humanistycznych i publicysta Jan Hartman oraz adiunkt Katedry Filozofii Poznania KUL Jacek Wojtysiak, autor książki "Spór o istnienie Boga. Analityczno-intuicyjny argument na rzecz teizmu". Całość, jak w poprzednich latach, zostanie pokierowana przez córkę prof. Kołakowskiego, Agnieszkę Kołakowską, filozof i filolog klasyczną, laureatkę prestiżowej nagrody im. Andrzeja Kijowskiego, która od czasów pierwszej edycji Festiwalu Filozofii pełni funkcję jego ambasadora. Również w środę o godzinach 12 i 18 odbędzie się projekcja filmu „Raj: wiara” austriackiego reżysera Ulricha Seidla, podejmującego trudną tematykę cnót chrześcijańskich.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

W czwartek odbędzie się wykład goszczącego na festiwalu po raz pierwszy profesora filozofii, teologa i publicysty ojca Jana Andrzeja Kłoczowskiego pt. „Leszek Kołakowski a współczesna myśl post-sekularna”. Późnym popołudniem zostanie premierowo pokazany szerszej publiczności film dokumentalny „Radomska Republika Myśli”, opowiadający o Kazimierzu Kelles-Krauzie. Monodram Radosława Siary z Teatru Poszukiwań „Rozmowa z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521” zwieńczy drugi dzień Festiwalu.

Następnego dnia o godzinie 17 rozpocznie się spotkanie ze znanym filozofem i historykiem religii, Kierownikiem Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie Zbigniewem Mikołejką, zatytułowane „Jak błądzić skutecznie”, połączone z promocją najnowszej książki profesora. Godzinę później w ramach współpracy "Resursy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego zostanie otwarta wystawa „Człowiek wobec Boga”, na której będzie można zobaczyć m.in. trzy unikalne obrazy zmarłego pod koniec ubiegłego roku malarza Eugeniusza Muchy.

W sobotę o 12 odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej oraz panel dyskusyjny „Jeśli Boga nie ma...” z udziałem laureatów oraz ks. prof. Jana Krokosa i prof. Barbary Markiewicz. Około godziny 16 rozpocznie się Rodzinny Piknik Filozoficzny przy amfiteatrze obok Centrum Słonecznego, który zakończy całą imprezę. Wśród licznych atrakcji przewidziano możliwość posłuchania „Bajek z królestwa Lajlonii” Leszka Kołakowskiego, skosztowania ulubionych dań i napitków profesora, posłuchania muzyki na żywo i obejrzenia występów artystycznych Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Stadnickiej.

PROGRAM V FESTIWALU FILOZOFII OKNA


23 maja, czwartek

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

godz. 12.00: „Leszek Kołakowski a współczesna myśl post-sekularna – wykład prof. Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP
Jan Andrzej Kłoczowski (1937) – dominikanin, teolog, profesor filozofii, publicysta. Autor m. in. książek: Więcej niż mit: Leszka Kołakowskiego spory o religię, Czego chrześcijanie nie wiedzą o chrześcijaństwie oraz Jak budować piękne życie.
godz. 17.00: „Radomska Republika Myśli” - premiera filmu dokumentalnego o Kazimierzu Kelles-Krauzie oraz spotkanie poświęcone radomskim dziejom rodziny Kelles-Krauzów
Kazimierz Kelles-Krauz (1872-1905) – związany z Radomiem polski socjalista, filozof i socjolog. Działacz i teoretyk Związku Zagranicznych Socjalistów Polskich i Polskiej Partii Socjalistycznej.
godz. 18.00: „Rozmowa z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521” - monodram Radosława Siary z „Teatru Poszukiwań” na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego

24 maja, piątek

godz. 17.00: „Jak błądzić skutecznie” - spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejką i promocja najnowszej książki profesora.
Zbigniew Mikołejko (1951) – filozof i historyk religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Autor m. in. książek: Żywoty świętych poprawione, W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu. W 2013 roku ukazał się głośny wywiad-rzeka Jak błądzić skutecznie. Profesor Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską.
godz. 18.00: „Człowiek wobec Boga” - otwarcie wystawy przygotowanej w oparciu o zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej (Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego) w Radomiu

25 maja, sobota

godz. 12.00: wręczenie Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej oraz panel dyskusyjny „Jeśli Boga nie ma...” z udziałem Laureatów oraz ks. prof. Jana Krokosa i prof. Barbary Markiewicz.
godz. 16.00: Rodzinny Piknik Filozoficzny ( Amfiteatr przy Pasażu im. Leszka Kołakowskiego, Centrum Słoneczne).
Podczas imprezy będzie można m. in. posłuchać „Bajek z królestwa Lajlonii” Leszka Kołakowskiego w wykonaniu aktorów „Teatru Poszukiwań” i teatru „Resursa”, skosztować ulubionych dań i napitków Profesora oraz posłuchać muzyki na żywo – zarówno poważnej, jak i popularnej. Z programem artystycznym wystąpi Młodzieżowy Dom Kultury im. H. Stadnickiej. Będą riksze i inne niespodzianki. Coś dla ducha, coś dla ciała, coś dla dorosłych i coś dla dzieci.
W trakcie trwania Festiwalu Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza do bezpłatnego zwiedzania stałej ekspozycji „Leszek Kołakowski”. Czynne będzie także stoisko filozoficzne Księgarni Literackiej im. W. Gombrowicza.

Partnerzy festiwalu:
Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, Polskie Towarzystwo Filozoficzne

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy