"Hej sokoły" czyli świeto kultury ukraińskiej w Orońsku

Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Gwiazdą festynu będzie folkowy zespół Horpyna, czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce. Muzycy ewoluowali od tradycyjnego folku do granego obecnie folk-rocka osadzonego w klimatach ukraińskich. Ponadto wystąpi reprezentacyjny chór ukraiński Kalyna, na którego repertuar składają się pieśni ludowe oraz piosenki autorskie.

Zobaczyć będzie mozna również tańce ukraińskie w wykonaniu zespołu młodzieżowego Dumka. Grupa zyskała popularność dzięki występom na festiwalach i przeglądach folklorystycznych, na których zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia. Występowała również za granicą – na Ukrainie, w Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji i w Rosji.

Jedną z największych atrakcji tegorocznego festynu będzie prezentacja hopaka bojowego. Jest to rodzaj walki wręcz przekazywany wśród kozaków z pokolenia na pokolenie. W 1997 roku hopak bojowy został podniesiony do rangi sportu narodowego. Do elementów techniki należą: uderzenia nogami i rękami w przysiadzie, na stojąco i z wyskoku, bloki, podcięcia, chwyty, walka tradycyjną ukraińską bronią: kijem, piką, kosą na sztorc, sierpem, szablą, mieczem, buławą, cepem bojowym, czekanem. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach, które poprowadzi instruktor tej sztuki walki.

W ramach akcji Dzieci Majdanu – Ratunek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy Weronika Marczuk poprowadzi aukcję reprodukcji obrazu wybitnego malarza ukraińskiego Iwana Marczuka, z oryginalną sygnaturą autora. Pieniądze z aukcji będą przeznaczone na leczenie w Polsce dzieci, które ucierpiały w wyniku działań wojennych na Ukrainie.


.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy